Lai pilnveidotu skolēnu zināšanas un izpratni par sadzīves bīstamo atkritumu – bateriju kaitīgo ietekmi uz apkārtējo vidi, biedrība «Latvijas Zaļā josta» bija izsludinājusi pētniecisko darbu un eseju konkursu, kā arī aicināja skolas vākt baterijas. Eseju konkursa laureātu vidū 50 dalībnieku vidū ir arī Jelgavas 3. pamatskolas 5.b klases skolniece Anete Balode.
Arturs Neikšāns
Kā portālu www.jelgavasvestnesis.lv informē biedrības «Latvijas Zaļā josta» pārstāve Sandra Urtāne, mūsdienās dažāda veida baterijas, kas satur dažādas kaitīgas ķīmiskas vielas, kļuvušas par neatņemamu sastāvdaļu sadzīvē. Ja izlietotās baterijas netiek atsevišķi savāktas un nodotas drošai pārstrādei, tad šīs vielas var nonākt apkārtējā vidē un radīt vides piesārņojumu un apdraudēt cilvēka veselību.
Lai izglītotu sabiedrību un jo īpaši skolēnus, tika nolemts noorganizēt konkursu, kurā varēja pieteikties trīs dažādās aktivitātēs: izlietoto bateriju vākšanas sacensībās, eseju konkursā skolēniem 5.-8. klašu grupā, kā arī zinātniski pētnieciskā darba konkursā vecāko klašu skolēniem 9.-12. klašu grupā.
Bateriju vākšana paredzēta vēl līdz 15. februārim, kurā aktīvi ir iesaistījusies arī Jelgavas 3. pamatskola, kuras skolēni šobrīd ir savākuši aptuveni 275 kilogramus bateriju. Savukārt eseju konkursā jaunāko klašu skolēniem « Ko tu zini par baterijām un ko tu vari darīt, lai novērstu to kaitīgo ietekmi uz vidi?» konkursa komisija par vislabākajiem darbu autoriem atzinusi Aritu Bērziņu no Limbažu 1. vidusskolas, Eduardu Kusinu no Šķēdes sākumskolas un Aneti Balodi no Jelgavas 3. pamatskolas.
Anete savā esejā raksta: «Daba ļoti cieš no kaitīgajiem atkritumiem cilvēku nezināšanas un vienaldzības dēļ. Bet vai tīra Latvija būtu pasaules mēroga rekords? Atbilde ir «nē», jo Latvija ir ļoti maza valsts visas pasaules kartē. Būtu labi, ja kāda zinātnieku grupa būtu izveidojusi ekoloģiski tīras un dabai nekaitīgas baterijas. Tas saudzētu gan mūsu veselību, gan citu dzīvo radību veselību, saudzētu dabas resursus, dabas daudzveidību. Galvenais ir katram pilsonim būt aktīvam šajā jomā. Katrs mēs gribam būt vesels un stiprs. Tad ir jāsāk rīkoties. Jāatmet slinkums un vienaldzība, jādomā par dabu un jānodod baterijas pārstrādei. Baterijām atkritumos nav jābūt.»
Šonedēļ biedrība ir uzsākusi konkursa laureātu skolu apmeklēšanu, lai ne tikai sveiktu uzvarētājus, bet arī skolēnus iepazīstinātu ar interesantiem faktiem un pētījumiem par sadzīves atkritumu savākšanas, šķirošanas un pārstrādes nozīmi. «Latvijas Zaļā josta» Jelgavas 3. pamatskolu plāno apmeklēt 25. februārī pulksten 12:40.
Konkursu atbalstīja Latvijas vides aizsardzības fonds, bet A/S «BAO» konkursa uzvarētājiem dāvinās iPod un MP4 atskaņotājus.