Kā liecina Sabiedrības veselības aģentūras (SVA) apkopotā informācija, pagājušā nedēļā Latvijā tika reģistrēti četri gripas gadījumi un tuvākajās nedēļās saslimušo skaits varētu pieaugt.
Saslimstība ar citām akūtām augšējo elpceļu infekcijām pagājušajā nedēļā pieauga vidēji par 13%, bet vecuma grupā virs 15 gadiem saslimstība samazinājās. Vidējā saslimstība ar elpceļu infekcijām pagājušajā nedēļā bija 522 gadījumi, rēķinot uz 100 000 iedzīvotāju, nedēļu iepriekš – 453 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju.
Visaugstākā saslimstība reģistrēta Bauskā, Jelgavā, Rēzeknē, Saldū un Tukumā. SVA speciālisti prognozē, ka slimnieku skaits, kas inficējušies ar akūtām augšējo elpceļu infekcijām un gripas vīrusu, pieaugs, jo izglītības iestādēs ir atsākušās mācības, turklāt saglabājas zema gaisa temperatūra.
Katru nedēļu SVA saņem arī informāciju no Eiropas gripas uzraudzības tīkla, kur tiek apkopota informācija par saslimstību ar gripu 27 Eiropas valstīs.
Eiropā pagājušā gada pēdējā nedēļā augsts gripas aktivitātes līmenis bija vērojams Portugālē, bet vidēji augsts tas bija Francijā, Itālijā, Īrijā, Spānijā un Lielbritānijā. Pārējās 17 valstīs gripas aktivitāte bija zema.
SVA speciālisti atgādina, ka pasargāt sevi un apkārtējos no gripas, kā arī citām akūto augšējo elpceļu infekcijām var, stiprinot organismu un lietojot vitamīniem bagātu uzturu, izvairoties no stresa, nodarbojoties ar fiziskām aktivitātēm svaigā gaisā, ģērbjoties atbilstoši laika apstākļiem, izvairoties no kaitīgiem ieradumiem.
Tāpat ir jāveic ikdienas profilakses pasākumi, tas ir, klepojot vai šķaudot jāaizsedz deguns un mute ar kabatas lakatiņu un pēc lietošanas tas jāizmet. Bieži jāmazgā rokas ar ziepēm un ūdeni, it īpaši pēc klepošanas vai šķaudīšanas. Jāizvairās no saskarsmes ar cilvēkiem, kam ir akūtas elpceļu infekcijas simptomi.
Ja gadās saslimt, uz darbu vai skolu iet nedrīkstu, bet gan jāsazinās ar savu ģimenes ārstu. SVA speciālisti arī atgādina, ka vakcinācija ir visefektīvākais gripas profilakses līdzeklis. Vakcīnas sastāvā ietverta aizsardzība pret attiecīgajā gripas sezonā prognozētajiem A un B tipa gripas vīrusiem. Lai izvairītos no smagām gripas komplikācijām, vakcinācija ir īpaši rekomendējama bērniem no sešiem mēnešiem līdz divu gadu vecumam, pacientiem ar dažādām hroniskām slimībām un cilvēkiem, kas vecāki par 65 gadiem.
SVA speciālisti norāda, ka gripu izraisa vīruss, kas vairojas elpošanas sistēmas gļotādās. Gripai raksturīgi tādi simptomi kā pēkšņs slimības sākums ar augstu temperatūru, muskuļu sāpēm, galvassāpēm un vispārēju diskomfortu. Citas pazīmes var ietvert klepu, šķaudīšanu, aizsprostojumu un iekaisumu degunā, acīs, rīklē un ausīs.
Gripa izplatās no cilvēka uz cilvēku gaisa pilienu ceļā, inficētajai personai klepojot, šķaudot vai netieša kontakta ceļā. Vīruss uz laiku ir spējīgs izdzīvot ārpus organisma, tāpēc izraisītāja pārnešana var notikt ar rokām, ar slimnieka elpceļu izdalījumiem nesen piesārņotajiem priekšmetiem, piemēram, kabatlakatiņiem un dvieļiem, rotaļlietām, kā arī citiem priekšmetiem.
Inficēšanās riskam ar gripu ir pakļautas tās personas, kuras atrodas ciešā tuvumā inficētajām personām, kuras klepojot un šķaudot neaizsedz muti un degunu.
www.leta.lv