Jelgavnieks Ritvars Ganuļevičs grib nošaut divus zaķus uzreiz – darīt labu dabai un vienlaikus veidot biznesu. Viņš, piedaloties biznesa augstskolas «Turība» rīkotajā biznesa ideju konkursā «20 000 EUR «Turības» studentam» prezentēja vēja turbīnu «Milda 1», kuru žūrija novērtēja ar galveno balvu 20 000 eiro apmērā.
Ligita Vaita
Ritvars nav inženieris un arī savu biznesa ideju – īpašu vēja turbīnu, kas ūdenstilpēs samazina zivju slāpšanu, bet vasarā arī neļauj ūdenstilpēm aizaugt – radījis kopā ar līdzgaitnieku vides inženieri Jāni Tilgali. Taču Ritvars ir ieraudzījis šīs idejas dzīvotspēju un spējis to attīstīt. Jūlijā viņš to prezentēja nozares speciālistiem, kas vērtēja vēl 13 «Turības» pirmkursnieku biznesa idejas un viņu prasmes pārliecināt. Ritvars spēja pārliecināt vislabāk un saņēma galveno balvu 20 000 eiro.
Vēja turbīna, ko jaunietis prezentēja konkursā, darbojas ar vēja enerģiju, tātad tai nav vajadzīgs cits enerģijas avots. Turbīna nepārtraukti jauc ūdeni, zemākos ūdens slāņus ceļot augšā. «Vietās, kur ir mazāka ūdens plūsma, vai dziļākās ūdenstilpēs skābekļa plūsma ir apgrūtināta. Rezultātā upes vai dīķa gultne apaug ar aļģēm, bet zivīm ziemā nepietiek skābekļa, un tās slāpst. Tāpēc mūsu uzdevums ir radīt turbīnu, kas vienlīdz efektīvi darbojas visu gadu,» skaidro «Turības» uzņēmējdarbības vadības students Ritvars, piebilstot, ka cenšas turbīnu radīt ne tikai praktisku, bet arī vizuāli pievilcīgu – turbīnas redzamā daļa virs ūdens, kas var sasniegt līdz pat divu metru platumu un trīs metru augstumu, plānota atvērta zieda formā.
Zīmīgi, ka vēja ātrums, kas nepieciešams turbīnas darbināšanai, ir gana mazs – pēc inženiera aprēķiniem, ja vēja ātrums ir vidēji pieci metri sekundē, ar to pietiek, lai pārcilātu vairāk nekā 200 kubikmetrus ūdens. Taču patlaban vēl tiek strādāts pie papildu akumulatora pievienošanas, lai ierīce darbotos arī bezvējā.
Viņš stāsta, ka balvā iegūto naudu izmantos idejas realizēšanai un pirmo ierīču izveidei. Līdz šim ir izstrādāts ierīces prototips, kas arī izmēģināts Lielupes ūdeņos, taču tā pilnīgai izstrādei vēl nepieciešami uzlabojumi.
Jaunietis ir pārliecināts, ka Amerikas tirgū vēja turbīnas ideja ir dzīvotspējīgāka, tāpēc jau šonedēļ viņš dosies uz ASV, lai tiktos ar potenciālajiem pircējiem. «Amerika vispār ir daudz atvērtāka inovatīvām idejām, arī stratēģiski valsts pašlaik īpaši domā par zaļo enerģiju, atjaunojamies resursiem. Tāpēc arī tur redzu idejas realizāciju,» vērtē Ritvars.
Ritvars ir apmeklējis arī vairākas ūdenstilpes Latvijā, kur jelgavnieku radītā vēja turbīna būtu īstais risinājums dīķu aizaugšanas un zivju slāpšanas risku mazināšanai. Taču arī Jelgavā viņš redz vietas, kur vēja turbīna būtu noderīga un pat nepieciešama, piemēram, dažviet Lielupē, kur veidojas nelieli upes līči.
Konkursa fināla žūrijas komisijas priekšsēdētājs Gaismas pils radošais direktors Gatis Mūrnieks atzīst, ka Rihards ar savu prezentāciju esot apbūris žūriju. «Labākais bija tas, kurš varēja sevi parādīt dažādās disciplīnās, gluži kā desmitcīņā – prezentējot sevi, sagatavojot videomateriālu, demonstrējot idejas prototipu, nezaudējot aukstasinību, smaidot un spējot atbildēt uz visiem jautājumiem. Turklāt šī ideja ir funkcionāla, jo risina konkrētu problēmu,» uzsver G.Mūrnieks.
Foto: turiba.lv, Ivars Veiliņš
Video: Biznesa augstskola «Turība», youtube.com