Jelgavas Cīņas sporta veidu centra (JCSVC) izveidotājs karatē treneris Andris Vasiļjevs savu trenera karjeru sāka sadarbībā ar Jelgavas karatistiem Kristu un Kalvi Kalniņiem, kas noslēdzās 2009. gadā ar Kalvja kļūšanu par Eiropas junioru čempionu. Līdz šim brīdim 36 gadus vecais treneris jau ir palīdzējis sasniegt augstus mērķus Ungārijas un Malaizijas karatē sportistiem. Oktobra sākumā Andris izmantoja iespēju un uz pāris dienām atgriezās savā dzimtajā pilsētā Jelgavā, lai atpūstos un satiktu sev tuvos cilvēkus. Šādu atvaļinājumu viņa ikdienā ir ļoti maz, jo treniņu un sacensību grafiks ir pietiekami saspīlēts.
«Darbs ārzemēs bija loģisks solis karjeras izaugsmē. 2009. gadā pārtraucām sadarbību ar Latvijas izlases sportistu Kalvi Kalniņu, pēc tam pieņēmu jaunu izaicinājumu strādāt ar Ungārijas valstsvienību. Atskatoties atpakaļ, ir skaidrs, ka uz to brīdi bijām izsmēluši savu potenciālu un pacietības resursu. Turpināt strādāt augstu sasniegumu sporta sistēmā Latvijā nebija perspektīvi. Savukārt darbs ar jebkuru nacionālo izlasi dod iespēju trenerim būt «lielajā apritē», kas profesionālajā sportā ir vitāli svarīgi,» tā par savu izvēli sākt karatē trenēšanu ārpus Latvijas skaidro A.Vasiļjevs.
Augsti sasniegumi ar ungāriem un malajiešiem
Pēc trīs gadu sadarbības ar Ungārijas karatē izlasi, kuras laikā treneris palīdzēja šīs valsts sportistam Adamam Kovāčam kļūt par 2009. gada Pasaules spēļu čempionu, jelgavnieks uzsāka sadarbību ar Malaizijas Karatē federāciju, kļūstot par šī sporta veida galveno attīstītāju valstī. «Pirmie divi gadi Malaizijā bija ļoti sarežģīts periods. Iegriezt riteni pareizajā virzienā tā, lai sistēma strādā un nes rezultātu, prasīja milzīgu piepūli un ļoti lielu pacietību. Divos gados veicām pilnīgu paaudžu maiņu komandā un uzvarējām visos galvenajos startos – Dienvidaustrumāzijas spēlēs 2013. gadā uzrādījām valsts vēsturē labāko rezultātu, izcīnot lielāko zelta medaļu skaitu starp visiem sporta veidiem, 2014. gadā uzvarējām Āzijas spēlēs un izcīnījām Malaizijas vēsturē pirmo finālu pasaules karatē čempionātā Brēmenē,» piebilst Andris.
Jau zināms, ka šie rezultāti nav bijuši nepamanīti arī Malaizijas sporta funkcionāru vidū, tādēļ latvietim piedāvāts jauns līgums: «Pamatlīgums par sadarbību ir sagatavots, risinām jautājumus par dažādiem papildinājumiem. Manā gadījumā viss ir vienkārši – darbam ir nemainīgs, stabils rezultāts. Sistēma šobrīd strādā, protams, ka ir lietas, kas ir ļoti efektīvas, un vēl punkti, kuri ir jāpilnveido. Manā pārraudzībā šobrīd ir visi karatē procesi valstī – no sagatavošanās līmeņa līdz pat nacionālajai izlasei.»
Jelgava nav vienaldzīga
Retajos brīžos, kad A.Vasiļjevam izdodas izrauties no intensīvā ikdienas darba un atbraukt uz Jelgavu, treneris atzīst, ka pilsētā ir novērojamas pozitīvas pārmaiņas. Tāpat viņš aktīvi seko līdzi citu latviešu gaitām profesionālajā sportā – basketbolista Kristapa Porziņģa panākumiem Nacionālajā Basketbola asociācijā, hokejistu startiem pasaules čempionātā, kā arī Latvijas sportistu startiem nesenajās Rio olimpiskajā spēlēs. A.Vasiļjevs joprojām uztur ciešas saites ar JCSVC. «Protams, ka es redzu pārmaiņas – Jelgava ar katru gadu kļūst par arvien skaistāku un sakārtotāku pilsētu. Arī sporta ziņā manāmas dažādas aktivitātes – acīmredzami tiek likts uzsvars uz veselības veicināšanas pasākumiem un tautas sportu, kas pilsētniekiem ir ļoti svarīgi. Prieks, ka uzrodas jauni entuziasti ar svaigām idejām. Galvenais – jāizvairās no stagnācijas,» redzēto pilsētā vērtē speciālists.
Treneris īpaši izceļ futbola kluba «Jelgava» panākumus Eiropas līgā. «Jelgavas pašreizējā sistēmā mēs redzam vairākus Latvijas čempionus, kuri trenējas 3 – 4 reizes nedēļā, kas ir pietiekami, lai sasniegtu šādu rezultātu. Tiklīdz mēs vēlētos redzēt panākumus starptautiskā līmenī, viss ieguldītais – treniņi, uzturs, medicīniskais atbalsts, finansējums – un daudzi citi ietekmējošie apstākļi būtu jāpalielina piecas vai pat desmit reizes. Piemēram, Malaizijā karatē kā viens no vadošajiem sporta veidiem saņem ievērojamu valsts atbalstu. Nacionālās izlases, kurā šogad bija 5 – 6 sportisti, treneri, fizioterapeiti, masieri un pat psihologs, budžets mērāms vairākos simtos tūkstošu eiro. Par sporta attīstību tur rūpējas vairākas institūcijas: Jaunatnes un sporta lietu ministrija, Sporta komiteja, Sporta institūts. Karatē federācija nodrošina praktiski visus nepieciešamos resursus, lai mēs sekmīgi varētu veikt savu darbu.» Treneris gan min arī negatīvas iezīmes, piemēram, milzīgu birokrātiju, kas ietekmē lēmumu pieņemšanas ātrumu.
Redz jelgavniekus Tokijas olimpiādē
Treneris lēš, ka 2020. gada Tokijas vasaras olimpiskajās spēlēs Jelgavu teorētiski varētu pārstāvēt vismaz divi sportisti. «Mums ir BMX braucējs Kristens Krīgers, kurš jau sevi ir pierādījis kā jaunu un talantīgu braucēju. Latvijā šajā sporta veidā ir lieliskas un spēcīgas tradīcijas – mums ir divkārtējs olimpiskais čempions Māris Štrombergs. Ir radīta bāzes vieta Valmierā, kurā tad arī šie braucēji kopā trenējas profesionālos apstākļos, un, pats galvenais, startē augsta līmeņa sacensībās. Par otru cerību es sauktu karatistu Kalvi Kalniņu, kurš ir atgriezies šī sporta veida apritē. Ja šiem sportistiem piesaistītu stabilu un pienācīgu finansējumu un izvirzītu konkrētu mērķi, tas noteikti varētu izdoties.»
Šogad tika pieņemts lēmums 2020. gada Tokijas olimpisko spēļu programmā iekļaut arī karatē sacensības. A.Vasiļjevs spriež, ka konkurence uz kvalificēšanos izšķirošajām cīņām Tokijā būs ļoti sarežģīta. «Pēc tam, kad kļuva skaidrs, ka karatē būs Tokijas spēlēs, ir izmainījusies daudzu valstu attieksme pret šo sporta veidu. Konkurence ir milzīga, piemēram, pēdējās Premjerlīgas sacensībās piedalījās 73 valstis, bet atsevišķās svara kategorijās dalībnieku skaits pārsniedza 130 sportistus. Tas nozīmē, ka, lai tiktu pie godalgotām vietām, ir jāuzvar 6 – 8 cīņas. Tā ir milzīga gaļasmašīna». Tajā pašā laikā pieredzējušais treneris atzīst, ka jelgavniekam K.Kalniņam ir viss nepieciešamais, lai šo grūto ceļu veiktu – ielikta spēcīga pamatelementu bāze, sportists vēl ir pietiekami jauns un nav saskāries ar nopietnām traumām, tajā pašā laikā ir iegūta starptautiska pieredze un panākumi. «Svarīgi, ka Kalvis ir jau bijis starptautiskā apritē un viņu tiešām karatē sabiedrība pazīst. Tas ir ļoti svarīgi, jo «no malas» nokļūt virsotnē ir praktiski neiespējami – karatē tiesāšana bieži vien ir atkarīga no tā, vai sportista pārstāvētā valsts ir šī sporta veida ietekmīgāko vidū.»
Jāpiebilst, ka jau tuvākajā laikā Jelgavā varētu viesoties Malaizijas karatē izlase, kura te pavadītu laiku starp sacensību posmiem Eiropā. Šādu ideju A.Vasiļjevs lolojis jau ilgāku laiku, taču tagad šāds notikumu pavērsiens ir kļuvis reāls. «Jelgavas Cīņas sporta veidu centrā ir viss nepieciešamais, lai mēs varētu trenēties. Tāpat pilsētā ir pieejama laba ēdināšana un viesnīca. Arī Rīga nav tālu.»
Foto: no A.Vasiļjeva arhīva