Jelgavas Valsts ģimnāzijā norisinās Veselības nedēļa, kuras gaitā skolā notiek vairāki informatīvi pasākumi skolēniem. Šodien skolā viesojās Latvijas Samariešu apvienības pārstāvji, lai izglītotu jauniešus par pirmās palīdzības sniegšanu dažādās kritiskās situācijās.
«No vairākiem skolēniem saņēmām ierosinājumu organizēt pirmās palīdzības praktiskās mācības – tas jauniešiem vienlaikus šķiet gana interesenti un noderīgi,» stāsta Jelgavas Valsts ģimnāzijas skolēnu pašpārvaldes prezidents Renārs Tukris, papildinot, ka skolēnu pašpārvalde uzņēmās organizēt šādu pasākumu. Aicinājumam demonstrēt paraugdemonstrējumus atsaucās Jelgavas Valsts ģimnāzijas absolvente Latvijas Samariešu apvienības biedre Eva Mediņa. Darboties Samariešu apvienībā paralēli mācībām viņa uzsāka jau skolas laikā, bet tagad studē medicīnu. «Šodien visus interesentus iepazīstinām ar četrām situācijām – kā rīkoties, ja cilvēks zaudējis samaņu, bet elpo vai neelpo, kā palīdzēt, ja notikusi aizrīšanās, ko darīt, ja cilvēkam sākusies asiņošana,» norāda E.Mediņa.
Samariešu apvienības pārstāvji skolēniem stāstīja un rādīja, kā pareizi rīkoties dažādās situācijās, uzsverot arī dažādas nianses. Piemēram, ja nepieciešams izsaukt ātro palīdzību, tas konkrētajā brīdī jāuztic konkrētam cilvēkam, kurš atrodas tuvumā. «Svarīgi ir to nebļaut pūlim, bet palūgt konkrētu personu. Citādi bieži vien cilvēki domā – gan jau tas otrs piezvanīs, bet nepiezvana neviens,» tā viņa. Vēlāk jaunieši arī paši varēja izmēģināt sniegt pirmo palīdzību.
«Mācos 10. klasē, un līdz šim mums nav mācīts, kā sniegt pirmo palīdzību. Bioloģijā izrunājam dažādas situācijas, tomēr praktiskā darbība ir kas pavisam cits. Es tiešām gribētu būt sagatavota šādām negaidītām likstām – iespējams, kādreiz tas var glābt manu tuvinieku vai līdzcilvēku dzīvību,» stāsta Anastasija. Savukārt Elīna papildina, ka šādi paraugdemonstrējumi vienlaikus ir iespēja atbrīvoties no mītiem. «Es vienmēr biju domājusi, ka aizrīšanās gadījumā cilvēks jākrata kājām gaisā vai jāklapē pa muguru. Šodien uzzināju, ka viens no paņēmieniem neko nedod, bet otrs ir ļoti grūti piepildāms,» tā viņa. Savukārt vairāki 11. klases audzēkņi atzina, ka drīzumā plāno kārtot autovadītāja tiesības un virkne jautājumu teorētiskajā testā saistīta ar pirmo palīdzību, tādēļ nodarbība ir ļoti noderīga. «Tagad uz vairākiem jautājumiem es skaidri zināšu atbildes – kad reiz esi pamēģinājis, tas labāk iesēžas atmiņā,» norāda 11. klases audzēknis Emīls.
Samariešu apvienības pārstāvji pastāstīja arī par pirmās palīdzības mācību praksi citās valstīs, uzsverot – piemēram, Vācijā un Austrijā bērniem skolā notiek īpaši sanitāru pulciņi un skolas māsiņai tiek piesaistīti atbildīgie bērni sanitāri. Protams, viņi neārstē un neveic medicīniskas manipulācijas, bet skolas vidē mācās teorētiski un praktiski reaģēt uz dažādiem gadījumiem. Visbiežāk tie ir bērni un jaunieši, kuri arī turpmākās dzīves gaitas plāno saistīt ar medicīnu. Ideja par šāda veida tematiskā pulciņa izveidi tiks izvērtēta arī Jelgavas Valsts ģimnāzijā.
Foto: «Jelgavas Vēstnesis»