Pirms gada Jelgavas pensionāru biedrība sadarbībā ar Jelgavas Sociālo lietu pārvaldi uzsāka projektu «Ģimenes asistenti Jelgavas pilsētā». Tajā ģimenes asistenta profesijā tika sagatavoti 24 pensijas un pirmspensijas vecuma cilvēki, no kuriem 11 jau 1. jūlijā stāsies oficiālās darba attiecībās.
«Domāju, ka projekta realizācijai atbilst Hansa Kristiana Andersena vārdi: «Katra cilvēka dzīve ir ar Dieva roku rakstīta pasaka.» Arī mūsu projekts ir kā pasaka, kas sākās ar vārdiem «Reiz bija ideja un tapa projekts…». Realizācijas gaitā gāja visādi – bija gan kāpumi, gan kritumi, gan skumjas, gan prieki. Projekta virzība bija pagrūta, tomēr mērķi izpildījām,» stāsta Jelgavas pensionāru biedrības pārstāve un projekta vadītāja Marija Kolneja. Projektā iesaistījās 24 sociālā riska ģimenes, kurās aug 57 bērni, un katra ģimene tika nodrošināta ar vienu asistentu, kura uzdevums bija palīdzēt uzlabot ģimenes sociālās prasmes. Septiņās no ģimenēm ir abi vecāki, savukārt pārējās ģimenēs mammas bērnus audzina vienas. Turklāt lielākā daļa vecāku, uzsākot projektu, bija ilgstoši bezdarbnieki.
M.Kolneja stāsta, ka bija ģimenes, kas ļoti aktīvi iesaistījās projektā un bija priecīgas saņemt priekšrocības, ko sniedza dalība tajā, tomēr aptuveni trešdaļa projektam pakļāvās ar grūtībām – negribīgi apmeklēja sadzīves prasmju celšanas nodarbības un kultūras pasākumus. «Projekta gaitā esmu nonākusi pie vairākiem secinājumiem. Viens no tiem: ģimenes asistents ir nevis darbs, bet gan kalpošana, un to darīt var tikai cilvēks, kurš ir gatavs ziedoties sociālo problēmu novēršanai. Otrs secinājums: var palīdzēt tikai tam, kurš grib palīdzību saņemt un kaut ko mainīt dzīvē. Ir cilvēki, kuri neko negrib mainīt, viņiem ir labi, kā ir, pat ja mums, cilvēkiem no malas, tā nešķiet. Tāpēc diemžēl bija ģimenes, kurām šie seši mēneši principā ir bijuši veltīgi,» tā M.Kolneja.
Projektam noslēdzoties, uzlabojumi konstatēti 15 ģimenēs. Trīs mammas uzsāka strādāt algotu darbu, viena rudenī plāno mācīties profesionālās tālākizglītības kursos, divām ģimenēm ir uzlabojušās attiecības ar radiniekiem, viena ģimene mainīja savu dzīvesvietu, viena mamma ir pārtraukusi lietot atkarības vielas un divās ģimenēs ir uzlabojusies budžeta plānošana. Papildu tam mainījusies arī ģimeņu attieksme citai pret citu, uzlabojusies prasme uzklausīt, pieņemt arī citu domas, ģimenēm ir cēlies pašvērtējums, tās ir kļuvušas drošākas, atvērtākas. Ģimenes ieguva jaunas zināšanas, attīstīja savas prasmes, piemēram, rokdarbos, ēst gatavošanā, dažādās sadzīviskās aktivitātēs, kā arī guva citādāku skatījumu par to, kā radoši, aktīvi un interesanti var pavadīt brīvo laiku kopā ar bērniem.
Lai gan projekta realizēšanas laikā vairākas sociālā riska ģimenes tika ievirzītas uz pareizā ceļa, galvenais projekta mērķis tomēr bija veicināt pirmspensijas un pensijas vecuma Jelgavas iedzīvotāju sociālo integrāciju un iekļaušanos darba tirgū. Tas, pēc M.Kolnejas domām, ir panākts, jo, noslēdzoties projektam, gatavību veikt ģimenes asistenta darbu izteikuši jau 18 pirmspensijas un pensijas vecuma cilvēki.
Piektdien, 22. aprīlī, dienas centrā «Sadraudzība» visiem 24 projektā iesaistītajiem ģimenes asistentiem svinīgi tika pasniegts sertifikāts. To saņēma Antoņina Kuročkina, Silvija Latunova, Biruta Vasiļjeva, Viktors Želvis, Aivars Kursītis, Marita Gorodņičeva, Anna Ināra Ružinska, Svetlana Serebrjakova, Aelita Apsīte, Raisa Dubeņecka, Antra Skuja, Irēna Vitkovska, Vija Ušvile, Edīte Gārseniece, Tatjana Hofrāte, Vitālija Baltuškaite, Lilija Zaikovska, Ārija Mūrniece, Ļubova Zinkovska, Dzintra Pelegrīma, Dzintra Balode, Anda Janaite, Ludmila Krupeņkova, Dzidra Pempere. Viņi pēc īpaši izstrādātas mācību programmas trīs mēnešus apguva jaunas zināšanas un prasmes, lai pēc tam sešu mēnešu garumā sociālā riska ģimenēm ar bērniem varētu palīdzēt pilnveidot sociālās prasmes, stiprināt ģimenes vērtības, sniegtu atbalstu dažādu problēmu risināšanā, veicinātu ģimeņu sadzīves apstākļu uzlabošanos un savstarpējo sapratni starp ģimenes locekļiem, mazinot vardarbības izpausmes.
Tagad apmācītajiem ģimenes asistentiem ir iespēja savas iegūtās zināšanas turpmāk realizēt, strādājot Jelgavas Sociālo lietu pārvaldē kā ģimenes asistentiem.
Foto: Raitis Supe