Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) uzsācis ikgadējo gripas monitoringu, lai savlaicīgi varētu prognozēt kārtējās gripas epidēmijas sākumu valstī – centrs jau oktobra sākumā saņēmis informāciju par pirmajiem laboratoriski apstiprinātiem gripas gadījumiem. Lai sevi pasargātu no saslimšanas, iedzīvotāji aicināti rūpēties par savu veselību un vakcinēties pret sezonālo gripu. Būtiski uzsvērt, ka stājušies spēkā arī grozījumi Vakcinācijas noteikumos: turpmāk pretgripas vakcīnas grūtniecēm un bērniem 6–23 mēnešu vecumā iekļautas vakcinācijas kalendārā, un no 1. oktobra šīm iedzīvotāju grupām valsts tās apmaksā 100 procentu apmērā.
SPKC Zemgales reģionālās nodaļas vecākā epidemioloģe Olga Kovaļauska atgādina, ka rudens mēneši ir piemērotākie vakcīnai, turklāt to būtiski veikt laikus, pirms gripas vīrusi sāk izplatīties visā Latvijā. Neviena vakcīna gan nepasargā par 100 procentiem, taču ir pierādīts: pat ja saslimšana notikusi, vakcinētam cilvēkam ir mazāks gripas komplikāciju un nelabvēlīga iznākuma risks. Vakcinācija pret gripu katru gadu ieteicama ikvienam, tomēr epidemiologi īpaši aicina vakcinēties tos cilvēkus, kuriem saslimšana ar akūtām augšējo elpceļu infekcijām norit smagā formā un ir augsts gripas komplikāciju risks.
Oktobrī stājušies spēkā grozījumi Vakcinācijas noteikumos. Līdz šim pretgripas vakcīna 50 procentu apmērā tika kompensēta grūtniecēm un 100 procentu apmērā bērniem no 6 līdz 23 mēnešiem, tomēr process valsts apmaksātas potes saņemšanai bija komplicēts – bija jāsaņem ārsta recepte, aptiekā jāiegādājas vakcīna, pēc tam jādodas pie ģimenes ārsta vakcinēties. Lai samazinātu slogu ārstiem, uzlabotu pretgripas vakcīnas pieejamību un nodrošinātu vienotu pieeju, pretgripas vakcīna grūtniecēm un bērniem 6–23 mēnešu vecumā no 1. oktobra iekļauta vakcinācijas kalendārā un norādītajām iedzīvotāju grupām bez maksas nodrošināta pilsētas medicīnas iestādēs, kurās tiek veiktas profilaktiskās vakcinācijas. Būtiski uzsvērt, ka šogad valsts apmaksātā vakcīna nodrošināta uzreiz pret četriem iespējamiem gripas izsaucējiem.
Saskaņā ar kompensējamo zāļu sarakstu valsts kompensē vakcināciju pret gripu 100 vai 50 procentu apmērā arī citām iedzīvotāju grupām: tāpat kā līdz šim valsts apmaksāta vakcinācija pret gripu ar 50 procentu kompensāciju pienākas cilvēkiem vecumā no 65 gadiem, kā arī iedzīvotājiem, kuri pieder pie noteiktām veselības riska grupām (personas ar hroniskām plaušu slimībām, hroniskām kardiovaskulārām slimībām, hroniskām vielmaiņas slimībām, hroniskām nieru slimībām, personas ar imūndeficītu un personas, kuras saņem imūnsupresīvu terapiju). Savukārt vakcināciju pret gripu pilnā apmērā valsts kompensē ne vien bērniem vecumā no 6 līdz 23 mēnešiem un grūtniecēm, bet arī bērniem no 23 mēnešiem līdz 18 gadu vecumam, kuri pieder pie noteiktām veselības riska grupām. Sīkāku informāciju par personu loku, kas var pretendēt uz valsts kompensētu gripas vakcīnu, var uzzināt mājaslapas www.spkc.gov.lv sadaļā «Vakcinācija», apakšsadaļā «Vakcinācija pret gripu».
Iedzīvotājiem, kuriem vakcināciju pilnībā vai daļēji apmaksā valsts, vispirms jāvēršas pie sava ģimenes ārsta. Citām iedzīvotāju grupām pretgripas vakcīna ir maksas pakalpojums.
Jelgavā pretgripas vakcīnas ik gadu pieejamas pilsētas medicīnas iestādēs, kurās veic profilaktiskās vakcinācijas. Tomēr, lai pārliecinātos par vakcīnas pieejamību konkrētajā medicīnas iestādē, ar to vēlams iepriekš sazināties. Pašlaik valsts apmaksātās vakcīnas ir pieejamas Zemgales Veselības centrā un SIA «Medicīnas sabiedrība «Optima 1»». Savukārt Jelgavas poliklīnikā norāda, ka šobrīd iestādē pieejamas tikai maksas vakcīnas, bet valsts kompensēto vakcīnu piegāde gaidāma tuvāko nedēļu laikā. Lai uzzinātu par alternatīvām vakcinācijas iespējām, iedzīvotāji aicināti konsultēties ar savu ģimenes ārstu.
Foto: publicitātes