Septembrī vairāk nekā 240 000 skolēnu uzsāks dalību lielākajā Latvijas valsts simtgades programmas iniciatīvā «Latvijas skolas soma», kuras mērķis ir nodrošināt, ka valsts noteiktā mācību procesa gaitā 1.–12. klašu skolēni – tostarp profesionālās izglītības iestāžu audzēkņi – klātienē izzina Latvijas dabas un kultūras vērtības, kā arī iepazīst zinātnes sniegumus un uzņēmējdarbības veiksmes stāstus. Lai nodrošinātu iniciatīvas darbību, valsts sekretāru sanāksmē izsludināts Ministru kabineta noteikumu projekts par iniciatīvas ieviešanu, informē Kultūras ministrijā.
Iniciatīva «Latvijas skolas soma» veidota kā kompleksa, starpdisciplināra programma ar mērķi stiprināt jaunās paaudzes nacionālo identitāti, valstiskās piederības apziņu, attīstīt kultūras izpratni, paaugstināt izglītības kvalitāti, kā arī mazināt sociālo nevienlīdzību. «Latvijas skolas somas» gaitā plānots īstenot tādas metodes kā profesionālo kultūras un mākslas institūciju – teātru, muzeju, bibliotēku, arhīvu – apmeklējumi, radošo apvienību, kultūras jomas nevalstisko organizāciju apmeklējumi, kā arī citi pasākumi.
Ministru kabineta noteikumu projekts paredz, ka no 2018. gada 1. septembra līdz 2018. gada 31. decembrim dalību iniciatīvā plānots nodrošināt vairāk nekā 240 000 skolēnu, bet par iniciatīvas īstenošanu 2019. gadā un turpmāk plānots sagatavot atsevišķus Ministru kabineta noteikumus.
Integrētās mācību programmas izveidei, transporta un ieejas biļešu segšanai kopumā paredzēti 13 miljoni eiro jeb 40% no simtgades nacionālo pasākumu programmai plānotā valsts finansējuma piecu gadu periodā. Plānots, ka finanšu līdzekļus proporcionāli skolēnu skaitam, saņems izglītības iestāžu dibinātāji – pašvaldības, ministrijas, biedrības, nodibinājumi un komersanti –, kas īsteno pamata un vidējās vispārējas un profesionālās izglītības programmas. Gada noslēgumā finansējuma saņēmēji sniegs detalizētas atskaites par finansējuma izlietojumu atbilstoši noteiktajām saturiskajām jomām.
«Latvijas skolas soma» īstenošanai Kultūras ministrija ir izstrādājusi metodisko materiālu, kā arī apkopojusi un regulāri atjaunina informāciju par norisēm kultūras jomā. Izveidota arī Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogramma «Latvijas skolas somas» satura radīšanai. Divu gadu garumā īstenotie pilotprojekti Latvijas pašvaldībās apliecina, ka, efektīvi plānojot līdzekļu izlietojumu, iespējams sasniegt labus rezultātus – noorganizēt vērtīgas norises, māksliniekiem atbraucot uz skolu, veicināt izglītības un kultūras jomu sadarbību, ar aizraujošiem un izzinošiem notikumiem radīt skolēnos interesi un vēlmi izzināt vairāk Latviju un mūsdienu pasaules radītās iespējas.
Plašāka informācija par iniciatīvu «Latvijas skolas soma» Latvijas valsts simtgades programmas mājaslapā.
Foto: publicitātes