«Ja gadās kāda neparedzēta situācija, svarīgi ir zināt glābšanas dienesta tālruņa numuru 112. Mēs ar draudzeni vienreiz zvanījām, lai izsauktu policiju uz nepabeigto daudzstāvu ēku Pumpuru ielā, kur puikas ložņāja,» stāsta Jelgavas 6. vidusskolas 5. klases audzēkne Arīna, kura šodien pārstāvēja skolas komandu Jelgavas pilsētas Pašvaldības policijas un sadarbības partneru rīkotajā drošības pasākumā «Esi drošs un vesels» Jelgavas 3. sākumskolā.
Pasākuma «Esi drošs un vesels» galvenā doma: sākoties mācībām, vēlreiz bērniem atgādināt par dažādiem drošības un veselības jautājumiem – drošību mājās, skolā, uz ceļa, internetā, par savstarpējām attiecībām, emocionālo veselību. Pasākumā piedalījās pilsētas skolu 5. un 6. klašu audzēkņi. «1., 2., 3. klašu skolēnus lielākoties uz skolu nogādā vēl vecāki, bet 5. un 6. klašu skolēni jau ir patstāvīgi un ceļu uz skolu un mājup mēro paši, tāpēc šajā pasākumā gribējām uzrunāt tieši šī vecuma bērnus, kuri it kā šķiet lieli, bet tomēr ir jāuzvaktē,» saka Pašvaldības policijas Nepilngadīgo likumpārkāpumu prevencijas grupas vecākā inspektore Daiga Antonova.
Zināšanas par drošību bērni apliecināja, pildot uzdevumus deviņās dažādās darbnīcās, ko organizēja iestādes un organizācijas, kuru pienākums ir ikdienā rūpēties par bērnu drošību. Piemēram, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests, Pašvaldības policija, Valsts policija, Jelgavas Sociālo lietu pārvalde, Jelgavas poliklīnika, Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD), Jelgavas jaunsargi.
Uzrunāto organizāciju pārstāvji atzīst, ka skolēni ir zinoši drošības jautājumos, taču svarīgi ir šos jautājumus ik pa laikam atkārtot. Piemēram, pie ugunsdzēsējiem glābējiem bērni zināja teikt: ja telpā radies piedūmojums, no tās labāk izkļūt, noliecoties tuvāk zemei, ka ķēdīti, kas ap kaklu, negaisa laikā labāk ir tomēr noņemt, jo metāls pievelk zibeni. Pašvaldības policijas sagatavotajos uzdevumos skolēniem bija vai nu jāpiekrīt, vai jānoliedz dažādi apgalvojumi. Piemēram, «Vecāku klātbūtnē nepilngadīgie drīkst pagaršot alkoholu», «Visi dzīvnieki mīļi, tāpēc visus drīkst paglaudīt». Bibliotēka aicināja bērnus aizdomāties par drošību internetā. Piemēram, kā viņi rīkotos situācijā, ja labākais draugs prasa samainīties ar draugiem.lv parolēm. Jaunsargi bērniem organizēja šķēršļu joslu, bet CSDD pārbaudīja bērnu zināšanas, atpazīstot ceļa zīmes.
Uzrunātie skolēni atzīst, ka viņiem visvairāk patika aktivitātes, kurās varēja paši praktiski darboties, piemēram, ar ugunsdzēsēju šļūteni, izritinot to, gāzt ķegļus, skriet jaunsargu stafeti. «Man vecāki mācījuši, ka nedrīkst sarunāties ar svešiem cilvēkiem, kāpt svešās mašīnās, neatļautās vietās šķērsot ceļu. Tas ir ļoti svarīgi, jo es vairākas reizes nedēļā pats no skolas eju uz Mūzikas skolu. Vairākās vietās ir jābūt ļoti uzmanīgam, jo īpaši pie Mūzikas skolas, kur gājēju pārejai nav luksofora un bieži mašīnas nepalaiž,» stāsta Tehnoloģiju vidusskolas 6. klases skolēns Adrians.
Pateicībā par piedalīšanos visi skolēni saņēma dāvanas, lai drošāks ceļš uz skolu un mājām.
Foto: Ivars Veiliņš/«Jelgavas Vēstnesis»