Jelgavas pilsētas domes Finanšu komitejas, Izglītības, kultūras un sporta komitejas, Sociālo lietu un veselības aizsardzības komitejas un Tautsaimniecības attīstības un pilsētvides komitejas kopīgajā sēdē apstiprināta Jelgavas pilsētas kultūras attīstības programma 2021.-2027. gadam un konkursa “Eiropas Kultūras galvaspilsēta 2027” pieteikums. Pēc tā galējās apstiprināšanas 27. maija domes sēdē būs pabeigti nepieciešamie sagatavošanās darbi, lai Jelgava līdz ar astoņām citām Latvijas pilsētām pretendētu uz Kultūras galvaspilsētas nosaukumu. Pieteikumā iekļautā programma tiks prezentēta Jelgavas pilsētas svētku nedēļā.
Jelgavas pilsētas kultūras attīstības programmā 2021.-2027. gadam plānotais pēctecīgi turpina Jelgavas pilsētas attīstības programmā 2014.–2020. gadam un Jelgavas pilsētas ilgtermiņa attīstības stratēģijā 2007.–2020. gadam plānoto kultūras nozares politiku. Programma veido pamatojumu kultūras jomas darbam ne vien Jelgavas valstspilsētas, bet arī jaunveidojamā Jelgavas novada ilgtspējīgas attīstības stratēģijā 2022.–2035. gadam un attīstības programmā 2022.–2027. gadam. Programma veido argumentācijas bāzi arī Jelgavas pieteikumam Eiropas kultūras galvaspilsētas 2027 statusam, kam jābūt cieši sasaistītam ar plānošanas dokumentiem.
Par programmas prioritātēm nosaukta kultūras piedāvājuma konkurētspēja reģionālā, nacionālā un starptautiskā mērogā; netehnoloģisko un tehnoloģisko inovāciju un kultūrvides sinerģija; profesionālā attīstība un jaunas partnerības formas kultūrā un pilsētvide un dabas vide kā telpa kultūrai. Savukārt galvenie programmas mērķi ir attīstīt Jelgavas pilsētu kā Zemgales reģiona un Latvijas kultūras centru ar inovācijām atvērtu kultūrvidi, kur tradicionālais un alternatīvais attīstās savstarpēji papildinoši; pilsētas iedzīvotājiem nodrošināt daudzveidīgas kultūras un radošās līdzdalības iespējas, kas attīsta piederības izjūtu dzīves vietai un vienlaikus sekmē Jelgavas kā viedās pilsētas izaugsmi; reģiona, Latvijas un ārvalstu iedzīvotājiem atklāt Jelgavu kā oriģinālu, profesionāli augstvērtīgu kvalitatīvu kultūras pasākumu, tostarp pilsētvides festivālu un pasākumu norises vietu un aktivizēt unikālā kultūras un dabas mantojuma saglabāšanas un popularizēšanas prakses, kas integrētas pilsētas kultūras tūrisma piedāvājumā. Katrs no mērķiem sasaistīts ar konkrētiem uzdevumiem un rīcības plānu nākamajiem 7 gadiem.
Tāpat komiteju kopīgajā sēdē apstiprināts Jelgavas pieteikums konkursā “Eiropas Kultūras galvaspilsēta 2027”. Jelgava Eiropas kultūras galvaspilsētas iniciatīvā tiks pārstāvēta kā valstspilsēta ar programmu, kuras pamatvērtība ir iekļaujoša kultūras programma, kas godina tradīcijas un mantojumu, attīsta esošās iestrādes, vienlaikus sniedzot fundamentāli jaunu skatījumu uz mūsu kultūras vērtībām. Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas saturs un norises Jelgavā nekoncentrēsies tikai uz pasākumiem, bet vismaz divas trešdaļas norišu būs vērstas uz radošuma veicināšanu, atbilstošas pilsētas vides radīšanu, kas ir labvēlīga radošām iniciatīvām, radošas un inovatīvas uzņēmējdarbības attīstīšanai. Vienlaikus arī pasākumu plāns ir iekļauts programmā, aprakstot 2027. gadā plānoto pasākumu sarakstu, kurus apmeklētu ne vien paši jelgavnieki un viesi no citām Latvijas pilsētām, bet no visas Eiropas. Programma un tās pasākumi paredzēti savstarpēji saistītā tematikā, kas izvērsta gan ar programmā iekļautajiem aprakstiem, gan vizuālo noformējumu.
Kultūras galvaspilsētas pieteikums tapis ar Jelgavas iedzīvotāju un kultūras dzīves veidotāju iesaisti. Tā notikusi dažādās aptaujās – interneta aptaujā, kurā piedalījies 721 respondents, un telefonintervijās, kurās noskaidrots 508 jelgavnieku viedoklis. Tāpat tika atklāts Jelgavas kultūras dzīvē iesaistīto redzējums, kas ieskicēts aptaujās, intervijās, ideju talkā un fokusgrupās, kurās viedokli snieguši vairāk nekā 100 kultūras sektora un kultūrizglītības iestāžu pārstāvju, amatierkolektīvu vadītāju un radošo industriju pārstāvju. Tāpat viedokli izteikuši uzņēmēji, politiķi, izglītības un sociālajā jomā strādājošie.
Sagatavotais projekta pieteikums pirmajai kārtai, izstrādātā kultūras galvaspilsētas vizuālā identitāte 2027. gadam un visi ar konkursu saistītie dokumenti līdz 4. jūnijam tiks iesniegti Kultūras ministrijai. Ikviens ar Jelgavas kā Eiropas kultūras galvaspilsētas kandidātes moto, vīziju, vizuālo identitāti un programmu varēs iepazīties, sākot ar Jelgavas pilsētas svētku nedēļu maija beigās. Savukārt saraksts ar pilsētām, kuras tiks virzītas otrajai kārtai, un vērtējums par iesniegtajiem projektiem tiks paziņots vasarā. Titula ieguvējs taps zināms 2022. gadā.
Eiropas kultūras galvaspilsēta ir viena no zināmākajām Eiropas iniciatīvām, kuras mērķis ir veicināt kultūras ieguldījumu pilsētu ilgtermiņa attīstībā, kas uzsākta 1985. gadā. Gatavošanās pieteikuma iesniegšanai konkursā, lai pretendētu uz Eiropas kultūras galvaspilsētas nosaukumu, ir nozīmīgs darbs, kas tiek plānots vairākus gadus iepriekš. Tajā būtiska loma ir arī vietējiem iedzīvotājiem, ar savu viedokli palīdzot veidot savas pilsētas tēlu nākotnē. Viens no galvenajiem pieteikuma nosacījumiem ir tā sasaiste ar pilsētas attīstības plānošanas dokumentiem, līdz ar to vairākus mēnešus noticis intensīvs darbs pie Jelgavas pilsētas kultūras attīstības programmas 2021.-2027. gadam. Programma tiek izcelta kā viens no pirmajiem ieguvumiem dalībai šajā iniciatīvā, jo, pat ja pilsēta Eiropas kultūras galvaspilsētas statusu neiegūst, tai ir izstrādāts mērķtiecīgs kultūras procesu attīstības plāns.
Foto: Jelgavas pilsētas arhīvs
Informācija sagatavota
Jelgavas pilsētas pašvaldības
Sabiedrisko attiecību pārvaldē