No 28. septembra visā Eiropā tiek atzīmēta Veterinārā nedēļa, kuras aktivitātēs piedalīsies arī LLU Veterinārmedicīnas fakultātes (VMF) studenti, informējot vidusskolēnus par trakumsērgu un pārtikas drošību, ziņo LLU Sabiedrisko attiecību speciāliste Gaļina Stubailova.
Ritma Gaidamoviča
Viņa informē, ka par pārtikas drošību studenti stāstīs 28. septembrī Jelgavas 5.vidusskolā un Jelgavas Valsts ģimnāzijā, bet 30. septembrī – Rīgas Teikas vidusskolā. Savukārt par trakumsērgu – 28. septembrī Rīgas Teikas vidusskolā, 29. septembrī – Jelgavas 4. vidusskolā, 30. septembrī – Jelgavas Spīdolas ģimnāzijā, bet 2. oktobrī – Jelgavas Valsts ģimnāzijā. Speciāliste gan piebilst, ka šobrīd vēl notiek organizatorisku jautājumu risināšana, tāpēc, iespējams, šīs nav vienīgās skolas, kuras tiks apmeklētas.
Kā atklāj viena no prezentāciju organizētājām VMF 5. kursa studente Aija Mālniece, šī gada Veterinārās nedēļas devīze ir «Dzīvnieks + Cilvēks = viena veselība». «Tāpēc mēs dosimies uz skolām un skolēniem stāstīsim par trakumsērgu – kas tā ir, kā no tās izvairīties un kā tā ietekmē sabiedrību, jo 28. septembrī ir arī Pasaules trakumsērgas diena. Otra prezentācija ir par pārtikas drošumu un to, cik liela loma šajā jomā ir veterinārārstam,» stāsta studente.
Topošā veterinārārste atklāj, ka Veterinārās nedēļas mērķis ir informēt sabiedrību par to, cik cieši ir saistīta dzīvnieku un cilvēku pasaule. «Ja mums būs veseli un pareizi aprūpēti dzīvnieki, tas pozitīvi ietekmēs arī cilvēku veselību. Cilvēkam ir jāuzņemas atbildība par dzīvnieku veselību, jo tā mēs varam pasargāt savējo. Trakumsērgas dēļ pasaulē ik gadu iet bojā 50 000 cilvēku, ik gadu tā tiek konstatēta arī dzīvniekiem Latvijā, un katrs šāds dzīvnieks ir nopietns drauds sabiedrībai. Tāpat veterinārārsts ir atbildīgs par katru «no saimniecības līdz galdam» pārtikas ķēdes posmu. Fermā viņš atbild, lai dzīvnieks ir vesels un tā produkcija ir droša, tāpat arī kautuvēs, pārtikas pārstrādes, pārtikas tirdzniecības uzņēmumos, sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumos tiek kontrolēts, lai gala produkts ir drošs,» lekciju saturu ieskicē Aija, piebilstot, ka atbildīgam jābūt arī pašam lietotājam, tāpēc studenti stāstīs, cik svarīga ir personīgā un virtuves higiēna, pareiza pārtikas pagatavošana un uzglabāšana, lai pasargātu sevi no pārtikas infekcijām.
Aija piebilst, ka VMF iegūtās zināšanas noder daudzās dzīves situācijās. «Piemēram, eju pa meža celiņu, pretī nāk lapsa vai suns, kas liekas aizdomīgs, un es zinu, ka jābūt uzmanīgai. Zinu arī to – ja gadījumā cilvēku sakož svešs kaķis, suns, kāds meža dzīvnieks, nedrīkst pret to izturēties vieglprātīgi. Svarīgi ir vakcinēt savus mīļdzīvniekus, lai izvairītos no trakumsērgas un izskaustu šo bīstamo slimību. Iegūtās zināšanas man palīdz pasargāt sevi un savus tuviniekus no nedrošas pārtikas un saslimšanas ar pārtikas infekcijām. Un, ja mēs izglītosim citus, tas palīdzēs arī viņiem,» cer VMF studente.
Jāpiebilst, ka LLU VMF ir vienīgā Latvijā, kurā iespējams iegūt augstāko izglītību veterinārmedicīnā un pārtikas higiēnā.