Šodien atklāts jaunais LLU Veterinārmedicīnas fakultātes Patoloģijas centrs un universitātes Molekulārās bioloģijas un mikrobioloģijas zinātniskā laboratorija. «Centrs un laboratorija ir ar modernu aprīkojumu, kas paver plašākas iespējas gan mūsu studentiem, gan zinātniekiem, gan jaunas sadarbības iespējas universitātei,» uzsver LLU zinātņu prorektors Arnis Mugurēvičs.
Gan Patoloģijas centrs, gan laboratorija LLU bija arī iepriekš, bet ar krietni šaurākām funkcijām un iespējām. «Patoloģijas centrā ietilpst gan sekciju zāle, gan histoloģijas laboratorija, gan mācību mikrobioloģijas laboratorija. Laboratorijas ir aprīkotas ar moderniem mikroskopiem, kas pievienoti datoriem un saslēgti vienotā tīklā ar pasniedzēja mikroskopu un lielo ekrānu pie sienas, kas ļauj labāk uztvert vielu, veidot diskusijas. Citu tik modernu patoloģijas laboratoriju Latvijā nav,» stāsta Veterinārmedicīnas fakultātes pasniedzēja Inga Pigiņka-Vjačeslavova. Tāpat būtiski uzlabota sekciju zāle: tajā ir četri moderni galdi, kas katrs pievienots ventilācijas sistēmai, katram ir sava mazgāšanas sistēma, telpā uzlabots apgaismojums, ierīkota saldētava, kurā saņemtos dzīvnieku līķus vai materiālu var ilgāk uzglabāt, ierīkota mehāniska sistēma lielu dzīvnieku nogādāšanai zālē. «Salīdzinot ar to, kā bija agrāk, tagad varam strādāt ērtāk, drošāk, vairāk piedāvāt studentiem un uzlabot veikto pētījumu kvalitāti,» tā pasniedzēja, uzsverot: centra galvenais uzdevums ir noteikt dzīvnieka nāves cēloni vai saslimšanas iemeslu. Jāpiebilst, ka Patoloģijas centrs sadarbojas arī ar policiju ceļu satiksmes negadījumu izmeklēšanā, kad cietuši dzīvnieki, vai izmeklējot gadījumus, kad bijusi cietsirdīga izturēšanās pret dzīvniekiem.
Savukārt laboratorija ar krietni šaurākām funkcijām agrāk atradās tam nepiemērotās telpās Strazdu ielā. Iegādājoties papildu aprīkojumu un apvienojoties Lauksaimniecības fakultātes Molekulārās ģenētikas laboratorijai ar Veterinārmedicīnas fakultātes biologiem, tagad ir iespējams veikt molekulārās bioloģijas pētījumus plašākās jomās. Laboratorijas vadītāja Anda Valdovska norāda, ka aprīkojums ir ļoti dārgs, tāpēc mācību procesam atvēlētas atsevišķas telpas, bet pārējās saimnieko speciālisti. «Mēs varam pētīt gan augu, gan dzīvnieku, gan baktēriju un pelējuma sēņu DNS un gēnus,» īsumā jaunās iespējas ieskicē laboratorijas vadītāja, piebilstot, ka šobrīd laboratorijā tiek veikti arī divi zinātniski pētījumi.
Patoloģijas centrs un Molekulārās bioloģijas un mikrobioloģijas zinātniskā laboratorija atrodas Veterinārmedicīnas fakultātes D korpusā. Daļa ēkas tika renovēta, daļa tika uzbūvēta no jauna. D korpusa izbūve un daļēja iekārtu iegāde veikta projekta «Lauksaimniecības resursu izmantošanas un pārtikas valsts nozīmes pētniecības centrs» gaitā. Centra un laboratorijas jaunais aprīkojums ļauj LLU paplašināt arī maksas pakalpojumu klāstu.
Foto: Raitis Supe