Ceturtdien Jelgavu oficiālā vizītē apmeklēja Ukrainas Augstākās radas pārstāvji. Pašvaldības pārstāvjiem viņi visvairāk jautāja par komunālo saimniecību, atkritumu apsaimniekošanu un izglītību.
Ukrainas delegācija pilsētas domē tikās ar Jelgavas domes priekšsēdētāja vietnieci Ritu Vectirāni, Jelgavas izglītības pārvaldes vadītāju Guntu Auzu un Pašvaldības operatīvās informācijas centra POIC vadītāju Gintu Reinsonu, pēc tam apmeklēja centralizētās siltumapgādes uzņēmumu «Fortum» un LLU Veterināro klīniku un ukraiņu kultūras centru «Džerelo».
«Jāsaka, ka Ukrainas deputāti bija interesējušies par enerģētikas sektoru mūsu valstī, bija lietas kursā arī par ES galvenajām prasībām un nostādnēm, kuras mums jāievēro. Ciemiņus interesēja viss, sākot no tā, kāda ir mūsu pilsētas centralizētā siltumapgāde, cik gari tīkli, cik daudz mums ir klientu, kāds kurināmais, kādi energoefektivitātes pasākumi ir veikti, kā esam piesaistījuši ES līdzfinansējumu, kādi ir siltumenerģijas tarifi, kā tie mainījušies, kāds ir regulējums, kā notiek siltumenerģijas uzskaite ēkās. Tāpat viņi interesējās arī par līgumattiecībām ar daudzdzīvokļu mājām, par tiešajiem norēķiniem,» ieskicē «Fortum pārstāve Guntra Matisa.
Ukrainas pārstāvji visatzinīgāk novērtēja mūsu pilsētas centralizēto apkuri, kas lielākoties tiek nodrošināta ar bioloģisko kurināmo un rada zināmu neatkarību no gāzes cenas.
Tieši praktiskie jautājumi lielākoties vizītes laikā interesēja viesus no Ukrainas. «Tā kā Ukrainā gaidāmas reformas, viesus no Ukrainas interesēja, kā mūsu pilsētā tiek organizēta sociālā palīdzība dažādām iedzīvotāju grupām, kāds ir ienākumu slieksnis, kad persona var pretendēt uz atbalstu, un tamlīdzīgi jautājumi. Pie viņiem šobrīd loks, kas saņem atbalstu, ir ļoti plašs, un arī sniegtā atbalsta apmēri ir nesamērīgi,» norāda domes priekšsēdētāja vietniece R.Vectirāne, piebilstot, ka liela interese viesiem bijusi arī par atkritumu apsaimniekošanu, dalīto atkritumu savākšanas laukumiem un komunālo jomu kopumā. Viņi, piemēram, vēlējas zināt, kādā veidā pie mums tiek apstiprināti tarifi par siltumu, ūdeni, atkritumu izvešanu, un vai šos un citus komunālos pakalpojumus iedzīvotājiem nodrošina valsts, pašvaldība vai privātais sektors.
Pēc LLU apmeklējuma Ukrainas delegācija vēlējās noskaidrot ukraiņu iespējas studēt LLU. Viņiem interesēja, vai, stājoties augstskolā Latvijā, ir jākārto atsevišķi iestājeksāmeni. Interesēja arī dažādi citi ar izglītību saistīti jautājumi, piemēram, vai vecākajās klasēs nav audzēkņu atbirums, jo viņi jau ir pilngadīgi un sāk dzīvot pieaugušo dzīvi, vai Jelgavā ir privātas skolas, kāds finansējums izglītībai ir no valsts un kāds – no pašvaldības, vai un kādā veidā skolēnu vecāki un vecāku padomes var iesaistīties skolas finansiālā atbalstīšanā.
Jāpiebilst, ka ceturtdien Jelgavā bija ieradusies arī delegācija no Horvātijas. Viņus savukārt vairāk interesēja Jelgavā realizētie projekti un pilsētas nākotnes plāni. Ar Horvātijas delegāciju tikās Jelgavas domes priekšsēdētāja vietnieks Jurijs Strods un pašvaldības Attīstības un pilsētplānošanas pārvaldes vadītāja Gunita Osīte. Viņi apskatīja Svētās Trīsvienības baznīcas torni, Mītavas tiltu un Pasta salu.
Foto: Raitis Supe