«Abas nākam no Austrumeiropas, tādēļ mums aktuāls temats ir postpadomju sabiedrība un savas identitātes meklējumi šodien, studējot Eiropas rietumos,» atklāj Berlīnē, Vācijā, rezidējošā jelgavniece mūziķe Valērija Kravale. 25. jūlijā pulksten 18.30 namā Zemgales prospektā 9 notiks laikmetīgās mākslas izstāde un koncerts «Past present» («Pagātne tagadne») – V.Kravales un baltkrievu fotogrāfes Tašas Orlovas, kas šobrīd studē Nīderlandē, kopdarbs.
«Ar Tašu iepazināmies Nīderlandē, studējot Hāgas Karaliskajā mākslas akadēmijā. Pēc viena studiju gada abas nolēmām iet savu ceļu – Taša iestājās Mākslas akadēmijā Amsterdamā, bet es – Berlīnes Mūzikas institūtā. Turpinot uzturēt draudzīgas attiecības, abas nonācām līdz kopīgi interesējošai tēmai par postpadomju vēsturi un sevis meklējumiem tajā, izveidojot projektu, kurā Taša savas izjūtas pauž caur fotogrāfiju, bet es – caur mūziku,» Jelgavā gaidāmā laikmetīgās mākslas pasākuma ideju ieskicē V.Kravale.
Izstādē T.Orlova, kura pēta, kā padomju pagātne un tās interpretācijas atspoguļojas tagadnē un ietekmē cilvēku uztveri, savus radošos meklējumus rādīs caur fotogrāfijas mākslu un instalācijām. «Es piedzimu laikmetu krustojumā, 1989. gadā, bet šo laiku atceros tikai pēc nostāstiem. Neskatoties uz to, ka esmu daudz ceļojusi, tikai pēc pārvākšanās uz Amsterdamu un iestāšanās Mākslas akadēmijā saskāros ar nepieciešamību atbildēt uz daudziem jautājumiem un kritiski apzināties savu pagātni. Studējot filozofiju, mākslu, kritisko teoriju, apšaubīju daudzas lietas, kam esmu ticējusi – vēsturi, sevis un savas valsts uztveri –, un tas bija sāpīgs process. No manām šaubām regulāri radās jautājumi, kurus pētu savos darbos: kas esmu šajā pagātnes mantojumā un kā varu piedalīties tā konstruktīvā apcerē? Izmantojot kolāžas un animāciju, mēģinu uzbūvēt jaunās mijiedarbīgas attiecības ar telpu un arhitektūru starp pagātni un tagadni,» norāda baltkrievu māksliniece.
Savukārt jelgavniece V.Kravale ir jauna māksliniece, kura šobrīd studē Berlīnē, bet 2017. gadā ar stopiem izbraukusi cauri Eiropai un spēlējusi uz ielām – tas pamudinājis saprast, ka mūzika viņai palīdz komunicēt. Pēc 30 apceļotām valstīm V.Kravales skanējums pārvērties, kā viņa pati saka, psihedēliskajā indie versijā – jaunā mūziķe savu austrumeiropietes mentalitāti izzina caur skaņām. Jāpiebilst, ka šā gada maijā V.Kravale laida klajā savu pirmo debijas albumu «Life goes on» («Dzīve turpinās»).
Pasākums notiks ēkā Zemgales prospektā 9, ar kuras saimniekiem V.Kravalei ir izveidojušās labas attiecības, – tur 2017. gada Muzeju naktī notika arī viņas rīkotais psihedēliskais vakars.
Jāpiebilst, ka izstāde «Past present» būs apskatāma tikai vienu dienu – laikmetīgās mākslas pasākuma laikā. Ieeja – par ziedojumiem, un tas notiks bilingvāli – angļu un krievu valodā.
Foto: Taša Orlova