Augustā sāksies darbs pie filmas par čigānu tautības pārstāvjiem Kurzemē un Zemgalē, kurā būs akcentēti arī Jelgavas romi – viņu dzīve, kultūra un problēmas. Plānots, ka filma gatava prezentēšanai un rādīšanai būs jau oktobra beigās.
(FOTO: Ivars Veiliņš Nevalstiskās organizācijas Liepājas baltvācu kino fonda «Libavas filma» pārstāve Kristīne Jākabsone jau nākammēnes sāks darbu pie filmas par čigānu tautības pārstāvjiem Jelgavā un Latvijā)
Ritma Gaidamoviča Augustā sāksies darbs pie filmas par čigānu tautības pārstāvjiem Kurzemē un Zemgalē, kurā būs akcentēti arī Jelgavas romi – viņu dzīve, kultūra un problēmas. Plānots, ka filma gatava prezentēšanai un rādīšanai būs jau oktobra beigās.
Projektu realizē Nevalstiskā organizācija Liepājas baltvācu kino fonds «Libavas filma», kas jau iepriekš ir uzņēmis filmas par baltvācu mantojumu Kurzemē, par ebreju minoritātes vēsturi Latvijā, kā arī filmu par bilingvālo izglītību, kas saistās ar krievvalodīgajiem. Zīmīgi, ka arī šī filma tapusi Jelgavā, bet tagad kārta arī Latvijas romiem. Vakar filmas režisore Nevalstiskās organizācijas Liepājas baltvācu kino fonda «Libavas filma» pārstāve Kristīne Jākabsone Jelgavas Sabiedrības Integrācijas birojā tikās ar Jelgavas pilsētas un rajona čigānu biedrības «Romani čačipen» priekšsēdētāju Haraldu Didžus, lai pārrunātu filmas nianses. Bet jau augustā sāksies filmēšanas darbs.
Akcents būs likts uz Jelgavas, Ventspils un Tukuma čigāniem, jo šajās pilsētās esot visaktīvākās čigānu kopienas, kolorītākās personības, bet kultūras dzīve – izteiktākā.
Režisore filmā vēlas meklēt atbildes uz jautājumiem, kas tad ir integrācija un vai mums ir vajadzīgs par katru cenu kādu integrēt. Pēc viņas domām, iespējams, pareizāks vārds ir sadarbība. «Īsti nesaprotu, ko šī integrācija nozīmē – vai mēs visus pielīdzinām kādam noteiktam vienotam standartam, vai mēģinām ieviest vienu kultūru? Manuprāt tieši ar šo dažādību mēs esam unikāli un vārda integrācija vietā pareizāks jēdziens būtu sadarbība, lai būtu tā, ka mēs respektējam katras tautības īpatnējo vēsturiskumu. Taču protams, nedrīkstam aizmirstot arī to, ka mēs dzīvojam vienā valstī un mums visiem ir jāmeklē sadarbības forma, jāmeklē kompromiss,» atzīst filmas veidotāja.
Filmas režisore stāsta, ka vēlas atspoguļot čigānu tradicionālo kultūru, viņu problēmas un ikdienas dzīvi, nevis kādu nomelnot. «Centīsimies rādīt to, kas čigāniem ir pozitīvais un arī viņu problēmas, bet nekādā gadījumā tas nebūs stāsts par to, ka čigāni ir tie, kas cilvēkiem rauj no rokām somiņas,» tā K. Jākabsone.
Režisore vēlas filmas varoņiem dot iniciatīvu un pašiem ļaut veidot scenāriju. «Nevēlamies to ne ļoti negatīvu, ne pozitīvu, ne arī «dzeltenu» vai skandalozu. Mēs ļausimies pašu romu pārstāvju iniciatīvai – kā nekā filma tiek veidota par viņiem un viņi sevi zina vislabāk.,» skaidro K.Jākabsone.
Plānots, ka filma jau oktobra beigās tiks prezentēta Kurzemes un Zemgales novadu lielākajās pilsētās – Liepājā, Ventspilī, Kuldīgā, Jelgavā, Tukumā, Talsos, Saldū, Jēkabpilī, Dobelē un citur. Vēlāk filmas kopijas tiks dāvātas arī abu novadu sociālo zinību skolotājiem un metodiskajām apvienībām. Tā kalpos kā mācību palīglīdzeklis sociālo zinību kursā, lai skolēniem būtu vizuālie uzskates līdzekļi, cik dažāda ir Latvijas sabiedrība. Šobrīd gan netiek plānots, ka šo filmu varēs vērot televīzijā, tāpēc visiem interesentiem, kas gribēs to redzēt, būs iespēja pašiem pasūtīt un saņemt filmas kopiju.