Vēlētāju aktivitāte gan pašvaldības, gan Eiroparlamenta vēlēšanās ir augsta, turklāt balsot nāk dažāda gadagājuma cilvēki, – atzīst portāla http://www.jelgavasvestnesis.lv/ aptaujāto vēlēšanas iecirkņu komisijas locekļi.
Sintija Čepanone
«Piedalījos gan pašvaldības, gan Eiroparlamenta vēlēšanās, jo man ir svarīga mūsu nākotne. Par ko balsot, man bija skaidrs jau kādu laiku iepriekš – uzmanīgi sekoju līdzi informācijai plašsaziņas līdzekļos un analizēju. Apzinos, ka solīt var daudz, taču šoreiz balsoju, raugoties pēc paveiktā, – ko konkrēti cilvēki jau izdarījuši nevis sevis, bet jelgavnieku un visas tautas labā,» teic Diāna, kura vēlēšanām reģistrēta 193. iecirknī Vakara (maiņu) vidusskolā. Arī citi uzrunātie balsotāji atzīst, ka uz vēlēšanām devušies, skaidri zinot, par ko tajās balsos.
Pagaidām vēlēšanas norit bez īpašas drūzmēšanās – izdarīt savu izvēli iespējams pāris minūšu laikā, neliela rinda veidojas tikai atsevišķos gadījumos. Lai izvairītos no pārpratumiem un nodrošinātu operatīvu darbu, teju visos vēlēšanu iecirkņos izveidota īpaša sistēma, proti, viens darbinieks pirms ieejas vēlēšanu iecirknī tos balsotājus, kuri nezina savu kārtas numuru vēlētāju reģistrā, aicina to pārbaudīt. Tas tiek uzrakstīts uz lapiņas, un vēlētājam attiecīgi jādodas pie norādītā galdiņa. «Kopumā reģistrēties šeit var pie sešiem galdiņiem, un vēlētāji tiek sagrupēti alfabēta secībā. Tādējādi balsošanas process norit ātrāk. Neliela rinda veidojas vien gadījumos, ja balsot atnākusi, piemēram, ģimene – uzvārds sākas ar vienādu burtu, tāpēc nākas mazliet pagaidīt rindā,» situāciju skaidro 191. iecirkņa komisijas loceklis Andrejs Sālzirnis. Līdzīgi darbs organizēts arī citos vēlēšanu iecirkņos. Tiesa gan – katrā ir vairāki gadījumi, kad vēlētājs grib nobalsot iecirknī, kurā viņš nav reģistrēts, – tad pēc viņa personas datiem tiek noskaidrots iecirknis, kurā viņš reģistrēts. «Patiesībā jau kārtība, kad nobalsot drīkst tikai konkrētā vēlēšanu iecirknī, vēlētājiem ir mazliet apgrūtinoša – daudzi uz mūsu iecirkni nāk ieraduma pēc, taču, uzzinājuši, ka šeit viņi balsot nedrīkst, pauž neapmierinātību,» atklāj 192. vēlēšanu iecirkņa komisijas priekšsēdētāja Lonija Bergina. Par to pārliecinājās arī portāls – kāds kungs un kundze, kas bija ieradušies nobalsot 192. iecirknī, taču, kā izrādījās, reģistrēti ir 193., iebilda pret šādu kārtību un paziņoja, ka tādā gadījumā viņi vēlēšanās vispār nepiedalīsies.
Jelgavas Vēlēšanu komisijas sekretāre Janīna Mināte norāda, ka pagaidām vēlēšanas noritējušas bez starpgadījumiem un neviena sūdzība nav saņemta. Tiesa gan – kā portālam atklāja kāds vēlētājs, viņam, balsojot 190. vēlēšanu iecirknī, gadījies, ka pašvaldības vēlēšanu komplektā nav viens vēlēšanu biļetens. Situāciju bez problēmām izdevies atrisināt. J.Mināte, komentējot šo situāciju, atgādina – ja vēlētājam iedots nepilns zīmju komplekts, saskaņā ar likumu viņam ir tiesības pieprasīt jaunu. Tas tiek fiksēts vēlēšanu gaitas protokolā, un vēlētājs var izdarīt savu izvēli. «Aicinu vēlētājus būt saprotošiem – galu galā šodien notiek gan pašvaldību, gan Eiroparlamenta vēlēšanas, un likumsakarīgi, ka, veidojot vēlēšanu zīmju komplektus, komisijas locekļi varēja nokļūdīties. Taču šo situāciju var atrisināt mierīgā ceļā,» tā Jelgavas Vēlēšanu komisijas sekretāre.
Arī policijas darbiniekiem pagaidām nav bijusi nepieciešamība iejaukties, lai novērstu nekārtības.
Drīzumā būs zināmi jaunākie dati par vēlētāju aktivitāti, un pēc pulksten 12, kad tiks apkopota informācija, Centrālā vēlēšanu komisija informēs par pēdējiem rādītājiem.
Foto: Ivars Veiliņš