«Nesen Jelgavā piedalījos PET pudeļu pārstrādes rūpnīcas atklāšanā, šodien esmu jaunajā sadzīves atkritumu poligonā «Brakšķi» un apmeklēšu arī dalīto atkritumu šķirošanas laukumu Ganību ielā. Nevaru nosaukt nevienu citu pilsētu Latvijā, kas atkritumu apsaimniekošanā un pārstrādē būtu paveikusi tik daudz un no jums ir ko mācīties citiem. Tagad novēlu vien sekmes iedzīvotāju audzināšanā un radināšanā pie atkritumu šķirošanas – tas arī Jelgavai ir nākamais lielākais uzdevums,» šodien vērtējot jaunizbūvēto atkritumu poligonu Līvbērzes pagasta Brakšķos atzina vides ministrs Raimonds Vējonis. Jelgavas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš atzīst, ka arī atkritumu šķirošanas sistēmas izveidē pilsētā ir darīts daudz un cilvēku audzināšana patiesi būs nākamais lielais uzdevums.
Zane Auziņa
Šodien svinīgi atklāts ar ES Kohēzijas fonda atbalstu izbūvētais sadzīves atkritumu poligons Līvbērzes pagasta «Brakšķos». Pēc Jelgavas un Bauskas domes priekšsēdētāju, vides ministra un aģentūras Zemgales EKO amatpersonu uzrunas poligonā pie vārtiem tika nosvērta pirmā atkritumu mašīna, kas savu kravu izgāza jaunizveidotajā poligonā. Līdz ar to sadzīves atkritumu poligons, kas izbūvēts, īstenojot Zemgales reģiona atkritumu apsaimniekošanas projektu oficiāli arī sāka darbu. Ik dienu uz to no Jelgavas tiks atvestas vairāk nekā divdesmit kravas atkritumu. Ņemot vērā šā brīža situāciju ir prognozēts, ka poligonā atkritumus varēs vest nākamos sešus, septiņus gadus, pēc kā būs jāveido jaunas poligona šūnas. Jaunais poligons atrodas blakus esošajai izgāztuvei, kas ekspluatēta kopš 1980. gada un tepat līdzās vēl ir teritorijas, kas izmantojamas jauna poligona izveidošanai, taču vienlaikus eksperti atzīst, ka jau laikus jāsāk meklēt papildus risinājumi.
Savukārt amatpersonas, kas piedalījās poligona atklāšanā atzīst, ka nākamais būtiskais solis pilsētā ir iedzīvotāju audzināšana un radināšana pie atkritumu šķirošanas. «Katram ir jāsaprot, ka viņš ir atbildīgs par to, kas notiek ar paša radītajiem atkritumiem, ir atbildīgs par to šķirošanu. Jau tuvākajā laikā pilsētā būs novietoti šķiroto atkritumu konteineri un ir jāgādā, lai tie arī būtu pienācīgi izmantoti,» tā Jelgavas Domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš.
Jāpiebilst, ka atkritumu poligona un izgāztuves galvenā atšķirība ir tā, ka poligons ir speciāli ierīkota un aprīkota atkritumu apglabāšanas vieta, kur nodrošināti normatīvajos aktos noteiktie vides aizsardzības pasākumi. Poligona izbūves tehnoloģija ir novērsusi gruntsūdeņu piesārņošanas iespēju, tā atkritumu apglabāšanas pamatne ir izklāta ar ūdens necaurlaidīgu materiālu. Tāpat ir nodrošināta savāktā infiltrāta (jebkurš šķidrums, kas veidojas izsūcoties cauri apglabātajiem atkritumiem) attīrīšana. Kamēr izgāztuvē atkritumi tiek vienkārši šķūrēti kalnā un par vides aizsardzību domāts ir maz.
Portāls www.jelgavasvestnesis.lv jau rakstīja, ka poligona izveide sākās pagājušā vasarā ar pamatnes sagatavošanu un māla slāņa ieklāšanu. Virs tā izvietota speciāla HDPE aizsargplēve, smilšu izolācijas slānis, ierīkota infiltrāta un lietus notekūdeņu savākšanas sistēma un izveidots drenāžas slānis. Tam izmantotas sasmalcinātas automašīnu riepas.
Vēl projekta gaitā, iebraucot poligonā, izbūvēts svaru tilts, lai kontrolētu atkritumu plūsmu, kā arī izbūvēts pievedceļš līdz atkritumu novietnei, atjaunota poligona administratīvā ēka, ugunsdrošības vajadzībām izbūvēts baseins. Tāpat izveidots poligona apvedceļš. Poligona teritorija ir nožogota, lai tajā neiekļūtu lielie meža zvēri un nepiederošas personas.
Jaunā, 2,5 hektārus lielā atkritumu glabātuve atrodas blakus līdzšinējai. Tajā nogādātos sadzīves atkritumus «pieaudzēs» līdzās esošajai rekultivētajai izgāztuvei, tādējādi iegūstot papildu tilpumu. Veikta vecās izgāztuves rekultivācija, izmantojot speciālu tehnoloģiju, tā pārklāta ar māla slāni. Bet vispirms apkārt izraktajā grāvī savākti notekūdeņi.
Turpmāk, lai nodrošinātu vides aizsardzības pasākumu ievērošanu, atkritumu piegādātājiem, ievedot atkritumus apglabāšanai poligonā, būs jāiesniedz atkritumu apraksts. Ja atkritumi pēc to īpašībām neatbildīs normatīvo aktu prasībām, būs jāiesniedz arī to ķīmiskās analīzes. Turpmāk pieņemot atkritumus poligonā, tiks veikta vēl detalizētāka ievesto atkritumu kontrole gan pirms, gan pēc to izbēršanas.
Reģiona atkritumu apsaimniekošanas projekta kopējās izmaksas ir 6,7 miljoni latu ar pievienotās vērtības nodokli. Jaunā poligona izmaksas veido apmēram pusi no šīs summas. 80 procentus no attiecināmajām izmaksām piešķir ES Kohēzijas fonds.