27. septembrī arī Jelgavā notiks Zinātnieku nakts, un šā gada tēma ir «Zinātne nākotnei». Dažādas aktivitātes un pasākumus piedāvās gan LLU, gan Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centrs (ZRKAC), gan Jelgavas Valsts ģimnāzija.
LLU Zinātnieku nakts pasākumus varēs apmeklēt no pulksten 18 līdz 23, un visplašākā programma gaidāma Jelgavas pilī. LLU Zinātnes un projektu attīstības centra vadītāja Zane Vītoliņa informē, ka pētnieki no visām augstskolas fakultātēm būs sagatavojuši stāstus par iespējamo nākotni dažādās jomās un apmeklētājus iesaistīs aizraujošās aktivitātēs. Pasākumi notiks paralēli visa vakara garumā. «Ir sagatavotas dažādas aktivitātes, un katram – lielam vai mazam – būs ko izvēlēties. Piemēram, cilvēki, kuri šajā vakarā apmeklēs Jelgavas pili, paši sev varēs pārbaudīt uzņēmēja gēnu un izmēģināt savu biznesa ideju, virtuāli izspēlējot dažādas biznesam raksturīgas situācijas. Šāda pieeja tuvākajā nākotnē kalpos par pamatu ne tikai personisko kompetenču izkopšanai, bet arī sev piemērotas komandas, darbinieku, biznesa partneru atrašanai, veidošanai un trenēšanai interaktīvā veidā. Tāpat cilvēki varēs iepazīt produktus, kas iegūti ar dažādām kaltēšanas metodēm, redzēt, kā iegūst, un arī nogaršot sauso medu, biezpienu, majonēzi, uzzināt, kāds izskatās un kur likt piena cukuru,» Zinātnieku nakts aktivitātes ieskicē Z.Vītoliņa.
Tāpat pilī varēs izmēģināt nākotnes tehnoloģijas, piemēram, pārbaudīt cilvēka acu zīlīšu kustību un uzzināt, kam cilvēki pievērš uzmanību, redzēt, kas notiek, kad roboti sāk sarunāties un sadarboties, vērot, kā kiberbites kiberstropā ienes nākotnes medu. «Interesentiem būs iespēja iekāpt veterinārārsta kurpēs, uzzinot, vai embriju transference ir mīts vai realitāte. Līdzdarbojoties eksperimentos, jelgavnieki varēs uzzināt, ar kādām metodēm strādā zinātnieki, lai saglabātu Latvijas brūnās govs šķirni, kā arī izmēģināt veterinārārstu ikdienā pielietotās metodes, piemēram, pētīt savu DNS siekalu paraugu, iemēģināt roku mikroorganismu un audu kultūru audzēšanā, pašiem izveidot savu modeļorganismu ar specifiskām īpašībām,» tā Z.Vītoliņa. Vienlaikus apmeklētājus pilī gaidīs zinātnieki, kuri stāstīs par izaicinājumiem robota nezāļu iznīcinātāja radīšanā, kā arī varēs apskatīt robotizētās nezāļu ierobežošanas iekārtas, kas nākotnē palīdzēs cīnīties ar nevēlamiem augiem gan piemājas dārziņā, gan lielā saimniecībā. Tāpat Zinātnieku naktī tiks piedāvāta iespēja caur piedzīvojumu uzzināt bezgalīgo stāstu par koksni, kā arī gaidāmas citas interesantas aktivitātes. «Savukārt pils pagalmā visus apmeklētājus gaidīs garšīga zupa, karsta tēja un siltas sarunas ar zinātniekiem,» norāda Z.Vītoliņa.
Nākotnes zinātnes noslēpumus piedāvās atklāt arī LLU Vides un būvzinātņu fakultāte Akadēmijas ielā 19. Tās prodekāns Armands Celms stāsta, ka fakultātē no pulksten 18 līdz 23 varēs iepazīt, kā mainījusies mērniecība kopš mērnieku laikiem. Apmeklētāji varēs censties atminēt senās mērvienības, pārbaudīt savu acumēru, piedaloties eksperimentos ar attāluma minēšanu, pēc tam veicot mērījumus ar vēsturiskiem un mūsdienās pielietotiem mērinstrumentiem. «Tāpat būs iespēja iepazīties ar jaunākajām tehnoloģijām mērniecībā, izzināt, kā notiek datu iegūšana un apstrāde, pielietojot robotizētās uzmērīšanas un globālās pozicionēšanas iespējas. Klātienē varēs skatīt arī bezpilota gaisa kuģi dronu,» tā A.Celms. Zinātnieku nakts apmeklētājiem piedāvās ielūkoties arī Vides un būvzinātņu fakultātes laboratorijās, kur speciālās ūdens teknēs katram būs iespēja ieraudzīt ūdens spēku – kā ūdens spēj sagraut dambjus un uzbērumus, izskalot grunti, kas notiek plūdu laikā. Ne vienam vien saistoša būs iespēja pašam uzcelt savu gudro māju virtuālajā vidē – to varēs paveikt, izmantojot fakultātes mācībspēku izstrādāto datorspēli.
Vides un būvzinātņu fakultāte Zinātnieku naktij veltītas aktivitātes piedāvās arī Valdekas pilī Rīgas ielā 22. Z.Vītoliņa stāsta, ka tur vairākās īpašā noskaņā veidotās telpās uz ekrāniem būs vērojamas dažādu Latvijas ainavu pārmaiņas vēsturiskajās un mūsdienu fotogrāfijās, bet vienā no telpām varēs iepazīt Zemgales muižu un piļu kultūrvēsturisko mantojumu un uzzināt Valdekas pils stāstu.
Spert pirmos soļus zinātnē mazos pētniekus un viņu vecākus arī šogad aicina ZRKAC. Zinātnieku naktī no pulksten 18 līdz 21 ZRKAC telpās Svētes ielā 33 pirmsskolas vecuma bērni un jaunāko klašu skolēni kopā ar ģimeni varēs iesaistīties pētnieciski aizraujošās aktivitātēs, iepazīstot cilvēka organismu un piedaloties mikrobu medībās. «Zinātnieku naktij esam sarūpējuši eksperimentus, spēles un jaunatklājumus par neredzamo, bet visur esošo mikrobu Miku, kuram patīk spēlēt paslēpes,» stāsta ZRKAC direktores vietniece Skaidrīte Bukbārde, papildinot, ka eksperimentos un demonstrējumos bērni gūs izpratni par to, kā rotācija ietekmē mūs un lietas ap mums – sākot no rotaļlietām un beidzot ar planētām, galaktikām. Tāpat sākumskolas skolēniem būs iespēja darboties ar Jelgavas pilsētas pašvaldības atbalstītās metodikas «Miniphänomenta» aizraujošajiem eksperimentiem, saistošā veidā apgūstot tehnisku norišu pamatus un iepazīt ar spiedienu, ātrumu, gravitāti un gaismu saistītas fizikālas parādības.
Dažādas izzinošas aktivitātes un eksperimentus ZRKAC piedāvās arī sadarbībā ar Jelgavas pilsētas skolām, piemēram, Jelgavas Tehnoloģiju vidusskola aicinās uz robotu darbnīcu «Iemaņas velo…, nē, robotu vadībā!», tāpat skolas iesaistīs aktivitātēs ar ūdeni, dabas materiāliem un citās nodarbēs.
Zinātnieku nakts aktivitātes no pulksten 17 līdz 19 piedāvās arī Jelgavas Valsts ģimnāzija. Četrās darbnīcās, ko vadīs ģimnāzijas bioloģijas, ķīmijas, fizikas un matemātikas skolotāji, varēs pētīt dzīvību, kustību un pat brīnumus ūdenī, izbaudīt ūdens spēku. «Piedaloties visās darbnīcās, jaunie zinātnieki iegūs gardu pārsteigumu,» piebilst Jelgavas Valsts ģimnāzijas direktores vietniece Evija Slokenberga.
Zinātnieku nakts pasākumus bez maksas var apmeklēt ikviens.
Foto: no «Jelgavas Vēstneša» arhīva