Šodien, godinot latviešu teātra tēva Ādolfa Alunāna 168. jubileju, pie viņam veltītā pieminekļa notika atceres brīdis. «Pieminot Ādolfu Alunānu, noteikti jārunā arī par viņa dzimtu, jo tai viņa dzīves ceļā ir patiesi liela nozīme. Alunāna māsas vīrs Vensku Edvarts teicis, ka Alunānu dzimta nepiederēja pie ikdienišķā,» klātesošos uzrunāja Ādolfa Alunāna memoriālā muzeja vadītāja Maija Matisa.
«Ādolfs Alunāns ir personība, ar kuru Jelgava var lepoties, un ne velti savu 170. jubileju viņš atzīmēs Latvijas simtgadē. Novēlu ikvienam saglabāt ticību savai iecerei, jo uz tādiem idejiskiem cilvēkiem kā Alunāns balstās visa sabiedrība,» vēlēja domes priekšsēdētāja vietniece sociālo lietu, veselības un kultūras jautājumu programmā Rita Vectirāne. Savukārt M.Matisa papildināja, ka šogad aprit 160 gadi pirmajam mākslinieciski nozīmīgajam dzejas klasikas kopojumam latviešu valodā – Ā.Alunāna tēvabrāļa Jura Alunāna krājumam «Dziesmiņas». «Alunānu dzimta daudzos sasniegumos bijusi pirmā, atstājot nozīmīgu mantojumu latviešu kultūrā,» tā M.Matisa.
Atceres pasākumā piedalījās Jelgavas pilsētas domes priekšsēdētāja vietnieki – R.Vectirāne un Aigars Rublis, kā arī Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja kolektīvs. Kā norādīja M.Matisa, šodien pie dižgara pieminekļa pulcēsies arī Ā.Alunāna Jelgavas teātra režisori un aktieri, lai godinātu personību, kuras vārdu teātris nes.
Ā.Alunāns lika pamatus profesionālajai latviešu aktieru un režijas mākslai, dramaturģijai, teātra terminoloģijai, teātra mūzikai un pats galvenais – izaudzināja un uz visiem laikiem pieradināja pie teātra skatīšanās latviešu publiku. Īpaši nozīmīgs ir viņa devums sabiedriskās dzīves pilnveidošanā Jelgavā, gan rosīgi piedaloties «Brīvlaišanas svētkos», gan organizējot dažādus saviesīgus pasākumus. Te pirmizrādes piedzīvoja arī vairākas viņa lugas – «Kas tie tādi, kas dziedāja», «Seši mazi bundzenieki», «Šneiderienes» un citas, sacīts Ā.Alunāna memoriālā muzeja mājaslapā.
Foto: Austris Auziņš