Salaspils uzņēmums «INOS» plāno paplašināt savu darbību un būvēt jaunu ražotni Koknesē, kurā, izmantojot unikālu tehnoloģiju no kokapstrādes atkritumiem – slapjām skaidām – ražos augstas kaloritātes brikešu kokogles. Inovatīvā tehnoloģija ir uzņēmuma un Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūta zinātnieku vairāku gadu kopdarba rezultāts.
Jaunā tehnoloģija ir unikāla ne tikai Latvijas, bet arī Eiropas mērogā, un tā ļaus saražot konkurētspējīgu produktu, kuram tirgū pagaidām nav identisku konkurentu. Jaunais produkts – augstas kaloritātes brikešu kokogle – ar savām kvalitātes īpašībām būs ievērojami augstvērtīgāks par šobrīd tirgū pieejamajiem ekvivalentiem, informē attīstības finanšu institūcijas «Altum» sabiedrisko attiecību speciāliste Sandra Eglīte.
«INOS» ražotajām kokoglēm ir augsts oglekļa sastāvs, zems pelnu saturs (līdz 1,5 procentiem), ilgāks degšanas laiks (līdz pat 5 stundām), augstāka degšanas temperatūra (vairāk par 900 grādiem), reducēts dūmu un specifiska aromāta daudzums. Jaunais produkts ir vienlaikus energoefektīvs risinājums un ekoloģiski tīrāks produkts, līdz ar to veiksmīgi izmantojams arī pārtikas ražošanā un ēdināšanas pakalpojumu sniegšanā, gatavojot uz grila. Tāpat produkcija izmantojama metalurģijā kā koksa aizstājējs un ķīmiskajā rūpniecībā kā aktīvā ogle. Plānots, ka jaunais produkts tiks ražots gan Latvijas, gan eksporta tirgiem. Apmēram 90 procentus no kopējā saražotā apjoma paredzēts eksportēt uz Franciju, Spāniju, Tuvajiem Austrumiem un ASV.
«Šī ir lieliska iespēja parādīt plašākai pasaulei, ka arī Latvijā ir pētnieki, kuri spēj un var sadarboties ar uzņēmējiem, lai kopīgi sasniegtu izvirzītos mērķus, un spēj radīt inovatīvas tehnoloģijas. Pateicoties tai, mēs globālā tirgū varēsim piedāvāt efektīvu risinājumu, kas spēj veicināt ilgtspējīgu un energoefektīvu uzņēmumu darbību,» uzsver uzņēmuma pārstāvis Arnis Adakovskis, papildinot: uzņēmums plāno atvērt Koknesē rūpnīcu, nodrošinot 20 darbavietas.
Projekta īstenošanai finansējumu 2,2 miljonu eiro apmērā piešķīrusi attīstības finanšu institūcija «Altum», savukārt līdzfinansējums 963 000 eiro apmērā ir no Centrālās finanšu un līgumu aģentūras programmas «Inovāciju motivācijas programma».
Foto: publicitātes