Starptautiskās Pilsētvides attīstības asociācijas (INTA) ikgadējā kongresā šonedēļ trim Latvijas pilsētām, tostarp Jelgavai, veltīta speciāla sesija. Tajā analizētas arī Jelgavas pilsētvides un teritoriālās attīstības iespējas.
Anna Afanasjeva
Šīs nedēļas otrajā pusē Rīgā notiek pilsētvides kongress. Šogad tas veltīts konkurētspējas, teritoriālās pievilcības un pilsētvides projektu tēmām. Kongresa mērķis ir izvērtēt nozīmīgākos pilsētvides un reģionālās attīstības projektus, nodrošinot viedokļu un pieredzes apmaiņu pilsētvides attīstības jomā starptautiskā mērogā. Tajā uzstāsies 80 lektori no dažādām valstīm.
Pasākuma laikā būs pieejama arī plaša starptautisko meistarklašu programma ar pasaulē atzītu ekspertu uzstāšanos. Pēc Latvijas Lielo pilsētu asociācijas informācijas kongresā piedalās speciālisti, eksperti un amatpersonas no 27 pasaules valstīm, tostarp no Lielbritānijas, Francijas, Nīderlandes, ASV, Spānijas un Portugāles.
Trijām Latvijas pilsētām – Jelgavai, Jūrmalai un Valmierai – INTA eksperti septembrī veica izpēti, lai noteiktu pilsētvides un teritoriālās attīstības iespējas. Speciālisti, kas pārstāvēja dažādas Eiropas pilsētas un institūcijas, iepazinās ar esošo situāciju un sagatavoja ieteikumus par ekonomiskās attīstības iespējām, piemērotu pilsētas zemes izmantojumu, infrastruktūras, tūrisma, sabiedriskā dzīvojamā fonda, kā arī citām attīstības tendencēm.
Jelgavas galvenajai prioritātei, pēc INTA ekspertu domām, jābūt ekonomiskajai izaugsmei, līdztekus nodrošinot pievilcīgu, veselīgu un drošu dzīves vidi. Eksperti kā Jelgavas vērtību uzsver pilsētas ģeogrāfisko stāvokli, infrastruktūras pieejamību, augstskolas potenciālu, kā arī pilsētas attīstības nodrošināšanai būtiskus priekšnoteikumus – biznesa inkubatorus, zinātnes parku un mūžizglītības iespējas, kas nodrošina inovācijas un tehnoloģiju ieviešanu, investīciju piesaisti un izglītības sistēmas attīstību.
Jelgavas pašvaldības līdzšinējā pieredze investoru piesaistē liecina, ka no ekonomiskā viedokļa pilsētas stratēģija ir virzīta pareizi, tomēr vairāk jādomā par to, lai nodrošinātu tādu uzņēmumu attīstību, kas rada produkciju ar augstu pievienoto vērtību.
INTA eksperti ar sākotnējo ziņojumu Jelgavas pašvaldību iepazīstināja septembra beigās, bet pilnais ziņojuma sniegts INTA ikgadējā kongresā. No Jelgavas tajā piedalās mūsu pašvaldības Attīstības un pilsētplānošanas pārvaldes vadītāja Gunita Osīte un speciālists Kaspars Rezgalis.
Portāls www.jelgavasvestnesis.lv jau rakstīja, ka septembra otrajā pusē seši INTA speciālisti no četrām valstīm (Francijas, Lielbritnijas, Nīderlandes un Norvēģijas) iepazinās ar mūsu pilsētas pašvaldības darbu, tikās ar attīstības un pilsētplānošanas speciālistiem, projektu vadības sektoru, pārliecinājās par īstenotajiem projektiem, apmeklēja Zemgales Tehnoloģiskā parka Biznesa inkubatoru, izzināja uzņēmēju domas, analizēja pilsētas attīstību un izaugsmes iespējas nākotnē. Bez jau minētā eksperti ieteica Jelgavai padarīt ambiciozāku investīciju politiku, uzlabot starptautisko sadarbību, izveidot līderu darba grupu, kurā iekļaut uzņēmējus, LLU un pašvaldības pārstāvjus, kas globālākā mērogā spēj pārredzēt visu darbības lauku. Savukārt inovāciju un tehnoloģiju izaugsmes nolūkā svarīgi panākt, lai LLU zinātnieku grupas ar inkubatoru starpniecību vai kā citādi sadarbotos ar vietējiem uzņēmējiem un investoriem. Tāpat pašvaldībai par labu nāktu patiešām pieredzējuša plaša spektra inovāciju speciālista piesaiste.