Mūžīgā vasara visu gadu un zeme, kurā dzīvo, iespējams, smaidīgākie cilvēki pasaulē – tā dažos vārdos var raksturot Taizemi. Daudzus vilina šī zeme ar savu eksotisko dabu, kas turklāt pašā plaukumā ir visu gadu, taču Āzijai ir viena «nelaime» – tā ierauj sevī un liek ceļojumu turpināt vēl un vēl.
Ligita Vaita
Jelgavniece Inese stāstu sāk ar stāstu, ka Taizeme bijis nepiepildīts sapnis jau vairākus gadus. «Eiropa tā kā būtu iepazīta. Paši esam tās daļa un tāpēc varbūt daudz kas mums šeit šķiet pazīstams, zināms, savējais. Taču Taizeme – tas ir pavisam cits stāsts! Tur viss ir cits – cita uzskatu sistēma, cits dzīvesveids, citas problēmas. Savā ziņā, vienkārši cita pasaule,» tā jelgavniece.
Kaut arī vasara Taizemē ir visu gadu, piemērotāks laiks tās apceļošanai tomēr ir, sākot no septembra, jo vasaras mēnešos Taizemē ir tā saucamais lietus periods. «Mēs sākumā «tēmējām» uz rudeni, taču lidojumu cenas patīkamākas bija tuvāk gadu mijai, tāpēc atvaļinājumu un ceļojumu sanāca īstenot decembrī,» stāsta Inese, piebilstot, ka tāpēc dažviet arī redzēti interesanti Ziemassvētku rotājumu risinājumi.
Iekšējo pārlidojumu cenas vienkārši neļauj palikt uz vietas
Taču, ceļojot uz Āziju, ir viena «nelaime» – izlidojot no Eiropas, ceļotājiem var būt āķis lūpā. Jelgavnieki stāsta, ka sākumā gribējuši iepazīt tikai Taizemi, tomēr lidojumu cenas pašas pateikušas priekšā, kā ceļojumu padarīt vēl krāšņāku un iespaidiem bagātāku. Jāpiekrīt, ja pārlidojumi no Taizemes uz Singapūras lidostām un no Singapūras uz Malaizijas lidostām maksā ap 30– 50 eiro vienai personai, tad, kā saka paši ceļotāji, to grūti ignorēt. Ceļotāji ieskicē lidojumu cenas: Kuala Lumpura–Sidneja (deviņu stundu lidojums) maksā 135 eiro, Krabi (Taizemes kūrorts)–Singapūra – 55 eiro, Singapūra–Penanga – 50 eiro, Penanga–Langavi – 38 eiro, Langavi–Kuala Lumpura – 36 eiro. Turklāt visas šīs cenas ir, ieskaitot bagāžu un ēdināšanu, tā kā uz šīm izmaksām vēl arī iespējams ietaupīt.
«Tā nonācām arī Singapūrā, kas ir vēl viens Āzijas kultūras brīnums. Šķiet, ka Singapūru ir radījuši kontrasti – tajā saplūst dažādas kultūras, tautas, Singapūrā paveras tik daudzveidīga māksla un arhitektūra, tāpēc Singapūra it kā ir un nav austrumu pasaulē,» vērtē Inese. Tas noteikti saistīts arī ar valsts vēsturi, jo Singapūra kā patstāvīga valsts ir 50 gadu, tā pirms 50 gadiem atdalījās no Malaizijas. Singapūras atrašanās vieta un ciešā vēsturiskā saistība ar Malaiziju to padara it kā par valsti citā valstī jeb pilsētvalsti.
Jāpiebilst, ka Singapūra ir viena no visblīvāk apdzīvotajām valstīm pasaulē, turklāt tā ir reģiona industriāli attīstītākā valsts. Tātad turp plūst ne tikai nauda, bet arī darbaspēks, inovācijas, zinātne un attīstība. «Singapūrā ielas ir ne tikai tīras, bet arī smaržo! Pilsētas ir pilnas parkiem, bet botāniskie dārzi vispār ir pasaka, kādas tur ir orhidejas!» atceras Inese. Vēl viens zīmīgs aspekts novērots metro – tajā katrā vagonā sastopami tikai divi trīs cilvēki, kuri turklāt nav «ieurbušies» savā mobilajā tālrunī.
Savukārt Malaizija, kas atrodas gandrīz rokas stiepiena attālumā no Singapūras, lielāko iespaidu atstājusi ar tās tropu mežiem – šajā vietā saulaino un silto dzīvi līdzās izbauda gan malajiešu, ķīniešu un indiešu dažādās kultūras, turklāt liela šo kultūru bagātību atrodas uz mūžzaļo tropu mežu fona, kur palmas un papardes aizsargā milzīgo augu un dzīvnieku sugu daudzveidību. Interesanti, ka džungļi kūp jeb, precīzāk, no augiem un kokiem iztvaiko mitrums, taču vizuāli tas izskatās, it kā džungļi kūpētu, stāsta Inese. Tur sastapti arī brīvi klaiņojoši mērkaķi – gan diedelnieki, gan arī pietiekami agresīvi.
Spēcīgā latviešu kopiena – Sidnejā
Ceļojuma tālākais punkts galu galā izvērtās Austrālija, Sidneja, kur, kā jau daudziem mūsu tautiešiem, kādi radi, draugi, paziņas aizceļojušas un iedzīvojušās jau pirms vairākiem gadu desmitiem. Tieši satikt savējos okeānam otrā pusē nolēma jelgavnieki, kuriem bija iespēja piedalīties vēl kādā notikumā – 55. Austrālijas latviešu kultūras dienās.
«Interesantākā bija basketbola spēle, kurā, simbolizējot sadraudzību un tautu vienotību tikās divas vietējo komandas, taču vienā no tām apvienojušies Austrālijas latvieši – puiši, jaunieši un vīri, kurus visus vieno latviešu izcelsme,» stāsta Inese, piebilstot, ka komandā spēlē arī divi pašu radinieki. «Šeit mums radās iespaids, ka cilvēki ir ļoti atvērti un sirsnīgi. Sarunas raisās vienā mirklī, ir pat sajūta, it kā visi savā starpā būtu pazīstami,» tā jelgavniece.
Arī viņa akcentē atšķirīgo Austrālijas dabu, kas mums latviešiem ir kas pilnīgi neierasts. «Vienu rītu pie mājas mūs gaidīja trīs papagaiļu pāri. Savukārt no rītiem modināja kokaburna,» par skaļo putnu stāsta Inese. Zemāk pievienotajā video var gūt priekšatatu par «modinātaja» skaņu.
Viss krāšņais un iespaidiem bagātais ceļojums kopumā ilga trīs nedēļas, kas varētu šķist maz, ņemot vērā vairākus pārlidojumus un valstu skaitu, kas redzēts. Tas tikai apliecina, ka, plānojot ceļojumu pats, to var sakārtot, kā vien ienāk prātā, diennaktī stundu ir gana daudz, tikai jāmāk tās saplānot. «Gulēt var arī mājās,» smejas Inese. Viņa ieskicē, ka emocionāli ceļojums sākās jau jūlijā, kad ģimene sākusi meklēt naktsmītnes, izzinot iespējamos lidojuma maršrutus un plānojot apskates vietas. «Viesnīcu izvēlē izmantojām gan ierasto booking.com, gan viesnīcu tiešos piedāvājumus, bet jauns atklājums bija aģentūra airbnb.com, kur privātpersonas piedāvā savus privātos dzīvokļus, villas, apartamentus par ļoti dažādām cenām – no lētām līdz dārgām, bet ar ļoti personīgu sagaidīšanu uzņemšanu un attieksmi. Tā iegūti jauni draugi!» stāsta Inese.
Kaut arī viņa rezumē, ka iespaidu palicis ārkārtīgi daudz, tos ietērpt vārdos esot ļoti grūti, tāpēc ceļotāji centušies iespējami daudz iemūžināt fotoattēlos. Tāpēc arī portāla www.jelgavasvestnesis.lv lasītāji ceļojuma atmosfēru un katrai no valstīm raksturīgāko var redzēt fotogalerijā.
Foto: no ceļotāju personīgā arhīva Video: youtube.com