Ar vairāk nekā 100 tirgotāju piedalīšanos savā jaunajā mājvietā Jelgavas pilī uz Mārtiņdienas tirdziņu šodien aicināja Valsts ģimnāzija. «Mācību gada pirmā puse ir laiks, kad skolās top mācību uzņēmumi, un šis tirdziņš ir laba pirmā iespēja izmēģināt, kas tad tas īsti ir, un pārliecināties, vai ideja varētu būt dzīvotspējīga. Parasti jau pēc šī tirdziņa arī izkristalizējas, kura ideja kļūs par nopietnu skolēnu mācību uzņēmumu un kura tā arī paliks savam priekam tirdziņā,» saka Valsts ģimnāzijas ģeogrāfijas un ekonomikas skolotāja Ilze Rumbeniece.
Viņa stāsta, ka Mārtiņdienas tirdziņš ir jau ilggadēja Valsts ģimnāzijas tradīcija, turklāt šogad tas ir jo īpašs tādēļ, ka notiek pilī, līdz ar to skolēnu veikumu novērtē arī LLU studenti un darbinieki. «Mums, dažādu skolu ekonomikas skolotājiem, ir ļoti laba sadarbība, tāpēc šādos tirdziņos cits citu aicinām iesaistīties. Piemēram, šodien mūsu skolas rīkotajā tirdziņā piedalās vairāk nekā 100 skolēnu firmu. No tām vismaz 50 ir mūsu pašu skolēnu, taču savu veikumu prezentē arī skolēni no, piemēram, Spīdolas ģimnāzijas, 5. un 6. vidusskolas, Tehnoloģiju vidusskolas,» stāsta I.Rumbeniece, atklājot, ka tirdziņa mērķis ir uzņēmējspēju attīstīšana, lai skolēni uzdrošinātos darīt, prezentēt, ražot.
Valsts ģimnāzijas 10.d klases skolnieki Artūrs, Mārtiņš, Vitālijs un Haralds Mārtiņdienas tirdziņā piedāvā tostermaizes. «Tās ir siltas, tāpēc arī garšīgākas par parastām maizēm,» Artūrs spriež, ka nopelnīt varēs, jo, piemēram, «Parastā tostermaize» maksā 35 centus, «Dullā tostermaize» – 50 centus. «Mēs katrs nopirkām dažādas izejvielas, saglabājot čeku. Pēc tirdziņa no mūsu ienākumiem vispirms paņemsim katrs sev par izejvielām iztērēto naudu, bet pēc tam vienādās daļās sadalīsim peļņu,» stāsta Artūrs.
Katrīna no 5. vidusskolas 7.a klases par 1,50 eiro piedāvā antistresu – baloniņu, kas pildīts ar miltiem un kartupeļu cieti. «Es domāju, ka tā varētu būt laba biznesa ideja, bet pagaidām nopietni tam neesmu ķērusies klāt – šis man ir tikai otrais tirdziņš, kurā piedāvāju savu produkciju,» stāsta viņa.
Pagaidām hobija līmenī palikšot arī Valsts ģimnāzijas 7.c klases skolnieces Valērijas no pērlītēm darinātās rotas un 7.b klases skolnieces Artas plastikas rotaslietas. Arta stāsta, ka no plastikas masas gatavot rotas viņai iemācīja mamma, taču, kaut arī tās viņai padodas ļoti skaistas, meitene atzīst, ka tas paliks tikai hobija līmenī un rotas arī turpmāk tiks realizētas tikai šādos tirdziņos. Arī Valērija rotu darināšanu no pērlītēm neplāno pārvērst uzņēmējdarbībā, lai gan nopelnīt ar to varot: «Par 10 eiro iegādātais materiāls pietiek, lai izveidotu divas trīs krellītes, bet pēc tam katru rotu varu pārdot par pieciem eiro,» rēķina meitene.
Jāpiebilst, ka tirdziņā varēja iegādāties visdažādāko produkciju, bet par muzikālo noformējumu rūpējās pašu Valsts ģimnāzijas skolēnu dibināta grupa.
Foto: Austris Auziņš