Šodien valstī startē ES fondu finansētā pieaugušo izglītības projekta 3. kārta, kurā ikviens strādājošais vecumā no 25 gadiem var pieteikties mācībām, lai iegūtu jaunas kompetences vai pārkvalificētos. «Šajā projekta kārtā Jelgavā plašā piedāvājumā aizvien ir izglītības programmas metālapstrādes, šūšanas un ēdināšanas jomā, bet kā jaunums – iespēja apgūt loģistikas speciālista, elektrotehniķa un ēku būvtehniķa profesiju,» stāsta pieaugušo izglītības projekta koordinatore Jelgavā Diāna Alatirjova. Pieteikties mācībām, kuras sāksies novembrī, iespējams līdz 17. septembrim.
Mācībām projekta «Nodarbināto personu profesionālās kompetences pilnveide» 3. kārtā piedāvātajās programmās, tāpat kā iepriekš, var pieteikties strādājošie no 25 gadiem, tostarp pašnodarbinātie un jaunie vecāki, kas ir darba attiecībās un devušies bērna kopšanas atvaļinājumā. Kopumā tiek piedāvātas izglītības programmas 11 tautsaimniecības nozarēs – tekstilizstrādājumu un apģērbu ražošana, pārtikas rūpniecība un lauksaimniecība, ēdināšana un tūrisms, transports un loģistika, enerģētika, ķīmiskā rūpniecība, būvniecība, kokrūpniecība, metālapstrāde, kā arī informācijas un komunikācijas tehnoloģijas.
Valsts izglītības attīstības aģentūras (VIAA) Pieaugušo izglītības pārvaldības nodaļas vadītājs Ingus Zitmanis norāda, ka arī šajā projekta kārtā nozaru ekspertu padomes vērtēja situāciju tautsaimniecībā, kā arī cieši sadarbojās ar darba devējiem, lai saprastu, kādas profesijas un kurās nozarēs šobrīd ir aktuālas. «Projekta padome apkopoja 11 aktuālākās nozares un profesijas, bet gala piedāvājums lielā mērā ir atkarīgs no tā, kādas izglītības programmas pieteikušas izglītības iestādes,» tā I.Zitmanis, papildinot, ka Jelgavā plašākais izglītības programmu piedāvājums ir metālapstrādes, enerģētikas, šūšanas un ēdināšanas jomā.
Šajā projekta kārtā pieaugušo izglītības projekta mācību programmām Jelgavā var pieteikties sešās izglītības iestādēs – Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centrā (ZRKAC), Jelgavas tehnikumā, Jelgavas Amatu vidusskolā, mācību centrā «Buts», mācību un konsultāciju centrā «ABC», kā arī SIA «Autoskola «Credo autoprieks»».
Portāls www.jelgavasvestnesis.lv jau rakstīja, ka projekts tiek īstenots ar ES un valsts atbalstu, tādēļ strādājošajam jāsedz tikai līdzmaksājums 10 procentu apmērā no mācību maksas. D.Alatirjova skaidro, ka izglītības iestādēs ir noteikta maksa par mācību programmām – atbilstoši izvēlētajai mācību programmai konkrētā izglītības iestādē mācību maksu 90 procentu apmērā segs ES fondi un valsts, savukārt atlikušie 10 procenti būs strādājošā līdzmaksājums. Piemēram, no Jelgavā piedāvātajām izglītības programmām mazākais līdzmaksājums ir 7,20 eiro, savukārt lielākais – 208,80 eiro. Nodarbinātajiem ar maznodrošinātas vai trūcīgas personas statusu mācības tiek nodrošinātas bez maksas.
Pieteikties mācībām var elektroniski, klātienē jebkurā izglītības iestādē, kas projekta gaitā piedāvā apmācības, kā arī vēršoties ZRKAC Svētes ielā 33, 300. kabinetā, pie pieaugušo izglītības projekta koordinatores D.Alatirjovas. Ar koordinatori iespējams sazināties pa tālruni 27800576 vai 63012149, kā arī e-pastu diana.alatirjova@zrkac.jelgava.lv.
Jāpiebilst, ka pieteikties elektroniski iespējams, aizpildot pieteikuma veidlapu, kas atrodama mājaslapā www.macibaspieaugusajiem.lv vai projektā iesaistīto izglītības iestāžu mājaslapā. Pēc aizpildīšanas pieteikums ir jāparaksta, jāieskenē vai jānofotografē un pa e-pastu jānosūta izglītības iestādei, kurā vēlas mācīties. Tāpat, ja nepieciešams, elektroniski jāpievieno arī citi dokumenti – ja pieteikums tiek iesniegts tālākizglītības programmā, jāpievieno ieskenēts izglītību apliecinošs dokuments, bet, ja cilvēkam piešķirts maznodrošinātas vai trūcīgas personas statuss, – ieskenēta attiecīga izziņa. Dokumenta oriģināls būs jāuzrāda brīdī, kad pieteikums tiks izskatīts, dati pārbaudīti un klātienē ar izglītības iestādi slēgts līgums par apmācībām.
Būtiski uzsvērt, ka, iesniedzot dokumentus klātienē – izglītības iestādē vai ZRKAC pie pieaugušo izglītības projekta koordinatores D.Alatirjovas –, pieteikšanās kārtība ir līdzīga. Proti, jāaizpilda pieteikums un jāiesniedz dokumentu kopija, uzrādot oriģinālu. Jāpiebilst, ka pie koordinatores D.Alatirjovas var vērsties arī tad, ja rodas šaubas par mācību programmas izvēli.
Strādājošajiem jelgavniekiem iespēja pieteikties apmācībām ir ne tikai mūsu pilsētā, bet izglītības iestādēs visā Latvijā – apmācības piedāvātas vairāk nekā 400 mācību programmās. Katrs strādājošais projektā var iesaistīties vienu reizi. Plašāka informācija par izglītības programmām un mācību iespējām pieejama mājaslapā www.macibaspieaugusajiem.lv, kā arī ZRKAC.
Jāpiebilst, ka projektu «Nodarbināto personu profesionālās kompetences pilnveide» finansē Eiropas Sociālais fonds un Latvijas valsts, sešu gadu laikā – līdz 2022. gada 31. decembrim – ieguldot vairāk nekā 25 miljonus eiro.
Foto: no «Jelgavas Vēstneša» arhīva