27. aprīlī Jelgavas Spīdolas ģimnāzijā norisinājās nu jau par tradīciju kļuvusī Vides konference, kurā piedalījās gandrīz 150 skolēnu no vides virziena klasēm. Dalība konferencē skolēniem sniedza iespēju gūt plašāku ieskatu vides jautājumos un satikt iedvesmojošus cilvēkus.
Konferences atklāšanā skolēnus sveica skolas direktore Ilze Vilkārse un Jelgavas domes priekšsēdētāja vietnieks izglītības un sporta programmā Aigars Rublis, kurš mudināja skolēnus rūpēties par savu apkārtējo vidi, mīlēt savu pilsētu un valsti. Savukārt 9.kv klases audzēknis Mikus Svikulis savus vienaudžus iepazīstināja ar «Vides SOS» mobilo aplikāciju, mudinot to izmantot, lai veiksmīgi ziņotu par dažāda veida vides piesārņojuma avotiem.
Pasākuma pirmajā daļā skolēniem bija iespēja tikties ar trīs dažādiem vides nozares profesionāļiem. Latvijas petroglifu centra aktīvists Juris Metums skolēnus iepazīstināja ar Latvijas petroglifu centra darbību un pastāstīja par ekspedīcijām, kurās dodas apzināt, mērīt un iepazīt Latvijas alas, ūdenskritumus, dižkokus un kultūrakmeņus. Pēc šīs tikšanās skolēni kā galvenās atziņas minēja iespēju uzzināt par dažādiem Latvijas dabas pieminekļiem, piemēram, platāko dižozolu Baltijā un Austrumeiropā – Kaives Senču ozolu, lielāko laukakmeni Latvijā – Nīcgales lielo akmeni, savukārt 11.v klases skolnieks Emīls Ralfs Pastva ierosināja izdomāt kādu akciju, lai ierosinātu skolas iesaistīties Latvijas dabas pieminekļu apzināšanā un aizsardzībā, stāsta Spīdolas ģimnāzijas dabaszinību skolotāja.
Skolēniem bija iespēja tikties arī ar Latvijas kokrūpniecības federācijas pārstāvi Kristapu Cepli, kurš viņus iepazīstināja ar meža nozari kā Latvijas ekonomikas dzinējspēku. 10.v klases skolnieks Aivars Švaicāns pēc konferences atzina, ka tajā dzirdētais ir lauzis stereotipus, ka Latvijā kokus izcērt vairāk nekā iestāda, un bija pārsteigts, ka pēdējos 100 gados meža platība valstī pieaug. Līdzīgi kā A.Švaicāns, arī pārējie skolēni pozitīvi vērtē iespēju iegūt vērtīgu informāciju par koksnes daudzfunkcionālo izmantošanu, eksportu un vērtību mūsu valsts tautsaimniecībā. Nodarbība vairākiem skolēniem ļāva saskatīt perspektīvu strādāt meža nozarē.
Pārdomas par klimata pārmaiņām skolēnos rosināja tikšanās ar biedrības «homo ecos» pārstāvi Artūru Jansonu. Viņš skolēnu uzmanību pievērsa cilvēku patērēto resursu apjomiem un to lietderībai, kā arī globālās vides problēmām, kuru sekas, nenoliedzami, pasaulē jau izjūtam. Tikšanās skolēnos no jauna uzjundīja pārliecību, ka no katra indivīda ir atkarīga vides saglabāšana un ka katrs ir atbildīgs par nākotnes paaudzēm, kam atstājam savu planētu.
Konferences noslēgumā skolēniem bija iespēja piedalīties erudīcijas konkursos, atpazīstot Latvijas ūdenskritumus un alas, atbildot uz jautājumiem par mežsaimniecību, koku un meža iemītniekiem. Īpašus uzdevumus bija sagatavojusi LLU Lauksaimniecības un Meža fakultāte. Skolēniem bija jāatpazīst dažādi graudaugi, dzīvnieku spalvas, garšaugi un ragi, kā arī bija iespēja aprunāties ar studentiem par studijām LLU un studentu dzīvi.
Foto: Spīdolas ģimnāzija