Šajā nedēļas nogalē, 24. augustā, Jelgavā svinēsim Piena, maizes un medus svētkus. Rīta pusē būs svētku tirgus Raiņa parkā, kur noteiks gardāko medu un rudzu maizi, kā arī mobilajā lauku sētā varēs apciemot govi, kazas, vistas un bites. Pēcpusdienā Lielupes ūdeņus kuls 11. «Rasas» piena paku laivu regate, savukārt vakarā visus priecēs latviešu mūziķu koncerts Uzvaras parkā.
Ritma Gaidamoviča
Jau tradicionāli gada gardākos svētkus ievadīs lauku labumu un amatnieku tirgus Raiņa parkā, kas notiks no pulksten 9 līdz 15. Šeit būs iespēja nobaudīt maizi, medu un arī pienu. Šobrīd tirgum pieteikušies vairāk nekā 100 tirgotāji, kas sola gardumus atvest no dažādām Latvijas malām. Visplašākā klāstā, protams, būs medus un maize.
Reizē ar tirgus apmeklējumu jelgavnieki tiks aicināti nogaršot un noteikt Latvijas atzītāko medu, bet Latvijas Maiznieku biedrība savā 20. jubilejas gadā no jelgavniekiem grib izzināt, kura, viņuprāt, ir Zemgales gardākā rudzu maize. Garšas kārpiņas palutināt jau tradicionāli ļaus arī Jelgavas Amatu vidusskolas audzēkņi un pasniedzēji, kuri šogad Raiņa parkā iecerējuši pagatavot Gardumlaika garāko sviestmaizi. Cik gara tā izdosies, varēs noskaidrot sestdien.
Šī gada jaunums – projekts «Lauki ienāk pilsētā». Proti, šajā dienā Raiņa parkā tiks uzbūvēta mobilā lauku sēta, kurā varēs satikt, papaijāt tuvāko saimniecību mājlopus – govi, kazas, teliņus, cūkas, vistas, pīles un gaiļus,» stāsta šī projekta vadītāja LLU Mūžizglītības centra vadītāja Ilvita Švāne. Bet Latvijas Biškopības biedrības stendā šajā sētā apmeklētāji klātienē varēs apskatīt bites, degustēt dažādu šķirņu medu, piedalīties konkursos, iepazīties ar visiem biškopības produktiem: medu, ziedputekšņiem, bišu maizi, bišu māšu peru pieniņu, vasku un propolisu, uzzinot par to iegūšanas veidu un ārstnieciskajām īpašībām. Speciālā piekabē pie stenda apmeklētāji varēs vērot medus iegūšanas procesu, sākot ar kāres atvākošanu un līdz pat medus iepildīšanai burciņā. I.Švāne piebilst, ka sētā darbosies arī degustāciju māja, kurā līdztekus medum varēs nobaudīt arī dažādus Zemgalē ražotus produktus. Bet par saimniekiem lauku sētā iecelta mūsu folkloras kopa «Dimzēns». «Kā kārtīgā lauku sētā būs arī lauksaimniecības tehnika, kurā varēs arī iekāpt,» tā I.Švāne.
Aktivitātes gan lieliem, gan maziem rīkos arī Latvijas Jauno zemnieku klubs, piedāvājot Olimpisko skrējienu pēc siera, bet Latvijas Sarkanā Krusta Jelgavas jauniešu organizācija rīkos Veselības fabriku, kā arī radošās aktivitātes Slaukšanas īso kursu, Piena peldi.
Jāpiebilst, ka no pulksten 10 paralēli andelei, radošajām darbnīcām un Lauku sētai paredzēta arī kultūras programma ar «Kreicburgas ziķeriem» un pašmāju pašdarbniekiem. Bet pulksten 11 Jelgavas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš pie bērnu un jauniešu centra «Junda» sveiks 102 jaundzimušos, tostarp dvīņu pāri, kuri jelgavnieku pulkam pievienojušies no Jāņiem līdz šiem svētkiem.
Savukārt jau no pulksten 15 visi gaidīti Lielupes promenādē, kur uz startu lēnām rosīsies «Rasas» piena paku laivu regates dalībnieki. Pavisam kuģus būvēt pieteikušās 40 komandas. Pašvaldības iestādes «Kultūra» projektu vadītājs Ivars Pirvics stāsta, ka pa Lielupi pienu paku regatē kuģos draugu kompānijas, uzņēmumu, iestāžu, biedrību un pašdarbības kolektīvi. «Katrai komandai laivas būvniecībai ir izsniegtas 1000 tukšas piena pakas, tikai atšķirība tā, ka Rīgas Piena kombināts šajā reizē dāvā nevis litra, bet pusotra litra tukšas piena pakas, kas piepildītas ar gaisu. Līdz ar to komandām ir iespēja veidot lielākus un izturīgākus peldlīdzekļus,» tā I.Pirvics, piebilstot, ka no pulksten 15 līdz 16 Lielupes promenādē notiks iepazīšanās ar komandām, ikviens varēs tuvāk apskatīt pienu paku kuģus, bet jau pulksten 16 tie dosies parādes braucienā.
Protams, kā katru gadu, visus paku kuģus vērtēs žūrija, lai jau pulksten 19.30 Uzvaras parkā nosauktu šī gada labāko peldlīdzekļu saimniekus.
Pēc apbalvošanas Uzvaras parkā – dejas kopā ar dīdžeju Jax, grupu «Klaidonis», «6. jūdze» un «Strawberries with salt». Ieeja parkā – no pulksten 18.30. Ieejas maksa uz vakara daļu Uzvaras parkā – trīs lati; skolēniem, studentiem un pensionāriem – divi lati.
Foto: Ivars Veiliņš
Video: no «Kultūras» arhīva