«Šis veiksmīgās sadarbības stāsts, kura rezultātā ir tapis inovatīvs produkts – veselīgie nootropie enerģijas batoniņi –, sākās klases salidojumā. Mans klasesbiedrs Mārtiņš Balodis, kurš studē biologos Latvijas Universitātē, zinot to, ka es mācos LLU Pārtikas tehnoloģijas fakultātē (PTF), nāca ar ideju un aicināja palīdzēt pilnveidot recepti, izstrādāt ražošanas tehnoloģiju un atrast piemērotāko iepakojumu. Rezultātā ir tapuši veselīgi enerģijas batoniņi,» stāsta LLU PTF Pārtikas zinību 3. kursa studente Katrīna Pētersone.
Viņa sadarbībā ar uzņēmumu «BrainBerry», kurā darbojas divi topošie biologi – M.Balodis un Kārlis Brants –, izstrādājusi inovatīvu, uzturvielām bagātu un veselīgu uzkodu – nootropos enerģijas batoniņus, kas ir ne tikai garšīgi, bet arī funkcionāli. Proti, to funkciju nodrošina nootropi – augu ekstrakti un savienojumi, kas uzlabo smadzeņu darbību. Lai iegūtu finansējumu sava produkta attīstībai, jauniešu komanda šomēnes startēja grantu programmā «Atspēriens». Lai gan viņu ideja par inovatīvo enerģijas batoniņu ražošanu sabiedrības balsojumā saņēma 3. vietu, konkursa žūrija finansējumu kopumā 12 tūkstošus piešķīra četrām citām komandām.
K.Pētersone stāsta, ka viņas galvenais uzdevums bija nostiprināt batoniņu receptūru. «Pie jaunā produkta strādāju jau no augusta beigām kopā ar pasniedzēju, docenti, uzņēmēju Ilgu Gedrovicu, kuras vadībā tapušas arī veselīgās brokastu pārslas «Milzu» un citi produkti. Pirms sākām, ar komandu izpētījām pieejamo enerģijas batoniņu klāstu, nogaršojām tos. Svarīgi, ka šie batoniņi ir bez papildu pievienota cukura – radīti no dabīgām izejvielām, un, manuprāt, tieši tādi šobrīd cilvēkus saista,» stāsta Katrīna.
Viņa atklāj, ka šai sadarbībai ir vēl kāda pievienotā vērtība. «Beidzot augstskolu, bakalaura darbā ir jāpiedāvā kāds inovatīvs produkts. Ar šo veiksmīgo sadarbību būšu nošāvusi divus zaķus ar vienu šāvienu – devusi pienesumu uzņēmējiem jauna produkta radīšanā un arī uzrakstījusi savu bakalaura darbu, turklāt šis produkts ir reāli aptaustāms,» atzīst studente.
«Darbs pie jauna produkta izstrādes ir ļoti interesants, un man ir prieks, ka augstskolā gūtās zināšanas varu likt lietā, sadarbojoties ar uzņēmumu. Jo īpaši mani saista tas, ka šis ir dabīgs produkts, jo arī es cenšos ikdienā dzīvot veselīgi. Piemēram, cenšos uzturā nelietot saldumus, to vietā izvēloties riekstus vai žāvētus augļus,» atzīst Katrīna.
Viņa stāsta, ka šobrīd jaunie enerģijas batoniņi tiek ražoti nelielos daudzumos, taču «BrainBerry» ir iestājies Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Jelgavas Biznesa inkubatorā un arī Latvijas Universitātes studentu Biznesa inkubatorā, kur saņem palīdzību produkta tālākai attīstīšanai. Šajā nedēļas nogalē uzņēmums pirmo reizi savus nootropos enerģijas batoniņus piedāvās nopirkt «Rīga Plaza», kur būs izvietots Latvijas Universitātes studentu Biznesa inkubatora inovāciju stends, ļaujot tirdzniecības centra apmeklētājiem iepazīt studentu radītos produktus.
«Šobrīd mums svarīgākais ir kopīgiem spēkiem pabeigt produkta izstrādi, un veiksmīgi to ievirzīt tirgū,» saka Katrīna, kura ir pārliecināta, ka sadarbība ar «BrainBerry» neapstāsies pie diploma iegūšanas.
Foto: no personīgā arhīva