Šodien Jelgavā, Zemgales reģionālajā Kompetenču attīstības centrā, notika Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas rīkotā biznesa ideju konkursa «Biznesa ekspresis» Zemgales fināls. Tajā pieci finālisti prezentēja savu biznesa ideju. Par labāko atzīta Jelgavas Spīdolas ģimnāzijas 12. klases audzēkņa Ralfa Rogaļeva ideja par kuba lampām.
«Ideja par šādas lampas izveidi man radās, jo apnika statiskais apgaismojums istabā. Tas bija pirms sešiem gadiem,» saka Ralfs. Lai īstenotu savu ideju, R.Rogaļevs kopā ar diviem klasesbiedriem un savu bijušo robotikas skolotāju izveidoja skolēnu mācību uzņēmumu (SMU) «Lights-Up» un izstrādāja lampas prototipu no koka. «Ir pamatne, uz kuras katrs var no kubiem būvēt tāda izmēra un formas lampu, kādu vēlas. Šobrīd tā ir liekama uz galda vai citas virsmas, bet nākotnē plānojam piedāvāt arī sienas un griestu lampas. Tāpat eksperimentēsim ar materiālu, lai varētu produktu piedāvāt par zemāku cenu. Ja tā ir gatavota no koka, pamatnes un viena kuba cena ir 25 eiro,» ar ideju iepazīstina uzņēmīgais jaunietis. Kā plusu viņš min to, ka lampā izmantota LED diode, kura neizdeg un nav jāmaina kā spuldzīte – tā darbojas, kamēr lampa ir pieslēgta elektrībai –, turklāt ir ekonomiska. Vēl tā ir triecienizturīga, bet, pats galvenais – dizaina priekšmets. «Ir arī doma lampā iebūvēt bateriju, lai tā būtu pārnēsājama un izmantojama, arī, piemēram, jūrmalā, bet tad tās degšanas ilgums varētu būt divas trīs stundas, kā arī piedāvāt lampu vadību ar mobilā tālruņa palīdzību,» stāsta R.Rogaļevs.
Lai saprastu, vai cilvēkiem būtu interese par šādu produktu, jaunieši pagājušajā nedēļā piedalījās biznesa izglītības biedrības «Junior Achievement Latvija» un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras projekta «Inovāciju motivācijas programma» ietvaros rīkotajā SMU Ziemassvētku gadatirgū tirdzniecības centrā «Domina», kur uzvarēja nominācijā «Uz zināšanām balstīts SMU produkts» vidusskolu grupā, kā arī ieguva vairākas simpātiju balvas: no LU studentu biznesa inkubatora, Rīgas biznesa skolas un patentu valdes. «Secinājām, ka atsaucība ir ļoti liela, bet cena atturētu to iegādāties. Tomēr, mūsuprāt, tā nav pārāk liela, jo skatāmies arī uz mērķauditoriju ārpus Latvijas,» norāda topošais uzņēmējs. Komanda – Ralfs, Toms Sutris, Elgars Rihards un Ivars Bahmanis – aprēķinājusi, ka ražošanas uzsākšanai viņiem nepieciešami 3200 eiro iekārtu iegādei. Uzvarot biznesa ideju konkursa reģionālajā finālā, R.Rogaļevs ieguva balvu 5000 eiro. «Pārējo izmantosim pirmo simts kubu izgatavošanai,» viņš nosaka, uzsverot, ka pēc skolas absolvēšanas vēlētos pievērsties uzņēmējdarbībai.
Jāpiebilst, ka R.Rogaļevs jau 11. klasē bija izveidojis SMU, kas piedāvāja tūrisma produktu – ceļojumu kastītē. «Tā bija laba skola, lai saprastu, kā veidot uzņēmumu un atlasīt komandu. Skatoties uz lielo biznesu, Skolēnu mācību uzņēmums ir laba starta platforma,» spriež jaunietis, sakot paldies Jelgavas Spīdolas ģimnāzijas ekonomikas skolotājai Intai Jorniņai.
Biznesa ideju konkurss «Biznesa ekspresis» notiek otro gadu. Šogad pavisam tika iesniegtas 313 idejas: Zemgalē – 43, Kurzemē – 44, Latgalē – 52, Vidzemē – 84, Rīgā – 90. Idejas vērtē trīs kārtās. Finālā katra reģiona pieci labākie iesniedza biznesa plānu un žūrijai piecu cilvēku sastāvā prezentēja savu ideju. Zemgales reģiona finālā vēl iekļuva Raivis Andersons no Ozolnieku novada ar ideju par garšaugu saldēšanu un žāvēšanu, Armands Ikaunieks no Rīgas ar ideju par ēdiena aizstāšanu ar «pusdienām pudelītē», kas atbilst vienā ēdienreizē uzņemtajai uzturvērtībai, Irēna Romanovska no Sēlijas ar ideju par digitālu fotogrāfiju izdruku gleznas stilistikā un tērvetnieki Jānis Udrass un Ilze Jagučanska ar dizaina priekšmetu – koka lustru ar krāsu mainošu LED lampu.
Foto: Austris Auziņš