Rīgas Rīnūžu vidusskolā 29. un 30. augustā notika Vides izglītības fonda seminārs par projektiem «Lielās augu medības» un «Ēdam atbildīgi», kuros iesaistījusies arī Jelgavas pilsētas pašvaldības pirmsskolas izglītības iestāde «Zīļuks». Par dalību projektā «Zīļuks» saņems finansiālu atbalstu no Eiropas Savienības savu ideju īstenošanai, vēsta Vides izglītības fonds.
Projektā «Lielās augu medības», kura uzdevums ir palielināt bērnu interesi par dabas vērtībām un ar konkrētām rīcībām veicināt sugu daudzveidības saglabāšanos vai pat pieaugšanu iestādes apkārtnē. Projektā piedalās vairāk nekā 80 izglītības iestādes visā Latvijā. Seminārā bija iespēja ne vien iepazīties ar projekta metodiskajiem materiāliem un piedalīties nodarbībās par bioloģiskās daudzveidības aizsardzību, bet piedalīties arī praktiskās darbnīcās, kurās varēja uzzināt, kā izmantot izglītības iestādes pagalmus un apkārtējās dabas teritorijas, lai mācītu par augu un kukaiņu daudzveidību. Nozīmīga semināra daļa bija tādu konkrētu rīcību atpazīšana un apgūšana, kuras ļauj veicināt bioloģisko daudzveidību izglītības iestādes apkaimē, gūstot ieskatu piemēros no citu valstu pieredzes, veiksmīgajām stratēģijām.
Savukārt «Ēdam atbildīgi!» ir starptautiska, uz rīcību orientēta mācību programma Ekoskolām. EYD 2015 (Eiropas attīstības gads 2015) ietvaros aizsāktā programma, kurā piedalās deviņas Eiropas valstis – Bulgārija, Horvātija, Čehija, Latvija, Malta, Polija, Rumānija, Slovākija un Slovēnija. Mācību programmas mērķis ir radīt izpratni par mūsu pārtikas patēriņa globālo kontekstu, kas ļauj cilvēkiem, ne tikai uzņemties atbildību par sevi, ēdot veselīgi, bet arī spert soli tālāk un ēst atbildīgi, tādējādi pozitīvi ietekmējot visu pārtikas aprites sistēmu. Pagājušajā gadā mācību programmu īstenoja 20 pilotskolas visā Latvijā, bet šogad dalībnieku skaits ir vairāk nekā divkārt paaugstinājies – seminārā Rīgas Rīnūžu vidusskolā piedalījās jau 50 izglītības iestāžu pārstāvji. Tā kā mācību programmas «Ēdam atbildīgi!» viens no pamata uzstādījumiem ir veidot ciešu sasaisti starp izglītību un rīcību, tad semināra tika piedāvāta iespēja iegūt nepieciešamās teorētiskās pamatzināšanas, bet arī gūs ieskatu praktiskos piemēros. Caur dažādām aktivitātēm un izglītojošajiem materiāliem projekts «Ēdam atbildīgi!» veicina izpratni par pārtikas aprites sistēmas posmiem, kontekstu un saistību ar dažādiem lokāliem un globāliem procesiem, ļaujot bērniem mācīties veikt atbildīgas un informētas izvēles, patērējot pārtiku.
Foto: no JV arhīva