Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā apbalvoti Jāņa Bisenieka fonda rīkotā biznesa ideju konkursa uzvarētāji. Šogad konkursam iesniegtas 44 biznesa idejas, savukārt naudas balvu un atzinību ieguvušas inovatīvas idejas par dvieli ar diviem nodalījumiem, robotizētu lego siltumnīcu un pludmales rotām.
«Liels prieks, ka fondam būs nākotne ar tādiem mantiniekiem – jaunajiem uzņēmējiem,» saka J.Bisenieka fonda valdes priekšsēdētājs Voldemārs Strīķis, atzīmējot, ka galvenais fonda mērķis ir ne tikai motivēt jauniešus radīt inovatīvus produktus, bet mācīties organizēt savu darbu. «Mums valstī netrūkst labu ideju, mums trūkst cilvēku, kuri realizē savus plānus,» tā J.Bisenieka fonda valdes loceklis Jānis Ābele.
Prasmīgi organizēt darba gaitas mācējuši pirmās vietas ieguvēji vecākajā klašu grupā – Jelgavas Spīdolas ģimnāzijas audzēkņi. Darba grupas dalībniece Margarita Anškina stāsta, ka šogad pieci jaunieši konkursa vajadzībām dibināja skolēnu mācību uzņēmumu «Tidel», taču attīstīt ideju par dvieļu ražošanu viņiem ieteica skolas uzņēmējdarbības nometnē. «Ražojam divdaļīgus dvieļus, kuri paredzēti dažādu ķermeņa zonu kopšanai,» stāsta M.Anškina, atklājot, ka uzšūti jau 12 dvieļi, kuru pārdošanas cena atkarībā no lieluma ir no 14 līdz 20 eiro. Jauniete skaidro, ka katram uzņēmuma darbiniekam ir atbildība par konkrētu jomu – reklāmu, pārdošanu, ražošanu, materiālu iegādi un grāmatvedību.
Vēl vienu inovatīvu ideju šogad iesniegušas Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas skolnieces Krista Tkačova un Elizabete Akermane. Pirmās vietas ieguvējas 8. – 9. klašu grupā veidojušas robotizētu lego siltumnīcu, kura mehanizēti vēdinās un ir apsildāma ar gaismām. «Nākotnē plānojam uzlabot mūsu ideju, aizvietojot lego ar mikroshēmu, tad produktu varēsim labāk pārdot,» lēš K.Tkačova, piebilstot, ka šādu siltumnīcu varēs izvietot ne tikai mājas balkonā, bet arī izmantot laboratorijas eksperimentos jaunu šķirņu audzēšanā. Meiteņu projekta pašizmaksa bijusi aptuveni 280 eiro, un tā izstrāde izdevās, pateicoties robotikas pulciņa resursiem.
Jaunākajā grupā ar savu ideju par pludmales rotām uzvarēja Jelgavas 3. sākumskolas audzēkne Alise Ločmele. Viņa ideju pārņēmusi no ārzemju filmām, kur īpaši populāri ir kāju pludmales aksesuāri. «Izgatavoju visdažādākās kāju rotas attiecīgi klienta vēlmēm,» saka A.Ločmele, atklājot, ka vidēji vienas rotas tamborēšana aizņem aptuveni trīs stundas, pārdošanas cena – 4 eiro. Jauniete stāsta, ka viņa jau pieņēmusi pirmos piecus pasūtījumus un cer, ka vasaras sezonā viņas rotas paliks arvien populārākas.
Jāpiebilst, ka pirmo trīs vietu ieguvēji saņēma naudas balvu, savukārt pārējos fināla dalībniekus un viņu skolotājus konkursa žūrija sveica ar simpātiju un pateicības balvām. Divas Jelgavas Spīdolas ģimnāzijas skolotājas – Dzintra Aploka un Inta Jorniņa – par ieguldījumu jauniešu projektos uzteiktas atkārtoti, jo aizvadītajās «Jauno uzņēmēju dienās 2017» skolotāju starpā atzītas par gada konsultantēm.
Konkursa rezultāti:
5. – 7. klase
1. vieta – Alise Ločmele, Jelgavas 3. sākumskolas 6. klase
2. vieta – Linards Liepiņš, Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas 7. klase
3. vieta – Alise Rimkēviča, Jelgavas Spīdolas ģimnāzijas 7. klase
8. – 9. klase
1. vieta – Elizabete Akermane un Krista Tkačova, Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas 9. klase
2. vieta – Mareks Mateša un Daniels Zemzars, Jelgavas Spīdolas ģimnāzijas 9. klase
3. vieta – Ieva Bane, Anastasija Ņevoļska un Beatrise Freiberga, Jelgavas Spīdolas ģimnāzijas 9. klase
10. – 12. klase
1. vieta – Margarita Anškina, Elīza Dombrovska, Undīne Laurīte, Jānis Ēriks Grūtups un Rihards Dīcis, Jelgavas Spīdolas ģimnāzijas 11. klase
2. vieta – Silvija Mītniece, Leticīja Līva Lukjanska un Anete Račiņa, Jelgavas Spīdolas ģimnāzijas 11. klase
3. vieta – Sanita Višņauska, Emīls Purviņš, Rolands Višņauskis, Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas 11. klase
Foto: Austris Auziņš