Sieviešu bokss ir olimpiskais sporta veids, bet Latvijā tas ir maz izplatīts. Jelgavā pašlaik ar boksu nodarbojas trīs meitenes, bet tikai viena no viņām to uztver kā sporta veidu un ir gatava startēt arī sacensībās.
Ilze Knusle-Jankevica
Apmēram divus gadus ar boksu pie Aleksandra Knoha trenējas Dace Kovaļevska. Viņa pati saka, ka ar boksu nodarbojas tāpēc, lai uzturētu sevi fiziskā formā, jo pamatā nodarbojas ar vieglatlētiku – skrien garās distances. «Draugs mani uzaicināja, un nolēmu intereses pēc pamēģināt,» tā viņa. Dace spriež, ka bokss palīdz viņai uztrenēt maratonā nepieciešamo izturību, jo tā nav tikai cīņa un sišana – ir virkne citu vingrinājumu, kas trenē tieši izturību: skriešana, atspiešanās no zemes, lēkšana ar lecamauklu un citi.
Grūti atrast pretinieku
Pēc divu gadu treniņiem Dace beidzot ir gatava savai pirmajai īstajai cīņai. «Vienkārši gribu pamēģināt, kā tas ir,» viņa saka. Tomēr ir problēma – partneri atrast ir ļoti grūti. A.Knohs norāda, ka Latvijā un Baltijā sieviešu bokss nav sevišķi populārs, tāpēc grūti piemeklēt atbilstošas svara kategorijas partneri. «Jā, atradu meiteni, kas ir desmit kilogramus smagāka. Jo smagāks sportists, jo spēcīgāks sitiens un pretiniekam bīstamāks. Pirmajai cīņai tādu pretinieci Dacei negribu,» stāsta treneris.
Ar līdzīgu problēmu saskāries arī treneris Sergejs Soldatjonoks, pie kura trenējas Signija Vasiļjeva. «Signijai ir bijusi viena cīņa, kurā viņa sevi parādīja normāli. Viņa ir gatava un grib iet ringā, bet ir problēma: nav pretinieču,» tā viņš, piebilstot, ka septembrī, kad atsāksies sezona, viņš sāks meklēt viņai pretinieces.
«Es neesmu agresīva»
Signija un arī pārējās meitenes atzīst, ka nemitīgi nākas saskarties ar stereotipu, ka bokseri ir agresīvi un iesaistās kautiņos. «Kad sāku trenēties boksā, klasesbiedri sāka no manis tā kā baidīties. Bet ar laiku jau saprata, ka nevienam virsū nemetīšos un nekaušos,» tā Signija, kura rudenī mācīsies Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas 9. klasē.
To pašu stāsta Dace, kurai gan boksa iemaņas palīdz arī darbā, tomēr viņa neesot no tām, kas ātri iesaistās kautiņā.
Oksana Semjonova boksā (pie A.Knoha) trenējas apmēram četrus mēnešus un tikai nupat sākusi trenēties pārī, apgūstot sitienu tehniku. «Man nav problēmu iesist cilvēkam, ja uzskatu, ka viņš ir izdarījis ko nepareizu, sliktu. Vienmēr esmu kāvusies ar zēniem, bet, kad man pārī vajadzēja izdarīt sitienu, es to nevarēju. Tas bija grūti – iesist cilvēkam, kurš man neko nav nodarījis, un man bija sevi jānoskaņo,» stāsta Oksana.
Iespēja tikt uz olimpiādi
Treneri uzsver, ka sieviešu bokss ir olimpiskais sporta veids, un, lai gan sportistes ir spēcīgas, konkurence nav liela, tāpēc tā ir reāla iespēja Latvijai tikt uz olimpiskajām spēlēm. 2012. gada Londonas olimpiskās spēles bija pirmās, kurās piedalījās arī sievietes boksā, viņas startēja tikai trīs svara kategorijās. Tomēr no Jelgavas trīs bokserēm visnopietnākie mērķi ir visjaunākajai sportistei – Signijai. Viena cīņa viņai jau aiz muguras, un viņa ir gatava turpinājumam. «Pretiniece ar boksu nodarbojās piecus gadus ilgāk nekā es, un bija jau mazliet bailīgi iziet ringā. Bet mans uzdevums nebija uzvarēt, bet gan nostāvēt visus trīs raundus, un to es izdarīju,» tā S.Vasiļjeva, piebilstot, ka pēc cīņas traumu nav bijis, vien nedaudz sāpējušas ribas. Jāpiebilst, viens raunds ilgst trīs minūtes.
D.Kovaļevska ar boksu vairāk nodarbojas sevis uzturēšanai formā, bet O.Semjonova nākotnē gribētu saistīties ar reslingu. «Tas ir māksliniecisks cīņas veids, un ar to var nopelnīt,» spriež viņa.
Lielākā problēma – psiholoģija
Treneri norāda, ka fiziski šīs trīs meitenes ir labi attīstītas un spēcīgas, un treniņi netiek speciāli pakārtoti meitenēm – tie notiek kopā ar zēniem, un arī vingrinājumi visiem ir vienādi. «Viss sākas ar psiholoģiju, kas meitenēm un puišiem ir atšķirīga,» tā A.Knohs. Viņš min, ka meitenēm ir jāpārvar barjera un jāvar sist, bet tas ir grūti, jo sabiedrībā ir ieskaņojies stereotips, ka bokss nav meiteņu sporta veids. «Tas ir jāsaprot, ka bokss nav balets un te ir jāsit,» piebilst S.Soldatjonoks.
Foto: Ivars Veiliņš, no personīgā arhīva