Kaut arī gan ledus skulptūru veidošanas procesā, gan mākslas darbu atklāšanas dienā laika apstākļi bija sarūpējuši plus grādus un lietus lāses, tas neapturēja nedz skulptorus radīt skaistumu, nedz skatītājus to novērtēt, nedz žūriju pasniegt balvas uzvarētājiem. Norisēm piesātinātākajā dienā – sestdien – festivālu apmeklējuši daudz vairāk skatītāju nekā pērn. Vislielākais viņu pieplūdums bijis laikā no pulksten 19 līdz 1 naktī, kad skulptūras bija izgaismotas ar krāsainiem prožektoriem. Summējot abu dienu skatītāju skaitu, to apmeklējuši aptuveni 46 tūkstoši interesentu.
Ritma Gaidamoviča
«Desmit gadu jubilejas Ledus festivāls izdevies, un mēs, organizatori, esam gandarīti, ka, neskatoties uz pavasarīgo laiku, tomēr spējām noorganizēt to līdzvērtīgu citiem gadiem. Mākslinieku apjoma un skulptūru ziņā pat lielāku,» tā par aizvadīto 10. Starptautisko ledus skulptūru festivālu teic aģentūras «Kultūra» direktors Mintauts Buškevics. Viņš arī stāsta, ka gandarījumu par festivālu izteikuši gan paši mākslinieki, gan žūrijas pārstāvji no Sanktpēterburgas, atzīstot, ka mūsu veikums ir varoņdarbs, jo atšķirībā no mums plus grādu temperatūrā viņi šādu festivālu spējuši noorganizēt tikai divas dienas – vienu dienu mākslinieki veidoja skulptūras, bet otru – tās bija apskatāmas. Taču pie mums festivāls ilga veselu nedēļu.
Ledus halle nebūtu glābiņš Daudziem skulptūru skatītājiem noteikti radās jautājums – ja jau tik ļoti silts un lietains, kāpēc šo festivālu nevarēja rīkot Ledus hallē?! Izrādās, tas nav iespējams vairāku būtisku apsvērumu dēļ – Ledus hallē zemākā gaisa temperatūra, kas var būt visu diennakti, ir plus seši grādi. Tikai pašam ledum ir mīnus divi grādi, uzreiz virs tā – ap nulli, līdz ar to arī tur skulptūras pilētu, jo kušana sākas no plus grādiem. «Protams, tur nespīd saule un nelīst, kas kaitē visvairāk, taču ir vēl viens faktors. Proti, Hercoga Jēkaba laukumā šogad bija vairāk nekā 40 skulptūras, bet Ledus hallē varētu izvietot tikai kādas 10 – 15 un skatītājiem ļaut iet pa apli. Ņemot vērā, ka jau Hercoga Jēkaba laukumā cilvēki uz celiņa spiežas un aizmugurējie neredz, tad hallē viņi saspiestības dēļ vispār neko nevarētu novērtēt. Ledus halle nosmacētu šos svētkus, un cilvēkiem nebūtu nekādas baudas,» spriež M.Buškevics. Kopā Ledus skulptūru festivālā skatītāju vērtējumam bija nodotas 26 individuālās skulptūras un 12 komandu veikumi, kas ir krietni vairāk nekā pirms desmit gadiem, kad festivālā piedalījās tikai divi latviešu mākslinieki, kuri izveidoja 10 ledus brīnumus.
11. Ledus skulptūru festivāls – Valentīndienā Taujāts par nākamā gada iecerēm, direktors stāsta, ka priekšdarbi jau veikti un mākslinieki aicināti ierasties arī 11. Starptautiskajā ledus skulptūru festivālā, kas norisināsies 2009. gada 14. februārī, Valentīndienā, un tā tēma būs saistīta ar mīlestību. «Smējāmies, ka pie lietainajiem laika apstākļiem paši vien esam vainīgi, jo mūsu šīgada tēma bija «Ūdens pasaule». Šķiet, tāpēc arī ūdens mums bija no visām pusēm – gan sasaldētā, gan kūstošā, gan lietus veidā. Tas ļauj domāt, ka nākamajā gadā jāpiedomā par salu un mīlestības tēma jāsasaista ar to, lai nebūtu tik slapji, kā šoreiz,» tā direktors. Svētkos autobusu izmanto 1341 pasažieris Savukārt 10. Starptautiskā ledus skulptūru festivāla laikā Jelgavas Autobusa parka nodrošinātos autobusus, kas skatītājus bez maksas veda no speciāli ierīkotajiem diviem stāvlaukumiem cukurfabrikas un CSDD Jelgavas reģionālās nodaļas tuvumā, izmatojis 1341 pasažieris. Jelgavas Autobusa parka valdes loceklis Pēteris Salkazanovs informē, ka sestdien speciāli noorganizēto sabiedrisko transportu izmantojuši 1117 pasažieri, tostarp daudzi Pārlielupē dzīvojošie jelgavnieki. Lielākais braucēju skaita pieplūdums bija vērojams no pulksten 15 līdz 20.35, savukārt lietainajā svētdienā pasažieru skaits jau bija teju sešas reizes mazāks – tikai 224 braucēji. Tas apliecina, ka šādi papildu laukumi un autobusi svētku laikā ir nepieciešami. Mūsu rīcībā esošā informācija liecina, ka arī autobusu reisi no Rīgas uz Jelgavu un atpakaļ bijuši pārslogoti. Cilvēkiem pat nācies gaidīt vairākas stundas, lai iegūtu transporta biļeti. Par Ledus skulptūru festivāla kuplo apmeklētāju pulku no Rīgas puses liecināja arī automašīnu sastrēgumi ceļā uz galvaspilsētu svētku pirmās dienas vakarpusē. P.Salkazanovs pieļauj iespēju arī nākamgad sniegt līdzīgu pakalpojumu, piebilstot – ja būs vajadzība, tad arī tiks ieviesti papildu reisi no Rīgas uz Jelgavu un atpakaļ. Arī Jelgavas Pašvaldības policijas priekšnieka vietas izpildītājs Guntars Akmentiņš atzīst, ka svētki nedēļas nogalē aizritējuši salīdzinoši mierīgi un bez lieliem starpgadījumiem. Tomēr četriem pieaugušajiem sastādīti administratīvo pārkāpumu protokoli par alkohola lietošanu sabiedriskā vietā, precīzāk – Hercoga Jēkaba laukumā, un katram tika piemērots naudas sods no 10 līdz 15 latiem.
10. Starptautiskā Ledus skulptūru festivāla uzvarētāji
Individuālo skulptūru vērtējumā 1. vieta – Kārlim Īlem (Latvija) par skulptūru «Lietussargs» 2. vieta – Tatjanai Sagadajevai (Krievija) par skulptūru «Dzimšana» 3. vieta – Stefānijai Kuailei (Lielbritānija) par skulptūru «Adatzivs»
Komandu skulptūru vērtējumā 1. vieta – Kārlim Īlem un Andrejam Jokstam (Latvija) par skulptūru «Valis» 2. vieta – Andrejam Molokovam un Irinai Čistjakovai (Krievija) par skulptūru «Ūdens spogulis» 3. vieta – Janam Fedorčakam un Milošam Kubištam (Čehija) par skulptūru «Zelta korallis»
Skatītāju simpātijas ieguvējs Sandis Kondrāts (Latvija) par skulptūru «Ūdeņaina sirdsapziņa»
A/s «Parex banka» simpātijas balvas ieguvējs Uldis Zariņš (Latvija) par skulptūru «Ķēriens»
Saeimas deputātes Baibas Rivžas speciālbalvas ieguvēji Ģirts un Gaits Burvji par interaktīvo skulptūru «Slidkalniņš»
10. Starptautiskā ledus skulptūru festivāla bilžu galerija apskatāma aģentūras «Kultūra» mājas lapā www.kultura.jelgava.lv