«Izstādē «Cimdotā Latvija» apkopoti 53 cimdu pāri – to vidū dūraiņi, kas piedzīvojuši Sibīriju, cimdi, kas dāvināti kāzās, Jettes Užānes adīti dūraiņi, pavisam nesen un pirms vairāk nekā simts gadiem radīti cimdi,» par Jelgavas 4. sākumskolā apskatāmo izstādi stāsta direktores vietnieces Ginta Upīte un Aija Kuķalka. Šī izstāde, kas iedvesmota no Latvijas simtgades akcijas «Cimdotā Latvija», ir viens no izglītības iestādē īstenotajiem Latvijas nedēļas pasākumiem, caur kuriem sākumskolas skolēni mācās paši veidot svētkus un izprast to nozīmi.
«Mūsu šāgada valsts svētku tēma ir «Tavas saknes tavā zemē». Veidojot šādu izstādi, skolēni iepazīst savas dzimtas saknes, jo katram skolēnu atnestajam cimdu pārim pievienots stāsts,» atklāj G.Upīte. «Mana vectēva cimdi. Varbūt arī tie nav paši glītākie cimdi pasaulē, tomēr manam vectēvam tie ir ļoti mīļi un svarīgi, jo tos viņam adījusi viņa vecmāmiņa, ar kuru kopā viņš piedzīvojis ne vieglākos laikus izsūtījumā Sibīrijā,» par atnestajiem dūraiņiem stāsta 6. klases skolēns Reinis. Savukārt 1. klases skolnieces Kate un Luīze izstādei atnesušas vienu dūraini, kas ir vairāk nekā simts gadus vecs. «Tas ir mūsu vecvectēva cimds, kuru viņš saņēma no savas jaunās sievas kāzu dienā,» atklāj meitenes. Skolā uzsver, ka izstādes lielākā vērtība ir stāsti, ko skolēni kopā ar vecākiem atklājuši, jo caur tiem viņi tuvāk iepazīst savu dzimtu.
Tāpat šonedēļ skolēni piedalījās arī citos valsts svētku ieskaņas pasākumos. «Kopīgi veidojām Latvijas stiprāko koku – ozolu. Katrs skolēns to papildināja ar baltu papīra sirsniņu, tādējādi iezīmējot valsts karoga balto joslu. Vēlamies, lai katrs no mums pieliek savu roku svētku veidošanā, apzinoties sevi savā Latvijā, savā pilsētā,» aktivitātes mērķi skaidro G.Upīte. Bet Dziesmotajos starpbrīžos skolēni, pulcējoties aktu zālē, izdziedāja populārākās valsts simts gadu gaitā tapušās dziesmas. «Dziesma latviešiem ir liela vērtība, un, lai to nepazaudētu, skolā mudinājām bērnus izzināt šo dziesmu stāstus, mācīties saklausīt un dziedāt līdzi,» norāda 4. sākumskolā. Katra klase izvēlējās un tuvāk izzināja vienu dziesmu, kuras dziedāšanā pievienojās arī pārējie.
Svētku sajūtas radīšanai bērni kopā ar pedagogiem no pašu darinātiem svečturīšiem pie skolas veidoja Latvijas valsts kontūru un kopīgi dziedāja dziesmu «Daudz laimes, Latvija!». Bet šodien, noslēdzoties Latvijas nedēļai, skolēni rītu ievada ar kopīgu valsts himnas dziedāšanu un pašu pagatavotās svētku kūkas baudīšanu. «Mums ir izveidojusies tradīcija, ka 1.–4. klašu skolēni piedalās svinīgajā pasākumā skolas zālē, kopīgi izpildot Ulda Stabulnieka dziesmu Tik un tā». Šogad skolēni veidos arī ziedu grozu Latvijai, katrā pašdarinātajā ziedā papildinot domu – «Es esmu Latvija». Savukārt 5.–6. klašu skolēni piedalīsies pasākumā «Maršs Latvijai», soļojot pie pašu izpildītas dziesmas. Šo akciju mums jau vairākus gadus palīdz īstenot Zemessardzes 52. kaujas atbalsta bataljons – zemessargi viesojas skolā, mācot bērniem soļot,» tā G.Upīte, papildinot, ka pirms svinīgā pasākuma zemessargi skolā viesojušies trīs reizes.
Foto: Jelgavas 4. sākumskola