Veselības un darbaspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija turpmāk noteiks arī prognozējamu invaliditāti tiem cilvēkiem, kam pastāv risks kļūt par invalīdu, paredz pirmdien valdībā pieņemtie Ministru kabineta noteikumi par Eiropas Sociālā fonda aktivitāti «Darbspēju vērtēšanas sistēmas pilnveidošana».
Invaliditātes noteikšanas sistēmu plānots papildināt, padarot to klientiem ērtāku, un viens no būtiskākajiem jauninājumiem invaliditātes sistēmas pamatā turpmāk būs arī prognozējamas invaliditātes noteikšana, lai cilvēks savlaicīgi varētu novērst invaliditātes risku, informē Labklājības ministrijas sabiedrisko attiecību speciāliste Liene Zvereva.
Invaliditātes noteikšanas procesā plānots iesaistīt plašāku speciālistu loku – ne tikai ārstus – ekspertus, bet arī ģimenes ārstus, sociālos darbiniekus, psihologus, izglītības darbiniekus, rehabilitologus un nodarbinātības speciālistus.
Invaliditātes noteikšanas procesā speciālisti izvērtēs dažādas cilvēka spējas, tostarp pašaprūpes, pārvietošanās, apmācības, orientācijas, komunikācijas prasmes, kā arī spējas kontrolēt savu uzvedību.
Savukārt, lai cilvēkiem ar prognozējamu invaliditāti mazinātu risku kļūt par invalīdiem, turpmāk noteiks arī prognozējamu invaliditāti. Tas paredzēts, lai cilvēkiem savlaicīgi veiktu intensīvu ārstēšanu un medicīnisku rehabilitāciju, nākotnē samazinot risku kļūt par invalīdiem.
Vienlaikus ar Eiropas Savienības fondu līdzfinansējumu Veselības un darbaspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija pārstrādās invaliditātes noteikšanas kritērijus. Invaliditātes noteikšanā papildu medicīniskiem kritērijiem lielāks uzsvars tiks likts uz sociālajiem kritērijiem – cilvēka pašaprūpes un integrācijas iespējām sabiedrībā, ņemot vērā viņa profesiju, darbspējas un darba apstākļus.
Paredzams, ka jaunās sistēmas izveidei un ieviešanai komisija piesaistīs gan vietējos, gan ārzemju ekspertus.
Kopumā šīm aktivitātēm paredzēts tērēt vairāk nekā miljonu latu. Līdz 85% no projekta izmaksām segs no Eiropas Sociālā fonda, bet pārējo – no valsts budžeta.
www.leta.lv