Lai novērtētu pārmaiņas, kas piedzīvotas šovasar, šonedēļ pilsētas vadība, deputāti un Izglītības pārvaldes pārstāvji devās gadskārtējā pirmsskolas izglītības iestāžu apsekošanā. Komisija atzīst, ka visi bērnudārzi piedzīvojuši pozitīvas izmaiņas – vairākiem pašvaldības dārziņiem renovēta fasāde, kapitālo remontu piedzīvojušas telpas, drīzumā tiks izveidotas papildu grupas, bet privātajos bērnudārzos palielinājies audzēkņu skaits.
Ritma Gaidamoviča
«Situācija ir patiešām laba. Vērienīgākās pārmaiņas notikušas bērnudārzos «Vārpiņa», «Zemenīte» un «Lācītis» – to ēkām renovēta fasāde. «Vārpiņā» vēl šobrīd 2. stāvā notiek grupas remonts, un plānots, ka novembrī šeit darbu sāks viena jauna grupa ar 20 bērniem. Šobrīd jau notiek jaunu pedagogu piesaiste. Tāpat arī citos bērnudārzos ir uzlabota mācību vide, izremontējot telpas un iegādājoties jaunu inventāru,» stāsta Izglītības pārvaldes vadītājas vietniece Evita Mikiško. Viņa atzīmē, ka pozitīvas pārmaiņas ir arī privātajos bērnudārzos, būtiskākā no tām – vairākos bērnudārzos palielinājies bērnu skaits. Piemēram, «Varavīksnē» par nepilniem 40 bērniem, līdz ar to izveidotas divas jaunas grupas. Bērnu skaits audzis arī «Pīlādzītī», kas ir vienīgā privātā pirmsskolas izglītības iestāde RAF mikrorajonā, taču tā joprojām ir gatava atvērt jaunas grupas, jo ietilpība to ļauj. Tāpat arī «Varavīksne» ir gatava izremontēt vēl vienu grupu un uzņemt 20 bērnus. «Interesantas jaunums šogad ir Saules bērnudārzā, kurā mācās 21 bērns. Te šogad ir iecerēts pilnībā pāriet uz ekoloģisko pārtiku. Viņi meklē zemniekus, ar ko sadarboties, un, piemēram, piens jau pašlaik tiek vests no Dundagas,» piebilst E.Mikiško.
Jelgavas domes priekšsēdētāja vietnieks Jurijs Strods pēc viesošanās bērnudārzos atzīst, ka viņš visaugstāk novērtē attieksmi. «Ar materiālo bāzi viss ir kārtībā. Interesanti redzēt, kā mainījušies bērnudārzi. Taču galvenokārt man patīk pedagogu attieksme. Katrs iedegas par savu iestādi, mēģina parādīt, ar ko viņi ir atšķirīgi. Ja pats nedarīsi, nekas jau nebūs, bet te dara un dara daudz, radot patīkamu vidi sev apkārt,» tā J.Strods. Viņš arī katrā iestādē veic nelielus statistiskos aprēķinus, uzzinot, cik bērnu ir uz vienu pedagogu, cik daudz pedagogu paši rūpējas par demogrāfisko situāciju. Viņš gan nenosauc vārdā, taču esot līderis, kur uz vienu pedagogu ir desmit bērni, kā arī dārziņš, kurā pašlaik četras audzinātājas ir dekrētā.
Vakar rīta pusē komisija viesojās pašvaldības bērnudārzā «Gaismiņa», kas piedzīvojis ievērojamas pārmaiņas – šogad renovēta tā fasāde, izremontētas vairākas grupu telpas un zāle. Vērienīgas pārmaiņas piedzīvojusi piecgadīgo grupiņa, kur noticis gan kapitālais remonts, gan iegādāts jauns grupas aprīkojums, par ko iestādes vadītāja Dzidra Bumbiere ir gandarīta. Taču viņai jau ir padomā virkne citu darbu, kas jāpaveic tuvākā nākotnē. Viņas vadītajā iestādē šobrīd mācās 123 bērni un strādā 25 pedagogi. Vadītāja uzsver, ka viņu lepnums noteikti ir kuplās ģimenes, jo gandrīz katrā grupā mācās trīs četru ģimeņu bērni, kuri nāk no daudzbērnu ģimenes. Viņu ģimenēs kopā ir no trim līdz pieciem māsām un brāļiem.
Nozīmīgas izmaiņas šogad arī privātajā dārziņā «Varavīksne», kur par 39 bērniem palielinājies audzēkņu skaits – šobrīd te mācās 119 pilsētas bērni, no tiem 110 – jelgavnieki. Tas nozīmē, ka šogad šeit darbojas piecas grupas, pagājušajā mācību gadā bija trīs. Iestādes vadītāja Jolanta Kupriša atzīmē, ka būtu gatava atvērt vēl vienu grupu 20 bērniem, jo interese ir. Tiesa, šobrīd gan lielāka interese ir no pašu mazāko bērnu vecākiem – līdz diviem gadiem, taču, tā kā telpas atrodas ēkas otrajā stāvā, pēc vadītājas domām, tik maziem bērniem tur īsti nebūtu ērti. Vadītāja uzsver, ka līdz ar izmaiņām likumā, kad arī valsts maksā privātajiem dārziņiem, «Varavīksnē» 1,5 līdz piecus gadus veco bērnu vecākiem arī samazināts līdzmaksājums no 60 uz 15 latiem.
Izglītības pārvaldes galvenā speciāliste pirmsskolas izglītības jautājumos Sarmīte Joma atzīmēja, ka šī šobrīd ir vienīgā pirmsskolas izglītības iestāde, kura aktīvi izmanto sociālo tīklu iespējas, ko atbalsta un izmanto vecāki. J.Kupriša min, ka nākotnes plānos ietilpst izskatīt jautājumu par pedagogu algu pacelšanu un rotaļu laukumu labiekārtošanu.
E.Mikiško atzīmē, ka arī citiem bērnudārziem ir jau daudz plānu par to, kas būtu nākamie paveicamie darbi viņu izglītības iestādē, ar ko viņi iepazīstināja pašvaldības pārstāvjus.
Foto: Vineta Zelča