Kopš 3. jūlija valstī norisinās ģimenes ārstu streiks, ko pieteica Latvijas Ģimenes ārstu asociācija (LĢĀA). Šo ceturtdien Ministru prezidents uz sarunu aicinājis ģimeņu ārstu pārstāvjus. «Pārrunājām visus jautājumus, kas saistīti ar streikā izvirzītajām prasībām. Šodien Streika komisija izskatīs premjera rakstiski iesniegtos priekšlikumus, un, ja tie būs pieņemami, streiku pārtrauksim,» tā LĢĀA vadītāja Sarmīte Veide, norādot, ka streiku varētu pārtraukt jaunnedēļ.
S.Veide piebilst, ka, ja viss pārrunātais būs iekļauts priekšlikumu dokumentā, pēc saskaņošanas paziņojumu par streika pārtraukšanu varētu sagaidīt jau pirmdien.
Būtiski, ka valstī joprojām nav informācijas par to, cik tad īsti ģimenes ārstu streikā piedalās – šādus datus nesniedz nedz streika pieteicējs – Latvijas Ģimenes ārstu asociācija –, nedz arī Nacionālais veselības dienests (NVD). NVD pārstāve Evija Štalberga atzīst, ka situācija mainās katru dienu. «Situācija mainās katru dienu. Ja šodien ārsts streiko, nav teikts, ka rīt vai parīt viņš neatsāks strādāt ierastā režīmā. Šī iemesla dēļ aicinām visus pacientus sava ģimenes ārsta praksē noskaidrot, vai brīdī, kad ir nepieciešama palīdzība, ārsts streiko vai tomēr nē. Šobrīd tā ir vienīgā iespēja,» saka E.Štalberga.
Portāls www.jelgavasvestnesis.lv noskaidroja, ka Jelgavā streikā nepiedalās un darbu ierastajā režīmā turpina veikt pat vairāk nekā puse ģimenes ārstu. Savukārt pilsētas lielākajās ārstniecības iestādēs, kuras nodrošina dežūrārstu palīdzību gadījumos, ja pēc palīdzības vēršas streikojošo ģimenes ārstu pacienti, atzina, ka pacientu pieplūdums šonedēļ nav bijis krasi lielāks par ierasto. Jelgavas poliklīnikā pēdējo trīs dienu laikā bijuši 16 streikojošo ārstu pacienti, informē Jelgavas poliklīnikas vadītāja Gunta Arnīte, piebilstot, ka vairums gadījumos cilvēkiem bija nepieciešams saņemt kompensējamo medikamentu receptes vai atvērt, pagarināt vai noslēgt darbnespējas lapu. Pacientu starpā bija arī trīs bērni. «Visiem pacientiem poliklīnikā sniegta palīdzība,» tā G.Arnīte, norādot, ka, arī pacientiem ierodoties ārpus dežūrārsta darba laika, tie nosūtīti pie ģimenes ārstiem, kuru prakses atrodas Jelgavas poliklīnikā. Viņa piebilst, ka rindas pie dežūrārsta kabineta neveidojās. Par dežūrārstu zemo noslogojumu streika laikā informē arī Zemgales veselības centra (ZVC) valdes loceklis Gundars Prolis, piebilstot, ka nedēļas laikā pie dežūrārstiem ZVC vērsušies 5 cilvēki. Tomēr nedēļas beigās, piektdien, pieprasījums ir audzis un vizīti pieteikuši vēl seši pacienti. Savukārt Jelgavas slimnīcas valdes loceklis Andris Ķipurs uzsver, ka «mierīgi nav un nebūs, kamēr ģimenes ārsti nepanāks vienošanos ar valdību», piebilstot, ka arī slimnīcas Uzņemšanas nodaļā uz laiku nodrošināts papildu ārsts, kurš pilda streikojošo ģimenes ārstu pienākumus.
Jāpiebilst, ka līdz šim aktuālākais jautājums, kurā nav panākta konkrēta vienošanās, ir kapitācijas naudas palielināšana, norāda S.Veide. Savukārt e-veselības kontekstā lemts sistēmai pieslēgties jau ar 1. septembri, tomēr līdz 1. janvārim vēl notiks juridiskā un tehniskā sistēmas uzlabošana. Saistībā ar reformu ģimenes ārsti lūdza izņemt daļu par primāro aprūpi, vienojoties par to, ka līdz septembrim valdības protokola lēmumā būs norādīts, ka darba grupa pārstrādās primārās aprūpes daļu.
Jāatgādina, ka streika laikā pacientiem Jelgavā ir iespēja vērsties pēc medicīniskās palīdzības pie dežūrārstiem slimnīcā, poliklīnikā, kā arī Zemgales veselības centrā. Pilsētas slimnīcas dežūrārsti pieejami otrdien un piektdien no pulksten 15 līdz 20, bet sestdien un svētdien no pulksten 9 līdz 19. Jelgavas poliklīnikas dežūrārstu darba laiks darba dienās ir no pulksten 15 līdz 19. Savukārt Zemgales veselības centrā pirmdienās un piektdienās dežūrārsti pieejami no pulksten 14 līdz 16, bet otrdien un piektdien no pulksten 9 līdz 11. Visa aktuālākā informācija par palīdzības saņemšanu ģimenes ārstu streika laikā pieejama mājaslapā www.vmnvd.gov.lv
Foto: Austris Auziņš