Divas dienas Jelgavā, Zemgales Tehnoloģiskajā parkā, risinājās «Nākotnes pilsētas spēle» un tās dalībnieki meklēja jaunas un perspektīvas idejas Pasta salas attīstībai nākotnē. Iekšējā balsojumā uzvarēja komanda, kas prezentēja ideju «Sala, kur rodas enerģija».
Ilze Knusle-Jankevica
Uzvarētājkomanda piedāvāja inovatīvu ideju un piedāvāja salu sadalīt astoņās zonās jeb it kā divās daļās – atpūtas un enerģijas ražošanas daļa. Pirmā zona «Miers». Šī būtu atpūtas zona, kurā var lasīt grāmatu, mācīties un spēlēt galda spēles. Otrā zona – «Ūdens». Tajā tiktu saglabāta iespēja nodarboties ar ūdenssportu. Trešā zona – «Ūdens. Siltums». Šajā zonā tiktu ražota enerģija no ūdens siltuma un to varētu panākt, ievietojot upē zem ūdens caurules. Komanda pat bija aprēķinājusi, ka šādā veidā varētu tikt saražoti 30 kilovati enerģijas stundā un tas ļautu apsildīt sporta halli, kuru arī plānots uzbūvēt Pasta salā. Ceturtā zona – «Saule un cilvēks». Sājā zonā tad arī atrastos jau minētā sporta halle ar saules bateriju jumta vietā. Komandas dalībnieki izteica ideju, ka elektrībā varētu pārvērst arī to enerģiju, ko cilvēki patērētu sportojot. Piektā zona – «Nemiers». Tā būtu aktivitāšu zona ar pludmali un bērnu spēļu laukumiem. Sestā zona – «Bioparks». Tajā tiktu izveidots dendrārijs, brīvdabas kino, dīķis Latvijas valsts formā, rapšu pļava, mīlnieku taka, dzīvais labirints un BIO gāzes tvertne. Septītā zona – «Zeme un sports». Šajā zonā plānots ražot enerģiju no zemes siltuma, kas rodas, cilvēkiem aktīvi darbojoties sporta laukumā. Pēdējā Pasta salas zona – «Vēja pļava». No vēja iegūtā enerģija darbinātu lampas, kas izvietotas šajā zonā. Idejas autori pat bija izpētījuši, ka šādas lampas Latvijā jau tiek lietotas.
Arī citu komandu prezentētās idejas bija gana interesantas. Zaļā komanda piedāvāja Pasta salā izveidot rehabilitācijas centru un viesnīcu. Sarkanās komandas idejas pamatā – esošās dīķu sistēmas saglabāšana un gājēju celiņu un tilta izveide, lai tai varētu vieglāk piekļūt. Dzeltenā komanda prezentēja ideju «Dabas skola», kas paredz maksimālu dabas saglabāšanu, iepazīšanu un izzināšanu gan ar informatīvu plākšņu un interesantu atrakciju palīdzību ne vien Pasta, bet arī Pils salā. Savukārt zilā komanda Pasta salu vēlētos izveidot par ģimenes atpūtas vietu ar stiklotām ēkām un zaļiem (ar zāli un sūnām apaugušiem) jumtiem.
Jau rakstījām, ka «Nākotnes pilsētas spēle» ir Britu padomes projekta «Radošās pilsētas» aktivitāte. Spēlē piedalījās piecas komandas, ko veidoja pašvaldības attīstības un pilsētplānošanas speciālisti, uzņēmēji, nevalstisko organizāciju pārstāvji, Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) studenti un Skolēnu domes pārstāvji.
Komandām palīdzēja arī četri eksperti: LLU pasniedzēja Aija Ziemeļniece, Andrejsalas projekta attīstītāju SIA «Jaunrīgas attīstības uzņēmums» pārstāvis Valters Maziņš, Jelgavas pilsētas galvenais mākslinieks Georgs Svikulis un Jelgavas pilsētas galvenais arhitekts Uldis Seržāns. Eksperti spēles noslēgumā atzina, ka katra komanda piedāvājusi ko tādu, ko būtu vērts īstenot, turklāt apsveicami, ka ikviena komanda iestājās par dabas saglabāšanu. Viņi atzinīgi vērtēja arī to, ka, izstrādājot savas idejas, komandu dalībnieki bija aptaujājuši arī pilsētniekus, tādējādi noskaidrojot, ka Pasta sala ir vieta, ko jelgavnieki vēlas redzēt kā publiski pieejamu.
Projektā kā partneris ir iesaistījusies Latvijas Lielo pilsētu asociācija (LLPA), asociācijas pārstāve Anda Šaka arī bija Jelgavas spēles vadītāja. Projekta «Radošās pilsētas» aktivitāti «Nākotnes pilsētas spēle» atbalsta Jelgavas pašvaldība.
Der zināt, ka Pasta salas kopējā platība ir deviņi hektāri (90057 kvadrātmetri). Salas teritorija ir neapbūvēta un atrodas pilsētas centrā starp Lielupi un Driksu. Kanāls starp Lielupi un Driksu atdala Pasta salu no Pils salas.
Foto: Ivars Veiliņš