Noskaidroti pirmās Latvijas skolu šaha olimpiādes Zemgales reģiona atlases uzvarētāji, kuri 15. maijā Rīgā cīnīsies lielajā finālā. Apliecinot savu meistarību šahā, ceļazīmi uz lielo finālu nopelnījuši arī četri Jelgavas skolēni: 4. vidusskolas skolniece Agnese Bojaruna, Valsts ģimnāzijas audzēkņi Paula Leite un Mārtiņš Jānis Dauģelis un Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas skolnieks Reinis Feldmanis.
A.Bojaruna izcīnījusi 2. vietu 14 meiteņu konkurencē 1.–4. klašu grupā, P.Leite – 2. vietu starp septiņām 5.–9. klašu meitenēm, R.Feldmanis izrādījās otrais labākais 5.–9. klašu zēnu grupā no 23 puišiem, bet M.J.Dauģelim – 3. vieta vidusskolas grupā starp sešiem puišiem.
P.Leite mācās Valsts ģimnāzijas 7. klasē un stāsta, ka pirmās iemaņas šahā apguvusi jau piecu gadu vecumā – vecākais brālis iemācījis šo spēli. «Nezinu kāpēc, bet šahs mani aizrāva. Papildu motivāciju deva tas, ka reiz gribēju vinnēt savu lielo brāli. Lai tas izdotos, nolēmu iesaistīties šaha pulciņā. To apmeklēju pusgadu un nu jau es varu uzvarēt lielo brāli,» stāsta Paula, piebilstot, ka septembrī Valsts ģimnāzijā notikušas šaha sacensības un arī tajās viņa ieguvusi 2. vietu meiteņu konkurencē. Tas arī pamudinājis izmēģināt spēkus Latvijas skolu šaha olimpiādē. «Šī spēle ļoti attīsta domāšanu, man patīk domāt gājienu stratēģijas. Būtiski, ka nepārtraukti tu iemācies ko jaunu, jo pilnīgi visas kombinācijas nav iespējams apgūt uzreiz,» saka Paula.
Viens no pasākuma organizatoriem Jelgavas Valsts ģimnāzijas fizikas skolotājs un šaha pulciņa vadītājs Kārlis Daģis atzīst, ka olimpiāde Jelgavā aizvadīta godam. «Manuprāt, šī ideja par šaha olimpiādi ir lieliska. Parasti šaha turnīri un dažādas sacensības notiek tiem audzēkņiem, kuri šahu apgūst sporta skolu pulciņos, taču šī ir iespēja sevi apliecināt jebkuras vispārējās izglītības iestādes audzēknim. Un tas ir kolosāli. Aptuveni 90 procentiem dalībnieku, kuri vakar piedalījās Zemgales atlases kārtā, šī bija pirmā sacensību pieredze ārpus savas skolas,» stāsta K.Daģis, kurš pats šahu apguvis Jelgavas Bērnu un jaunatnes sporta skolā.
K.Daģis atzīst: «Ja trešā daļa no turnīra Zemgales fināla uzvarētājiem ir no Jelgavas, tas ir lieliski.» Skolotājs uzsver, ka šahs bērniem iemāca ļoti daudz. «Vispirms jau analītisko domāšanu, attīsta prātu, iemāca pacietību un spēju koncentrēties, kas mūsdienu bērniem ir ļoti svarīgi, jo viņiem ir grūti savu uzmanību vērst tikai uz vienu lietu. Lai gan šķiet, ka šī spēle ir ļoti grūta un nepieciešama liela piepūle domājot, patiesībā šaham ir desmit paveidi, tostarp izklaidējoši, kurus spēlējot var interesanti un jautri pavadīt laiku. Aicinu bērnus un jauniešus nebaidīties un spēlēt. Iespējas ir, jo apmēram pusē Jelgavas skolu šobrīd darbojas šaha pulciņš,» saka K.Daģis.
Lielais šaha olimpiādes fināls notiks 15. maijā Rīgā Juglas vidusskolā, un tajā tiksies piecu reģionālo finālu medaļnieki – trīs puiši un trīs meitenes – katrā vecuma grupā.
Portāls www.jelgavasvestnesis.lv jau rakstīja, ka otrdien Jelgavā notika pirmās Latvijas skolu šaha olimpiādes Zemgales reģiona skolu fināls, kurā 84 skolēni no 1. līdz 12. klasei, tostarp 34 jelgavnieki, cīnījās par iespēju nokļūt uz šaha olimpiādes lielo finālu Rīgā.
Foto: «Jelgavas Vēstnesis» un publicitātes