Studenti, kā jau studenti – punktu uz i liek pēdējā brīdī, un šodien pēcpusdienā tika veikti vēl pēdējie uzlabojumi, lai pēc piecu dienu ilga radošā darba septiņas komandas žūrijai prezentētu savu vīziju par to, kā, viņuprāt, varētu izskatīties Jelgavas Mašīnbūves rūpnīcas teritorija.
Sintija Čepanone
«Mēs šo teritoriju redzam kā multifunkcionālu kompleksu, kurā ietverts viss, kas būtu saistošs ikvienam pilsētas iedzīvotājam neatkarīgi no vecuma, interesēm vai citiem faktoriem. Mēs šo kvartālu redzam kā labirintu,» tā par savu darbu teic Latvijas Lauksaimniecības universitātes un Rīgas celtniecības koledžas 3. kursu apvienotā komanda topošie arhitekt Elīna Broka, Ivars Paeglītis, Jānis Brūvers un topošie ainavas arhitekti Agnese Finka un Ivita Brizga. Viņi pārliecināti, ka centrā ražošanai nevajadzētu notikt, tādēļ kvartāls starp K.Barona, Pulkveža Brieža, Dobeles un Mātera ielu jāpārveido par multifunkcionālu kompleksu, tomēr neaizmirstot, ka Jelgavai ir mašīnbūves pilsētas slava. «Tieši tāpēc perimetra apbūvi esam nolēmuši saglabāt, taču pa vidu tiks uzbūvēti jauni objekti. Vecās rūpnīcas ēkas kalpos kā aizsargvalnis, kā tas bija senos laikos. Saskaņā ar mūsu redzējumu jāatjauno arī daļa Jēkaba kanāla, kas vēsturiski šeit bijis,» ieceres atklāj komanda, prātojot, ka viņu ideja varētu būt realizējama arī dzīvē.
Topošo arhitektu un ainavu arhitektu ikgadējā plenērā, kas šogad rīkots par kvartālu, kurā izvietota Jelgavas Mašīnbūves rūpnīca, šogad piedalījās septiņas komandas pa pieciem sešiem studentiem kopā. Komandas veidotas izlozes kārtībā, apvienojot LLU, Rīgas Celtniecības koledžas un Rīgas Tehniskās universitātes studentus. Pasākumu tradicionāli organizē Latvijas Arhitektu savienība, lai topošajiem studentus iedrošinātu radošiem meklējumiem. «Pagājušajā gadā šāds plenērs tika organizēts par Ķīļeiveina grāvi Pārdaugavā, Rīgā, šogad – par Mašīnbūves rūpnīcas kvartālu. Jauktās komandas tiek veidotas apzināti, lai jaunajiem speciālistiem būtu iespēja sadarboties, papildināt citam citu,» teic profesore Aija Ziemeļniece.
Un viņai piekrīt arī plenēra dalībnieki. «Arhitektu ar ainavu arhitektu darbs ir ļoti cieši saistīts, tādēļ šī nepašaubāmi ir lieliska iespēja mācīties sadarboties, jo nākotnē bez tā neiztikt,» atzīst jaunieši.
Arī Ramona Gailuma, LLU ainavu arhitektu 3. kursa studente, atzīst, ka viņas komanda iespaidojās no zemesgabala īpašnieka vēlmes un šajā kvartālā «izveidoja» multifunkcionālu kompleksu. Jaunieši atzīst, ka sastrādāties nav bijis viegli, jo katram bijis savs redzējums. «Vienotu ideju radām uzreiz, taču darba procesā bija nianses, par kurām nācās rast kompromisu,» tā studenti. «Cerīgi un rosinoši,» topošo speciālistu darbus novērtē pilsētas galvenais mākslinieks Georgs Svikulis.
Jelgavas Mašīnbūves rūpnīcas īpašnieks Pēteris Bila atzīst, ka rūpniecība pilsētas centrā nav perspektīva lieta, tāpēc arī piekritis, lai studenti pauž savu vīziju par šī kvartāla izmantošanas iespējām.
Balvu fonds – 1000 lati.
Foto: Ivars Veiliņš