«Ja katra balss individuāli skan, tad arī viss koris skan,» uzskata Jelgavas 4. vidusskolas meiteņu kora «Spīgo» vadītāja Līga Celma-Kursiete. Jelgavas Svētās Trīsvienības baznīcas tornī aizvadīta cikla «Satiec savu mūziķi» otrā tikšanās, kurā par savām muzikālajām gaitām stāstīja Jelgavas 4. vidusskolas meiteņu kora «Spīgo» diriģentes L.Celma-Kursiete, Arta Jurgenovska un Krista Lūsiņa un dalībnieces.
L.Celma-Kursiete un A.Jurgenovska, kā pašas saka, ir Jelgavas 4. vidusskolas mūzikas novirziena izauklētas. «Mums skaistākās skolas laika atmiņas saistās ar mūziku – piedzīvoti daudzi koncerti, izbraucieni,» atminas A.Jurgenovska.
Mūzikas novirziena klasi Jelgavas 4. vidusskolā 1977. gadā izveidoja tagadējais skolas direktors Agris Celms un viņa sieva direktora vietniece mūzikas novirziena darbā Liena Celma – tajā gadā savu darbību uzsāka arī meiteņu koris «Spīgo». «2000. gadā, studējot pēdējā kursā, sāku strādāt par Lienas Celmas mācekli, bet par savu pirmo patstāvīgo pieredzi uzskatu kora dalību starptautiska mēroga konkursā Pērnavā. Jāatzīst, ka tolaik nokļūt šādā konkursā nemaz nebija tik viegli, bet mēs tajā uzvarējām. Domāju, ka žūriju uzrunāja mūsu interesantais repertuārs, jo meitenes bija tik ļoti satrauktas, ka kļuva teju nevaldāmas – koris dziedāja uz pusi ātrāk nekā es diriģēju. Dalību šajā konkursā es uzskatu par savām ugunskristībām,» atklāj L.Celma-Kursiete, papildinot, ka pēc tam viņa apzināti sāka vest kori uz dažādiem konkursiem. «Pati esmu diriģenta Māra Sirmā skolota – viņš uzskata, ka kora meistarību nosaka dalība starptautiskos konkursos, un pie šīs atziņas pieturējos arī, uzsākot vadīt savu kori.»
Savas darbības laikā koris «Spīgo» ir guvis nozīmīgus pasākumus ne vien Latvijā, bet arī starptautiskā mērogā, un L.Celma-Kursiete uzskata, ka liels nopelns tajā ir tieši mūzikas novirziena klasei. «Mācības mūzikas novirziena klasē nodrošina solfedžo zināšanas, kā arī sniedz iespēju jau no 1. klases dziedāt korī, uzstāties. Mūsu skolas vērtība ir kolektīvi – mēs cenšamies attīstīt tieši kolektīvu muzicēšanas mākslu, nevis individuālo,» tā «Spīgo» vadītāja, kura uzskata, ka visaugstāko mākslu prasa tieši klasisko skaņdarbu izpildīšana.
Kora dalībnieces nemēdz izbaudīt vasaras brīvlaiku trīs mēnešu garumā, kā to var atļauties citi skolēni, savukārt viņu gūtā vērtība ir ārzemju braucieni un konkursi. «Mēs korī cenšamies uzturēt arī sabiedrisko dzīvi – mums ir sava prezidente, kas palīdz organizēt kopīgas brīvā laika aktivitātes. Piemēram, korim aizsākusies lieliska tradīcija – «Spīgo» balle – meitenes sadalās grupās un dzied balles repertuāru,» tā L.Celma-Kursiete.
Jāatgādina, ka šādas tikšanās tornī notiks katra mēneša otrajā ceturtdienā. Pasākumu cikla gaitā interesenti tuvāk varēs iepazīt Bērnu un jauniešu mūzikas kluba dibinātāju Endiju Rožkalnu, Jelgavas Tirkīza kora ansambļa vadītāju Žoržu Siksnu un citas ar mūziku saistītas personības un viņu vadītos kolektīvus. Cikls «Satiec savu mūziķi» ir dāvana jelgavniekiem valsts jubilejas gadā, tādēļ dalība pasākumos ir bezmaksas.
Foto: Jelgavas reģionālais Tūrisma centrs