Īstenojot Zemgales plānošanas reģiona un Latvijas Mākslas akadēmijas kopīgo eksperimentu – darbam apvienot topošos dizainerus un amatniekus –, šodien jelgavnieka kokamatnieka Jāņa Aizupa darbnīcā viesojās divas akadēmijas maģistrantes. Viņu mērķis ir pēc meiteņu idejas J.Aizupa izpildījumā radīt divus koka sienas pulksteņus, kuros var ievietot jubilejas latus. Vienu – skorpiona veidolā, otru – kā Rīgas siluetu.
Ritma Gaidamoviča
Jelgavnieks J.Aizups ikdienā strādā par darbmācības skolotāju skolā un bērnu un jauniešu centrā «Junda», bet viņa brīvā laika aizraušanās, kas nu ir arī reizē bizness, ir koka rotaļlietu un koka sienas pulksteņu izgatavošana. Ar to jau viņš nodarbojas krietni vairāk nekā gadu un šobrīd strādā kā pašnodarbinātais. Savas radītās lietas J.Aizups realizē dažādos tirdziņos.
Šodien viņš savā darbnīcā sagaidīja divas Latvijas Mākslas akadēmijas maģistrantes topošās dizaineres, lai kopīgi izveidotu jaunu produktu. Tur šodien tapa sienas pulksteņi – viens veidots kā skorpions, bet otrs – kā Rīgas siluets. Abos pulksteņos varēs ielikt arī jubilejas latus.
«Ir stereotips, ka dizaineri vienmēr rada pārdabiskas lietas un amatniekiem viņu pakalpojumi nav nepieciešami, jo šķiet, ka, pirmkārt, šīs idejas nemaz nav realizējamas, otrkārt, mūsu pakalpojumi dārgi. Taču mēs gribam lauzt šo stereotipu, parādot, ka patiesībā labi protam sastrādāties,» tā topošā dizainere Anete Vinovska. Viņas kolēģe Sintija Logina piebilst, ka daudzi bieži jauc māksliniekus ar dizaineriem. «Mākslinieki vienmēr ir tie, kuri mazliet pa gaisu, taču dizaineri uz lietām skatās reāli un tomēr domā, kā idejas var realizēt praktiski. Svarīgs ir katrs milimetrs, centimetrs,» nosaka Sintija. Abas maģistrantes atzinīgi vērtē iespēju šodien izvērst darbadienu tieši amatnieka darbnīcā. «Tā ir jauna pieredze, strādājot ar reāliem materiāliem, kas lieti noderēs. Tās nav teorētiskas mācības, bet gan prakse. Var mācīties un redzēt, kā praktiski īstenojams tas, ko esam uzlikušas «uz papīra»,» tā Anete. Idejas topošajām dizainerēm bija jārada nedēļas laikā. Skorpions gan esot J.Aizupa ierosināts, jo tas ir pasūtījums, bet Rīgas siluetu Sintija izvēlējusies pati, jo ir rīdziniece.
Arī kokamatnieks J.Aizups neslēpj, ka doma par šādu tikšanos ir ļoti laba. «Idejas meklēju nepārtraukti, un šodien man ir iespēja iepazīties ar jauniem cilvēkiem, kuri noteikti arī dos kādu artavu tieši ideju ģenerēšanā. Tāpat viņām ir iespēja redzēt, kā tas top praktiski,» tā J.Aizups, gan neslēpjot, ka pats ar vārdu «dizainers» ir uz «jūs». «Vienmēr klientiem cenšos neteikt šo vārdu, jo viņiem šķiet, ka tad cena precei kosmiski uzaug,» nosaka amatnieks, gan piebilstot, ka viņam ir kolēģi domubiedri, kas izlīdz ar padomu par dizainu.
Būtiski, ka J.Aizupa darbnīcā radītais ir roku darbs, tieši tāpēc var realizēt dažādas individuālas idejas. «Ja pateiks, ka koka rotaļlietai kaķim astē gribi vienu spalvu citādāku, to arī izdarīšu. Lielajās rūpnīcās, kur tas notiek automatizēti, tas ir mazāk iespējams,» tā amatnieks.
Runājot par savu, kā pats J.Aizups saka, hobiju, viņš atzīst, ka to, cik rotaļlietu tapis darbnīcā, nav uzskaitījis, taču ar masveida ražošanu neaizraujas. «Sabūvēju, aizeju uz tirdziņu, kur man ļoti patīk tirgošanās process, tad atkal zāģēju, ēvelēju,» tā J.Aizups, piebilstot, ka pēdējais tirdziņš bijis oktobra sākumā pie «Zemnieka cienasta».
Foto: Ivars Veiliņš