Trešdien, 25. martā, Jelgavas reģionālajā Pieaugušo izglītības centrā ikviens interesents var piedalīties seminārā par enerģētikas atbalsta un daudzdzīvokļu māju siltumnoturības uzlabošanas pasākumiem. To organizē Būvniecības, enerģētikas un mājokļu valsts aģentūra (BEMA).
Anna Afanasjeva
Aģentūras ES struktūrfondu ieviešanas departamenta Projektu ieviešanas nodaļas projektu vadītāja Kristīne Rolle informē, ka pirmajā daļā BEMA speciālisti stāstīs par ES Kohēzijas fonda (KF) līdzfinansējuma izmantošanas iespējām centralizētās siltumapgādes sistēmu efektivitātes paaugstināšanai, kā arī atjaunojamo energoresursu izmantojošu koģenerācijas elektrostaciju attīstībai.
Pasākuma otrā daļa būs veltīta iespējām saņemt atbalsta finansējumu no Eiropas Reģionālā attīstības fonda, kas domāts daudzdzīvokļu māju siltumnoturības uzlabošanai. Aktivitātes ietvaros daudzdzīvokļu māju dzīvokļu īpašnieki vai to pilnvarotās personas var pieteikties finansējumam savu namu siltināšanai.
www.jelgavasvestnesis.lv jau rakstīja, ka atbalsta programma paredz segt līdz 50 procentiem no mājas siltināšanai iztērētās summas. Vienam namam maksimālais atbalsta apmērs plānots līdz 100 000 latu, nepārsniedzot 35 latus uz kvadrātmetru. Finansējumu piešķirs energoaudita, tehniskās apsekošanas un būvprojekta sagatavošanai, būvuzraudzības un autoruzraudzības veikšanai un būvdarbu izmaksām dzīvokļu īpašnieku kopīpašumā esošajās daļās. Vērtēšanā priekšroka tiks dota projektiem, kas par mazākiem līdzekļiem varēs sasniegt labākus energoefektivitātes rādītājus, kā arī mājām ar lielāku dzīvokļu skaitu. Ņemot vērā iedzīvotāju ierobežotos līdzekļus, Ekonomikas ministrija sola šogad un nākamgad programmai piešķirt papildfinansējumu energoauditu veikšanai, energoefektivitātes novērtējumu precizēšanai, kā arī dzīvojamo māju tehnisko projektu līdzfinansēšanai.
Uzņēmumu pārstāvji semināram var pieteikties BEMA pa tālruņiem 67041966 vai 67041965. Taču, kā norāda pasākuma organizatori, dzīvokļu īpašniekiem, kas vēlas iegūt informāciju un zināšanas par finansējuma piesaisti, tas nav obligāti jādara.
Seminārs 25. martā reģionālajā Pieaugušo izglītības centrā sāksies pulksten 11.
Jelgavas pašvaldības izpilddirektora vietnieks Vilis Ļevčenoks, ņemot vērā pieaugošās apkures izmaksas, spriež, ka ēku siltināšana ir galvenais risinājums, kā nākotnē samazināt apkures rēķinus, kaut arī pašreizējā situācija no iedzīvotāju maksātspējas viedokļa nav piemērotākā ieguldījumu veikšanai.
Vairākas pilsētas mājas par atbalsta saņemšanu izrādījušas interesi, bet programmas pirmajā kārtā to varētu ierobežot renovācijas tehniskā projekta trūkums. Tas gan ir iekļauts atbalstāmajās izmaksās, taču, iesniedzot pieteikumu, tam tāpat kā mājas energoauditam jābūt izstrādātam. Tomēr tas nenozīmē, ka nākamajā kārtā (pavisam paredzētas četras) jelgavnieki nevarētu sekmīgi tikt pie finansējuma.
Aplēses liecina, ka 4. līnijas 1. mājā, kas līdz šim pilsētā ir vienīgā kompleksi renovētā, siltumenerģijas ietaupījums sasniedz 50 procentus.
Dati par apkures izmaksām februārī liecina, ka zemākas apkures izmaksas ir arī tajās mājās, kur veikti daļēji pasākumi. Piemēram, Meiju ceļa 14. mājā, kur siltinātas gala sienas, nomainīti vecie logi, februārī kvadrātmetra apkure izmaksājusi 0,640 santīmus. Minētajā 4. līnijas 1. mājā – 0,635 santīmus.