Atklāt krievu dvēseles noslēpumu kopā ar izciliem mūziķiem – romances žanra meistariem ikvienam iespēja 13. janvārī pulksten 18. Uz Jelgavas kultūras namu aicina Maskavas Lielā teātra solisti ar koncertu «Vecais Jaunais gads».
Ritma Gaidamoviča
Aģentūras «Kultūra» kultūras darbu speciāliste Santa Sīle informē, ka koncerta programmā skanēs senas krievu romances un dueti. Piedalās – Maskavas Lielā teātra soliste Irina Dolženko (mecosoprāns), Anatolijs Safiuļins (bass), Inna Davidova (klavieres).
«Senās krievu romances nav mainījušās, nav zaudējušas savu caururbjoši saldo pieskaņu, apvītu ar vienkāršiem vārdiem un skaņām. Čigānu lakati, joņojošie trijjūgi, vīna glāzes, melnās acis, mēnesnīcas – visi šie obligātie senās romances atribūti nešķiet novecojuši, tie joprojām satrauc un apbur, tie tur mūs savos karstajos apskāvienos. Un tas ir tādēļ, ka katrā visvienkāršākās melodijas intonācijā slēpjas patiesi sirsnīgas jūtas,» teikts koncerta aprakstā.
Tajā minēts, ka ir gana tikai reizi dzirdēt, kā dzied Irina Dolženko, lai viņas neparasti skaistā, tembrāli bagātā, samtainā balss paliktu atmiņā uz visiem laikiem. «Jā, tu nešaubīdamies saproti, ka tavā priekšā ir liela meistare, mūsdienu Krievijas operas mākslas lepnums, taču sajūsma par dziedātājas balss grezno tembru un viņas spējām iekļūt mūzikas visdziļākajā būtībā daudzkārt pārspēj visaugstākos viņas profesionālisma novērtējumus. Dziedātājas interpretācijām piemīt kaislīga aizrautība un nevainojama gaume. Arī – kamermūzikā, vienīgi tajā izpildījuma kaisme kļūst intīmāka – katra intonācija, galvas pagrieziens vai skropstu trīsa tiek piepildīta ar visdziļāko jēgu,» teikts aprakstā.
Anatolija Safiuļina mākslas pamatā ir dāsnas dabas dotības apvienojumā ar lielu meistara pieredzi. Pateicoties izsmalcinātai muzicēšanas kultūrai un spožam dramatiskā aktiera talantam, viņš pārvalda dažādus mūzikas stilus. Var sacīt, ka šī Eiropas mēroga krievu mākslinieka personību ir izveidojusi mūzika – krievu tautas dziesma un pilsētas romance, oriģinālas pagājušo gadsimtu un mūslaiku krievu un Rietumeiropas komponistu kamermūzikas programmas, lielu formu vokāli simfoniskie skaņdarbi – mesas, rekviēmi, kantātes, oratorijas, simfonijas… Un ikvienā skaņdarbā, ko dzied Anatolijs Safiuļins, klausītājs sajūt dziedoņa dvēseles un intelekta dziļumu un, protams, viņa neatkārtojamo raksturu.
Pianistei Innai Davidovai vislabāk tīk sadarboties ar dziedātājiem. Viņas kādreizējo un aizvien esošo partneru vidū ir tādi izcili mūziķi kā Inese Galante, Sergejs Larins, Inga Kalna, Tatjana Monogarova, Irina Dolženko, Elīna Garanča, Antra Bigača, Egils Siliņš, Anatolijs Safiuļins. Innas muzicēšanas manierei ir raksturīgs jūtīgums un stilistiska noteiktība. Vokālās kamermūzikas jomā viņa cenšas rast vēl nestaigātus ceļus. Viņas veidotajās koncertprogrammās ir dramaturģiskais kodols un iekšēja attīstības loģika, ko nosaka gan Innas koncertmeistares fantāzija, gan dziļās zināšanas.
Biļešu cena uz šo koncertu – Ls 5; 4; 3.