Visapkārt zinātkāri bērni, dažādas spēles un rotaļas, neviltos prieks un sakaļas gaviles par pareizi izpildītu uzdevumu – tā ir «Baltiņa skola», kuras galvenais skolotājs zilonītis–ugunsdzēsējs Baltiņš nu savas zināšanas nodevis arī mūsu bērniem pirmsskolas izglītības iestādē «Rotaļa».
Kristīne Langenfelde
«Baltiņa skola» apceļo 30 pirmsskolas izglītības iestādes, lai bērniem stāstīs, kā pareizi rīkoties dažādās ugunsbīstamās situācijās un kā nepieļaut to rašanos.
Akcijas «Baltiņa skola» mērķis ir divu mēnešu laikā aktualizēt ugunsdrošības jautājumus pirmsskolas izglītības iestādēs, kā arī pievērst sabiedrības uzmanību bērnu un viņu vecāku zināšanu uzlabošanai par ugunsdrošību.
Bērni uzzināja gan to kā pareizi rīkoties dažādās kritiskās situācijās, kā arī mācījās atpazīt dažādus ar ugunsdrošību saistītus elementus.
Zilonītis slavēja bērnu centību un jau iegūtās zināšanas, jo izrādījās, ka bērni prata atpazīt un zināja pielietojumu ne tikai tādām it kā vienkāršām lietām kā ugunsdzēsēju auto un šļūtenes, bet arī ūdens hidrantiem, kas pamanīti uz ielām, kā arī citām ar ugunsdrošību saistītām lietām.
Pēc pasākuma bērni tika aicināti uzzīmēt, ko no Baltiņa sniegtajiem padomiem iemācījušies. Akcijas noslēgumā labākie darbi tiks izstādīti Ugunsdzēsības muzejā.
Apdrošināšanas akciju sabiedrības «Balta» un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) pieredze liecina, ka ugunsdrošības noteikumi ļoti bieži netiek pietiekami ievēroti ne izglītības iestādēs, kuras potenciāli ir viena no riskantākajām sabiedrisko ēku kategorijām, jo tajās uzturas daudz bērnu, ne dzīvojamās mājās un dzīvokļos.
«Ugunsdrošības ievērošana bērnudārzos ir šo izglītības iestāžu atbildība sabiedrības, vecāku un bērnu priekšā. Tā ir lieta, par kuru nopietni jādomā ikvienam bērnudārzam. Ugunsgrēka gadījumā ir svarīgi gan glābt bērnu dzīvības, gan arī saglābt īpašumu, kura bojājumi pašvaldībai nodara ļoti lielus zaudējumus, – tāpēc šo jautājumu nevar atstāt, kā sekundāri risināmu nevienā no pašvaldībām,» runājot par iesākto akciju, uzsver VUGD priekšnieks, ģenerālis Ainars Pencis. «Savukārt bērnu izglītošana par elementārākajiem ugunsdrošības jautājumiem, apmācot, kā rīkoties ugunsbīstamās situācijās, ir ne tikai pirmsskolas izglītības iestāžu, bet arī vecāku atbildība. Es aicinu visus vecākus un bērnudārzu speciālistus atrast laiku, lai pārrunātu ar mazajiem bērniem pašus vienkāršākos ugunsdrošības jautājumus, kas samazinātu rotaļāšanos ar uguni.»
Lai veicinātu pieaugušo informētību par ugunsdrošības jautājumiem un to apspriešanu ģimenē, www.balta.lv un www.vugd.gov.lv lapā ievietoti ugunsdzēsēja Baltiņa padomi vecākiem un bērniem. Vecākiem tie palīdzēs uzzināt, kāda rīcība ir visefektīvākā, lai paglābtu sevi un ģimeni ugunsgrēka gadījumā, kā arī ar īpašu uzdevumu palīdzību aicinās pārrunāt uzzināto ar bērniem.
«Mūsu pieredze liecina, ka daudzu ugunsgrēku iemesls ir bērnu nezināšana par to, cik uguns ir bīstama un, kā pareizi jārīkojas negadījuma laikā, lai tas neizraisītu smagas sekas cilvēkam un lielus zaudējumus īpašumam. Mēs varam katrs sev uzdot jautājumus, kad mēs pēdējoreiz runājām ar saviem bērniem, kā pareizi rīkoties ugunsbīstamās situācijās un pastāstījām viņiem, ko darīt, lai tādas nenotiktu?» uzsver AAS «Balta» Jelgavas filiāles vadītāja Inita Tērauda. «Jāatzīst, ka daudzos ugunsgrēku gadījumos nepietiekamas izrādījušās arī pašu pieaugušo zināšanas par ugunsdrošību, kas radījušas zaudējumus uzņēmumiem.»
2007. gadā bērnu rotaļas ar uguni un to izraisošiem priekšmetiem ir bijis iemesls 112 ugunsgrēkiem. Ar bērniem, kas ikdienā apmeklē bērnudārzus (vidēji vienā bērnudārzā ir 100 un vairāk audzēkņu) pārsvarā netiek pārrunāti jautājumi, kā rīkoties ugunsbīstamās situācijās.