Biznesa inkubatorā šonedēļ uzņemts viens jauns uzņēmums, savukārt trīs agrāk uzņemtas firmas saņēmušas ES atbalsta finansējumu projektu realizācijai. Arī citi jauni uzņēmumi ar inovatīvām idejām vēl var pretendēt uz vietu biznesa inkubatorā, jo pieaugusi inkubatoram pieejamo telpu platība.
Anna Afanasjeva
Biznesa inkubatora uzņēmumus papildinājusi SIA «RR Ģeodēzija», kas sniegs dažādas sarežģītības pakāpes ģeodēzijas pakalpojumus. Pie tiem pieder visa veida nosprauduma darbi ēkām, ceļiem, komunikāciju izbūvei un tamlīdzīgi, kā arī izpildmērījumi, ieskaitot monitoringu būvēs un topogrāfisko uzmērīšanu.
Apstiprinājumu projektu realizācijai un atbalsta saņemšanai no ES atbalsta programmas «Atbalsts ieguldījumiem sīko un mazo komersantu attīstībā īpaši atbalstāmajās teritorijās» saņēmuši trīs agrāk Jelgavas biznesa inkubatorā uzņemti uzņēmumi – SIA «FilmARTery», SIA «Virsbūve.lv» un SIA «Kavitus». Projektu kopējās izmaksas, par kuru realizēšanu šie uzņēmumi ir parakstījuši līgumus ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru (LIAA), ir 539 464 lati, bet Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzfinansējums ir 194 735 lati. Atbilstoši programmas nosacījumiem uzņēmumi, kuru juridiskā adrese ir Jelgavā, projektus īstenos pašvaldībās, kas atzītas par īpaši atbalstāmām teritorijām. SIA «FilmARTery» to darīs Kalnciemā, bet pārējie divi uzņēmumi ārpus Jelgavas rajona.
Portāls www.jelgavasvestnesis.lv jau rakstīja, ka SIA «FilmARTery» inkubatorā reģistrēta pagājušā gada novembrī. Uzņēmums piedāvās pasaulē labi zināmu, bet Baltijā pagaidām neesošu pakalpojumu – kino un video attēla datu apstrādi, tostarp attēla krāsu korekciju, attēla digitālu restaurāciju, attīrīšanu no trokšņiem, putekļiem un citiem traucējumiem, kas ir viens no būtiskākajiem posmiem jebkurā kino vai televīzijas filmas, raidījuma, reklāmas ruļļa tapšanā. Pašlaik Latvijas kino un televīzijas producenti visu attēla pārstrādi veic ārpus Latvijas.
SIA «Virsbūve.lv» inkubatorā uzņemta šā gada februārī. Uzņēmums piedāvās dažādus zemes darbus ar specializētu agregātu, kas paaugstina darbu efektivitāti un uzlabo kvalitāti. Uzņēmuma pakalpojumi sākotnēji saistīti ar stabu ieurbšanu, celmu frēzēšanu, dziļurbumu veikšanu, bluķu šķelšanu, zemceļa urbšanu.
Savukārt SIA «Kavitus» mērķis projekta gaitā ir palielināt enerģētisko neatkarību un palielināt īpatsvaru videi draudzīgās enerģijas izmantošanā. Uzņēmums plāno veidot atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju inovācijas demonstrēšanas parku. Sākotnēji plānots iegādāties astoņus vertikālā tipa vēja ģeneratorus, kuru kopējā jauda būs 40 kilovati. Uzņēmums inkubatorā reģistrēts pagājušā gada novembrī.
Jelgavas inovāciju centra projektu vadītāja Guna Markova atgādina, ka investīciju projektu identificēšana un ieviešana, piedāvājot dažāda veida finansējuma piesaistes risinājumus, tostarp izmantojot ES finanšu instrumentus, ir viens no tiem atbalsta pakalpojumiem, kas biznesa inkubatora uzņēmumiem tiek piedāvāts, lai veicinātu biznesa ideju komercializāciju un uzņēmumu izaugsmi.
Uz vietu biznesa inkubatorā joprojām iespējams pretendēt jauniem uzņēmumiem. Biznesa inkubatora vadītājs Agris Ķipurs stāsta, ka saistīts ar inkubatoram pieejamās platības pieaugumu. Proti, Būvizstrādājumu inovāciju un testēšanas centram nav nepieciešamas visas otrā stāva telpas kā sākotnēji plānots un līdz ar parādījušās brīvas telpas, ko varēs izmantot jauni inkubatora uzņēmumi.
G.Markova atgādina, ka jaunie uzņēmumi inkubatorā saņem valsts un pašvaldības subsidētus uzņēmējdarbības atbalsta pakalpojumus – atbilstoši aprīkotu telpu nomu, finansējuma piesaistes, juridiskos un grāmatvedības pakalpojumus, kā arī dizaina un poligrāfijas, produktu izstrādes, attīstības un cita veida pakalpojumus.