-5.1 °C, 2 m/s, 79.2 %

Par Jelgavu

Sākumlapa PilsētaPar Jelgavu
Par Jelgavu

IMG_3232.JPG

 

Pilsētas attīstībā svarīgāk par viena vai otra darba paveikšanu ir pragmatiska un pārdomāta rīcība, kas ļauj teritorijai visās jomās augt sabalansēti. Tieši stabila, saprotama, paredzama un pēctecīga attīstība gadu no gada ir Jelgavas stiprā puse. Katrs mūsu darbs kopā veido stiprus Jelgavas pamatus. Tāpēc arī šogad – mūsu pilsētas 760. jubilejas – gadā paturēsim prātā, ka Jelgavas stabilitāte un spēks ir atkarīgs no mums katra, kurš ikdienā dara savu darbu.

Izaicinājumu ikdienā mums ir ne mazums. Ir skaidri jāapzinās, ka no projekta idejas līdz tā realizācijai paiet vismaz divi trīs gadi. Taču, neskatoties uz visu, mēs esam realizējuši nozīmīgus projektus, kas pilsētniekiem sniedz jaunas iespējas izglītības, sporta un sociālajā jomā. Pagājušā gada izskaņā uzsākām tuvāko gadu vērienīgo projektu uzņēmējdarbības attīstībai – Zemgales industriālā parka izveidi. Un tas ir tikai viens no svarīgiem uzdevumiem, kas mums būs jārealizē. Šobrīd jau sākta ielu pārbūve Atmodas, Lapskalna, Slokas ielas un Meiju ceļa posmos, kur tiek izbūvēti arī jauni ielu posmi, lai savienotu Atmodas ielu ar Dobeles šoseju. Galvenais mērķis ir jauna industriālā parka izveide pilsētā, lai attīstītu uzņēmējdarbību, piesaistītu investīcijas un radītu jaunas darba vietas. Kopējās projekta izmaksas ir 23,9 miljoni eiro, un teju tikpat ambiciozs ir arī plānotais privāto investīciju piesaistes apjoms jau pēc parka izveides.

Pateicoties pragmatiskai plānošanai, esam realizējuši visus iepriekšējā ES fondu plānošanas periodā uzsāktos projektus. Pagājušā gada februārī Zirgu ielā darbu sāka pārbūvētais sociālo pakalpojumu centrs, kur turpina strādāt vairākas Sociālo lietu pārvaldes struktūrvienības un tiek nodrošināti arī jauni sociālie pakalpojumi iedzīvotājiem. Maijā atklājām dzimtsarakstu nodaļu pārbūvētajā ēkā Pasta ielā 32, jūlijā pilsētniekus gaidīja jaunā rekreācijas zona Lielupes krastā – rekonstruētā Pilssalas iela ar labiekārtoto apkārtējo teritoriju, kurā izvietotas dažādas sporta un atpūtas zonas. Septembrī sportistus uzņēma Pilssalā izbūvētā Latvijā modernākā ūdenstūrisma un sporta bāze, bet Centra pamatskolas audzēkņus – moderns skolas stadions. Miera ielā secīgi turpinām apvedceļa posma rekonstrukciju. Vienlaikus Satiksmes ministrijai jau iesniegti dokumenti par līdzfinansējuma piešķiršanu nākamajam posmam, lai nozīmīgo pilsētas tranzīta ceļu atjaunotu pilnībā.

Turpinot vairāku gadu mērķtiecīgu industriālās zonas sakārtošanu Prohorova un Neretas ielas rajonā, izbūvēti vēl divi jauni kopumā 510 metrus gari ielu posmi, kuriem jelgavnieki balsojumā izvēlējās dot Bruģa un Gala ielas nosaukumu. Atsaucību redzam arī uzņēmējdarbības sektorā – no sākotnēji 20 darba vietām Lielupes industriālajā parkā līdz ar jaunu uzņēmumu ienākšanu teritorijā šis skaits audzis līdz 250. Un perspektīva izaugsmei aizvien ir augsta. Vēl viens nozīmīgs projekts šajā pilsētas ir sācies – tiek būvēta SIA “ASNS Ingredient” zirņu proteīna izolāta rūpnīca. Paredzēts, ka rūpnīca radīs ap 90 jaunu darba vietu un pavērs iespēju Jelgavā ienākt arī citiem pārtikas ražošanas uzņēmumiem, kuri savu produktu ražošanā izmanto zirņu proteīna izolātu.

Skaidrs, ka pieaugot darba vietu skaitam, vēl vairāk nekā iepriekš aktualizējas jautājums par dzīvojamā fonda pieejamību. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc zemas īres maksas namu būvniecība ar 116 dzīvokļiem Ganību ielā 54 bija ļoti gaidīts projekts. Šobrīd jau redzamas pirmās mājas aprises un plānots, ka rudenī tajā ievāksies pirmie īrnieki. Dzīvokļi šajos namos prioritāri būs pieejami tieši kvalificētu speciālistu piesaistei pilsētā, kā arī ģimenēm, kurām līdz šim nebija iespējas reģistrēties īres dzīvokļu reģistrā.

Vienlaikus ir gandarījums arī par citiem projektiem, kuri papildina pilsētas dzīvojamo fondu – dzīvokļu izbūve Cukura ielā, Blaumaņa ielas ēkas pārbūve par daudzdzīvokļu māju. Arī turpmāk mums ir jāmeklē iespējas, lai uz pieprasījumu reaģētu ar piedāvājumu.

Piešķirot papildu finansējumu, mūsu projekts par Nameja ielas bērnudārza būvniecību ir apstiprināts, un tas nozīmē, ka varam turpināt darbu un bērnudārzs Nameja ielā būs. Projekts nav vienkāršs, taču ieguvums ir jāvērtē ilgtermiņā – mūsu mērķis ir 250 mazajiem jelgavniekiem izveidot attīstību veicinošu, mūsdienīgi aprīkotu un modernu izglītības vidi, kas kalpos un būs pieprasījumam atbilstoša vairākus gadu desmitus.

Esam paveikuši nozīmīgu darba daļu – sakārtojuši infrastruktūru trīs ielu posmos pie plānotā bērnudārza: 2., 3. līnijā un Nameja ielā. Gar bērnudārzu izbūvēta arī jaunā Čiekuru iela – par šādu nosaukumu balsojumā lēma jelgavnieki. Tādējādi vēl viens pilsētas kvartāls ir ieguvis sakārtotu vidi, infrastruktūru un sekmējis attīstību arī privātās būvniecības jomā.

Lai atbalstītu pilsētas ģimenes un mazos jelgavniekus, veikti arī citi būtiski ieguldījumi infrastruktūrā un atbalsta pasākumos. Bērnudārzā “Sprīdītis” pārbūvētas telpas un atklāta jauna grupa, ar pašvaldības realizētā Eiropas Sociālā fonda projekta atbalstu 320 bērni ir ieguvuši iespēju piecos privātajos bērnudārzos mācīties bez vecāku līdzmaksājuma, esam palielinājuši pašvaldības līdzfinansējumu arī privātajām pirmsskolas izglītības iestādēm un auklēm.

Parakstot Pilsētu mēru paktu, Jelgava jau 2009. gadā apņēmās veicināt klimata pārmaiņu mazināšanu, CO2 izmešu apjomu līdz 2030. gadam samazinot par 40 procentiem, un mērķtiecīgi šo zaļo kursu ieturam. Pilsētā turpinās apgaismojuma modernizācija, 2024. gadā pārbūvēts apgaismojums 70 ielu posmos, parkos un laukumos, tā panākot, ka pilsētā modernizēti jau 70 procenti no publiskā apgaismojuma tīkla. Poligonā “Brakšķi” izbūvēta bioloģiski noārdāmo atkritumu pārstrādes rūpnīca, kas ar prasmīgu šķirošanu ilgtermiņā palīdzēs samazināt apglabājamo atkritumu apjomu un veicinās atkritumos esošo resursu atgriešanu tautsaimniecības apritē. Tāpat plānojam turpināt izpēti par zaļās enerģijas izmantošanu pilsētas transportlīdzekļos – ilgākā periodā testēsim ar ūdeņradi darbināmu autobusu, kura uzpildes vieta tiks veidota uzņēmuma “Gren” teritorijā.

Pilsētas galvenais uzdevums ir ekonomiskā attīstība, kur izaugsme nav iespējama bez infrastruktūras sakārtošanas, izglītības, medicīnas un sociālās jomas attīstības. Tas nozīmē jau iesākto projektu realizāciju un arī jaunu uzsākšanu. Turpināsim izglītības vides uzlabošanu – Spīdolas Valsts ģimnāzijā izbūvējot bibliotēkas ēku un modernu, arī valsts aizsardzības mācībai piemērotu stadionu, sporta infrastruktūras sakārtošana jāturpina arī citās skolās. Īpašu uzmanību veltīsim pilsētas iekšējai drošībai – vairāki projekti ir vērsti uz to, lai papildinātu civilās aizsardzības materiāltehnisko bāzi, nodrošinātu vēl kvalitatīvāku rīcību ārkārtas gadījumos. Ar līdzdalības budžeta ieviešanu vēl plašākā mērogā turpināsim jelgavnieku infrastruktūras attīstības ideju realizēšanu.

Globālo notikumu kontekstā prognozējama un stabila ikdiena ir kļuvusi par mūsu lielāko vērtību – saskaroties ar izaicinājumiem, esam kļuvuši saliedētāki un prasmīgāki. Paldies katram jelgavniekam par līdzdarbošanos, atsaucību, atbalstu un ieinteresētību! Un atcerēsimies, ka pilsētas attīstības ceļā Jelgavai būs nozīmīgs katra jelgavnieka ieguldītais darbs.

Jelgavas valstspilsētas domes priekšsēdētājs

Andris Rāviņš