Vēl līdz 14. jūlijam katru dienu no pulksten 10 līdz 17 Jelgavas Latviešu biedrības telpās Lielajā ielā 13 – 15 apskatāma izstāde «Knipelētās mežģines latviešu etnogrāfijā». Izstādi iekārtojusi jelgavniece, Marija Konova, kas knipelē jau 20 gadus, un piecas viņas audzēknes.
Ritma Gaidamoviča
Izstādes autore un iekārtotāja M.Konova atzīst, ka knipelēšana ir viens no bagātākajiem arodiem, taču tikai retais ar to vairs nodarbojas, jo knipelēšana nevar būt peļņas avots – tā sniedz tikai prieku.
Iekārtotajā izstādē izvietoti ne tikai mūsu, bet dažādiem novadiem raksturīgi darinājumi. Īpaši ievērojamas sieviešu cepures jeb aubes, kādas Latvijā sāka valkāt 19. gadsimtā un tām raksturīgas smalkas mežģīnes pieres daļā. Apskatāmas arī nāmats, kas ir viena no vecākajām sieviešu galvassegām Latvijā. Īpaši skaistas un plašā klāstā apskatāmas linu dvieļu galu noslēguma mežģīnes. Septiņdesmit izstādīto knipelējumu raksti ir atrasti Rīgas Vēstures muzeja fondos un citās etnogrāfiskās kolekcijās.
Līdztekus latviešu knipelējumiem, M.Konova savākusi materiālus un aprakstījusi lietuviešu un igauņu knipelējumus ar kuriem var iepazīties izstādē.
Knipelētāja portālam www.jelgavasvestnesis.lv pačukstēja, ka īpaši liela un skaista izstāde biedrībā gaidāma par godu valsts 90. dzimšanas dienai, taču vēl neesot atklājams, kas tieši būs tajā skatāms.