Šodien zemkopības ministrs Jānis Dūklavs, finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola, Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas padomes priekšsēdētājs Valdis Turlais un Latvijas Tirgotāju asociācijas prezidents Henriks Danusēvičs parakstīja sadarbības memorandu par samazinātās piecu procentu pievienotās vērtības nodokļa likmes piemērošanu Latvijai raksturīgiem augļiem, ogām un dārzeņiem, informē Zemkopības ministrijas pārstāve Rūta Rudzīte.
Sadarbības memoranda nosacījumi paredz: Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijai un Latvijas Tirgotāju asociācijai būs jānodrošina, lai biedri, nosakot cenu svaigiem augļiem, ogām un dārzeņiem, no nākamā gada 1. janvāra piemēro samazināto piecu procentu likmi līdzšinējās 21 procenta likmes vietā, nodrošinot atbilstošu gala cenas samazinājumu. Tādējādi tiks aizsargāta patērētāju pirktspēja un veicināts Latvijai raksturīgo augļu, ogu un dārzeņu noiets. «Esam spējuši pārliecināt valdību par to, ka arī Latvijā nepieciešams piemērot samazināto pievienotās vērtības nodokli – kaut arī sākotnēji tikai svaigiem augļiem, ogām un dārzeņiem. Šim solim ir vairāki pozitīvi ieguvumi – pircēji turpmāk vairāk un lētāk pirks Latvijā izaudzētos svaigos produktus, tātad arī veselīgāk ēdīs un dzīvos, mazināsies dažādi krāpnieciski darījumi tirdzniecībā, bet mūsu augļkopji un dārzeņkopji būs konkurētspējīgāki salīdzinājumā ar citu valstu ražotājiem,» norāda zemkopības ministrs.
Pārtikas tirgotāji apņēmās veikt arī pircēju informēšanas pasākumus, lai izceltu pievienotās vērtības nodokļa samazinājumu svaigiem augļiem, ogām un dārzeņiem. Tāpat atbalstu memoranda mērķa sasniegšanā aicināti sniegt arī citi mazumtirdzniecības uzņēmumi.
Samazināto piecu procentu pievienotās vērtības nodokļa likmi no nākamā gada piemēros:
• ogām: aronijām, avenēm, brūklenēm, cidonijām, citronliānas un irbenes ogām, dzērvenēm, ērkšķogām, jāņogām, kazenēm, kazeņavenēm, korintēm, krūmmellenēm, lācenēm, mellenēm, meža zemenēm, pīlādžu, plūškoka, sausserža un smiltsērkšķu ogām, upenēm un zemenēm;
• augļiem: āboliem, bumbieriem, ķiršiem un plūmēm;
• dārzeņiem: burkāniem, cukurkukurūzai, fenhelim, galda bietēm un rāceņiem, galviņkāpostiem, ziedu un lapu kāpostiem un tamlīdzīgiem pārtikas kāpostaugiem, brokoļiem, gurķiem, kabačiem, cukini, kartupeļiem, kāļiem, kolrābjiem, mārrutkiem, ķiplokiem, ķirbjiem, melnajiem rutkiem, pastinakiem, patisoniem, pētersīļu saknēm, pupām un pupiņām, puraviem, redīsiem, selerijām (sakņu, kātu, lapu), sīpoliem un šalotēm, sparģeļiem, tomātiem, topinambūriem, turnepšiem un zirņiem;
• un arī dārza salātiem (galviņsalātiem) un cigoriņiem (tai skaitā lapu cigoriņiem), garšaugiem (tai skaitā dillēm, lapu pētersīļiem, bazilikam, koriandram jeb kinzai, piparmētrām un tml.), ķiploku lokiem, salātu dārzeņiem (tai skaitā romiešu salātiem, ozollapu salātiem, rukolai, endīvijām, mizunai), skābenēm, spinātiem, rabarberiem, mangoldam un sīpollokiem.
Foto: no JV arhīva