Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība «Dzīvības koks» ir nākusi klajā ar iniciatīvu izveidot pirmo psihosociālās rehabilitācijas programmu onkoloģiskajiem pacientiem un viņu tuviniekiem Latvijā, kuras izstrādei nepieciešami 10 000 latu.
Lai piesaistītu līdzekļus programmas un centra izveidošanai, «Dzīvības koks» sadarbībā ar labdarības portālu «www.ziedot.lv» sācis ziedojumu piesaistes akciju.
Onkoloģiskajā aprūpē ir svarīgi četri posmi – profilakse, diagnostika, ārstēšana un rehabilitācija. Latvijā līdz šim lielāka uzmanība pievērsta pirmajiem trim posmiem, bet rehabilitācija onkoloģiskajiem pacientiem vispār netiek piedāvāta, uzsver atbalsta biedrības «Dzīvības koks» valdes priekšsēdētāja Daina Mezīte.
Tādēļ «Dzīvības koks» ir nācis klajā ar iniciatīvu izveidot pirmo rehabilitācijas programmu onkoloģiskajiem pacientiem Latvijā. Programmas mērķis būs palīdzēt onkoloģiskajiem pacientiem atgūt ticību saviem spēkiem, saņemties un būt gataviem tālāk ar sevi strādāt, izprast slimību, iegūt pozitīvu pieredzi un iekļauties sociālajā vidē.
Lai šādu programmu izveidotu un sniegtu palīdzību pirmajiem 40 pacientiem, nepieciešami vismaz 10 000 latu, tāpēc «Dzīvības koks» aicina interesentus ziedot labdarības portālā «www.ziedot.lv»
Pēc Latvijas vēža slimnieku reģistra datiem, pagājušajā gadā vēzis pirmo reizi mūžā tika diagnosticēts 9227 cilvēkiem, bet uzskaitē kopumā līdz 2007. gada 1. janvārim bija pavisam 59 375 pacienti. Vidēji dzīvildzi piecus gadus un vairāk sasniedz 65 līdz 67 procentos gadījumu. Statistika parāda, ka apmēram 25 procentiem onkoloģisko pacientu slimība diagnosticēta vecumā no 40 līdz 60 gadiem, kas ir ekonomiski un sociāli aktīvais dzīves periods. Savukārt apmēram 70 procentos gadījumu vēzis tiek diagnosticēts pēc 60 gadu vecuma.
Atbalsta biedrība «Dzīvības koks» ir dibināta pirms četriem gadiem. 2007.gadā «Dzīvības koks» tika atzīts par labāko sabiedrisko organizāciju Latvijā, organizācija aktīvi iesaistās arī onkoloģiskās aprūpes politikas veidošanā, organizācijas biedri piedalās nacionālās pretvēža programmas izstrādē.
www.leta.lv