Šodien pedagogi visā Latvijā piedalās brīdinājuma streikā un jau laikus aicināja vecākus savus bērnus uz skolām un bērnudārziem nevest. Lielākā daļa Jelgavas izglītības iestāžu šodien tiešām ir tukšas un pustukšas – neviens audzēknis nav ieradies 5. vidusskolā, 6. vidusskolā, 2. pamatskolā, 3. sākumskolā un bērnudārzā «Gaismiņa». Pedagogi neslēpj pozitīvo pārsteigumu, ka bērnu vecāku šajā dienā ir solidāri ar viņiem un bērnus uz skolām un bērnudārziem neved.
(Precizēta informācija par Jelgavas Valsts ģimnāziju.)
Ilze Knusle-Jankevica
«Pagaidām neviena skolēna nav, bet iespējams, ka ieradīsies,» tā apmēram 15 minūtes pirms pirmās stundas portālam www.jelgavasvetsnesis.lv teica Jelgavas 3. sākumskolas direktors Juris Skrupskis. Tomēr līdz pulksten 9 neviens bērns uz skolu tā arī netika atvests.
Šodien visā Latvijā notiek pedagogu brīdinājuma streiks. Skolām, kuru pedagogi piedalās streikā, bija jāinformē par to vecāki. «Cienījamie vecāki! Informējam Jūs, ka 27. novembrī Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) padome rīkos brīdinājuma streiku. Pedagogi atradīsies darba vietā, bet mācību process nenotiks. Pedagogi par šo dienu samaksu nesaņems. Aicinām Jūs atbalstīt pedagogus un nelaist bērnus uz skolu,» šāds paziņojums bija publicēts Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas mājas lapā. Lielākā daļa skolēnu tiešām palikuši mājās, tomēr daži devušies uz skolu. Piemēram, 10.i klase izmanto izdevību un kārto iekavētos darbus tehniskajā grafikā. «Man bija iespēja palikt mājās, bet jānokārto parādi, tāpēc nācu uz skolu,» teic 10.i klase skolēns Kelvins. Skolotājam Olafam Vronskim Tehnoloģiju vidusskolā stundas ir tikai reizi nedēļā – piektdienās –, tāpēc viņš nolēmis streikā nepiedalīties un strādāt. «Man svarīgākais ir iemācīt bērniem rasēt, nevis nauda,» tā viņš. Vēstures skolotāja Ruta Dišereite, kura streikā nepiedalās, strādā ar 12. klases skolēniem pie zinātniski pētnieciskā darba. «Parasti tam atliek laiks vakaros vai brīvdienās, bet tagad varam izmantot laiku lietderīgi, turklāt skolotāja var laiku veltīt tikai mums,» saka skolēni Jānis Circenis un Monta Ševļakova. Skolas direktore Valentīna Maido norāda, ka no sākumskolas klasēm skolā ieradies tikai viens zēns – 3. klases skolēns Artūrs, kuram vecāki strādā, un viņam nebija, kur palikt. Viņš ar skolotāju zīmēja, lasīja, mizoja ābolu un darīja citas lietas. Vēl jāpiebilst, ka 8.m klase šodien devusies ekskursijā. Skolas direktore Valentīna Maido uzsver, ka ekskursija tika ieplānota vēl tad, kad pedagogi pat nerunāja par streiku. «Skolotāji savu darbu plāno, un šī ekskursija tika pieteikta septembra beigās vai oktobra sākumā. Ekskursija taču ir jāorganizē, jāsaskaņo ar plānotajiem apskates objektiem, gidiem.» Jāpiebilst, ka klase devusies ekskursijā uz Ventspili.
Pēc Jelgavas Izglītības pārvaldes datiem, neviens skolēns šodien nav ieradies 5. vidusskolā, 6. vidusskolā, 2. pamatskolā un 3. sākumskolā. 4. sākumskolu apmeklējuši pieci skolēni, Spīdolas ģimnāziju – astoņi, Tehnoloģiju vidusskolu – 13. Jelgavas 4. vidusskolā, kur streikoja tikai pieci skolotāji, no apmēram 1100 audzēkņiem skolu šodien neapmeklē 307 bērni. «Vidēji klasē trūkst četru piecu bērnu, bet tas nav nekas liels uz mūsu kopējo skolēnu skaitu. Turklāt ne visi uz skolu nenāca streika dēļ, piemēram, vairāki skolēni ir devušies uz sporta medicīnas pārbaudēm,» norāda 4. vidusskolā. Līdzīgi ir Valsts ģimnāzijā, kur streikā piedalījās astoņi pedagogi, – pārējie skolotāji strādāja un stundas apmeklēja apmēram 80 procenti audzēkņu, informē Valsts ģimnāzijā.
Izglītības pārvaldes vadītājas vietniece Tija Mīlgrāve norāda, ka visi skolotāji uzturas savā darbavietā, neatkarīgi no tā, piedalās vai nepiedalās streikā. Ko dara skolotāji, kamēr nav bērnu? Taisa Ziemassvētku dekorācijas skolai, izstrādā stundu plānus, gatavojas jaunajai darba nedēļai. «Būtībā darām to, ko citkārt darītu vakarā mājās vai brīvdienās,» saka 3. sākumskolas angļu un vācu valodas skolotāja Ginta Tarvida, kurai līdz bija atnākusi meita Madara, kura mācās Svētes pamatskolas 4. klasē. Pedagogi un skolu vadītāji norāda, ka plānotā pedagogu reforma Jelgavas skolotājus kopumā ietekmēs pozitīvi un viņu atalgojums, to ieviešot, palielināsies. Tomēr viņi streiku atbalsta. Izskanējušie argumenti: «Mēs atbalstām LIZDU, jo kas tad cits iestāsies par skolotājiem», «Tas ir veids, kā pievērst uzmanību skolotājiem un celt profesijas prestižu», «Atbalstām pirmsskolas skolotājus, kuriem algas ir smieklīgas, bet darbs – milzīgs». Tiesa, daļa uzskata, ka plānotā reforma ir nepilnīga un būtu jāpilnveido. «Saskaņā ar plānoto reformu mūsu skolā pedagogiem atalgojums palielināsies, tomēr pati šī reforma ir pārāk savārstīta. Tajā, piemēram, ir aizmirsta interešu izglītība un paredzēts, ka skolas administrācijai – direktoriem un viņu vietniekiem – par stundu vadīšanu nemaksās,» norāda 3. sākumskolas direktors Juris Skrupskis.
Arī bērnudārzos, kuros pedagogi streiko, šodien ir maz bērnu. Pēc Izglītības pārvaldes datiem, visvairāk pirmsskolnieku šodien ir «Pasaciņā» – 58, «Ķiparos» – 44, «Rotaļā» – 28. Pārējos bērnudārzos, kuros pedagogi streiko, ir vien daži bērni: «Kamolītī» – 2, «Lācītī» – 4, «Sprīdītī» – 10.
Ne visās Jelgavas izglītības iestādēs pedagogi piedalās streikā. Pirmsskolas izglītības iestāde «Zemenīte», «Zīļuks», «Kāpēcīši» un «Vārpiņa», kā arī Amatu vidusskola, Jelgavas tehnikums, 1. un 2. internātpamatskola un Vakara (maiņu) vidusskola streikā nepiedalās. Tajās mācību process notika, kā ierasts, tiesa, 1. internātskolu šodien neapmeklēja 30 audzēkņi, bet Vakara (maiņu) vidusskolā bija ieradušies astoņi izglītojamie.
Foto: Raitis Supe
Saistītās ziņas
Pedagogu streika laikā piektdien bērni Jelgavas izglītības iestādēs tiks uzraudzīti